29η αγ.: "Χαστούκι" στη Γιουνάιτεντ, δύο γκάφες έσωσαν τη Λίβερπουλ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ των 10 παικτών υποτάχθηκε στη Γουέστ Μπρομ κι έμεινε οριστικά εκτός διεκδίκησης του τίτλου. Η Λίβερπουλ έφτασε στη νίκη μέσα στο "Σέλχαστ Παρκ", αλλά χρειάστηκε τη συμβολή πολλών παραγόντων.

Μάτα-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Γουέστ Μπρομ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ "πλήρωσε" την αποβολή του Χουάν Μάτα μόλις στο 26ο λεπτό και γνώρισε την ήττα 1-0 από τη Γουέστ Μπρομ, που τη διατηρεί στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα και πλέον 13 βαθμούς μακριά από την κορυφή, με συνέπεια να απομακρύνεται οριστικά το όνειρο του τίτλου. Ο Λουίς φαν Χάαλ επέμεινε στον 18χρονο επιθετικό Μάρκους Ράσφορντ στην εμπροσθοφυλακή, με τον Αντονί Μαρσιάλ στα πλάγια και τον Μέμφις Ντεπάι στον πάγκο. Η ομάδα του, ως είθισται, είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά στο 23' και στο 26' οι δύο κίτρινες κάρτες του Μάτα οδήγησαν στην πρώτη αποβολή της διασυλλογικής καριέρας τους.

Ακόμα και με παίκτη λιγότερο, η μπάλα παρέμεινε στα πόδια των "κόκκινων διαβόλων", που δεν ήταν απειλητικοί. Η πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων ήρθε στο 66ο λεπτό, με τον Σαλομόν Ροντόν να ανοίγει το σκορ. Η είσοδος των Μοργκάν Σνεντερλέν και Ντεπάι δεν έφερε αποτέλεσμα για τους φιλοξενούμενους, ούτε ο 18χρονος Ολλανδός μέσος Τίμοθι Φοσού Μενσά, με συνέπεια η Γιουνάιτεντ να ηττηθεί για πρώτη φορά στο "Χόθορνς" μετά από 32 χρόνια.

Γουέστ Μπρομ (4-4-2): Φόστερ, Ντόσον (55' Ποκονιολί), Μακόλεϊ, Όλσον, Τσέστερ, Σεσενιόν (69' Μακλίν), Γιάκομπ, Φλέτσερ, Γκάρντνερ, Ροντόν, Μπεραΐνο (88' Σάντρο)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-1-4-1): Ντε Χέα, Νταρμιάν (83' Φοσού Μενσά), Σμόλινγκ, Μπλιντ, Ρόχο, Κάρικ, Λίνγκαρντ, Μάτα, Ερέρα (62' Σνεντερλέν), Μαρσιάλ, Ράσφορντ (75' Ντεπάι)

Φιρμίνο-Λίβερπουλ

Ένα λάθος τερματοφύλακα και ένα λάθος διαιτητή έδωσαν τη νίκη 2-1 με ανατροπή στη Λίβερπουλ κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας στο "Σέλχαστ Παρκ" για την 29η αγωνιστική της Premier League. Η "χρυσή αλλαγή" του Γίργκεν Κλοπ, Κρίστιαν Μπεντέκε, έπεσε μόνος του μπροστά από τον αντίπαλο αλλά έπεισε τον διαιτητή για ύπαρξη παράβασης και ευστόχησε από τη βούλα του πέναλτι στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων. Είχε προηγηθεί η απίθανη γκάφα του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Άλεξ Μακάρθι, ο οποίος αντί για βολέ, γλίστρησε και ουσιαστικά έδωσε πάσα τον Ρομπέρτο Φιρμίνο. Ο πιο παραγωγικός παίκτης της Premier League για το 2016 (επτά γκολ, τέσσερις ασίστ) ισοφάρισε σε 1-1, με τη Λίβερπουλ να αγωνίζεται με 10 παίκτες σε όλο αυτό το διάστημα.

Κρίσταλ Παλας

Ο δρόμος για την τρίτη σερί νίκη πρωταθλήματος για πρώτη φορά φέτος δεν ήταν στρωμένος με "αγκάθια". Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν σουτ στην εστία στο 1ο ημίχρονο, παρότι η κατοχή ήταν συντριπτικά με το μέρος τους. Στο 48', μάλιστα, ο Τζο Λέντλεϊ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Άλαν Πάρντιου, η οποία έμεινε με παίκτη παραπάνω στο 62', μετά από τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του Τζέιμς Μίλνερ. Με 10 παίκτες και τον Φιλίπε Κουτίνιο στον αγώνα, όμως, η Λίβερπουλ αγωνίστηκε καλύτερα. Πρώτα ισοφάρισε με τον Φιρμίνο στο 72', μετά είχε δοκάρι σε μακρινό σουτ του Αλμπέρτο Μορένο και εν τέλει έφτασε στη νίκη με αμφιλεγόμενο τρόπο και παραμένει σε τροχιά Ευρώπης.

Κρίσταλ Πάλας (4-2-3-1): Μακάρθι, Γουόρντ, Νταν, Ντιλέινι, Σουαρέ, Γέντινακ, Λέντλεϊ (82' Σακό), Ζάχα, Καμπάιγ (70' Ματς), Μπολάσι, Αντεμπαγιόρ (82' Γκέιλ)

Λίβερπουλ (4-4-1-1): Μινιολέ, Φλάναγκαν (61' Κουτίνιο), Λόβρεν, Σακό, Μορένο, Μίλνερ, Χέντερσον, Τζαν, Λαλάνα, Φιρμίνο, Ορίγκι (80' Μπεντέκε)

# Φοβερό γραφείο Τύπου της Γουέστ Μπρομ, κατάφερε να κάνει λάθος στα ονόματα πέντε παικτών της στο χαρτί των συνθέσεων.