1η αγ.: Ματσάρα το Άρσεναλ-Λίβερπουλ, ιδανικό ντεμπούτο Ιμπραχίμοβιτς-Μουρίνιο

Επτά γκολ, σπουδαίες συγκινήσεις και μεγάλες ανατροπές στο Λονδίνο, όπου η Λίβερπουλ υπέταξε την Άρσεναλ. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ άρχισε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στην Premier League, με τον Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς να σκοράρει.

Λίβερπουλ

Το παιχνίδι της... χρονιάς πιθανώς να διεξήχθη μόλις στην 1η αγωνιστική της Premier League, αφού στο "Έμιρεϊτς" η Λίβερπουλ επικράτησε με 4-3 της Άρσεναλ σε ένα ντέρμπι γεμάτο τέρματα, ανατροπές και συναισθήματα. Ο Αρσέν Βενγκέρ με εκπλήξεις όπως ο Άλεξ Ιγουόμπι στην επίθεση και ο Ρομπ Χόλντινγκ στα στόπερ, ο Γίργκεν Κλοπ με τον Σαντιό Μανέ μπροστά και σχηματισμό 4-3-3 και οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν για περίπου μισή ώρα, μέχρι να... ζεσταθούν οι "μηχανές". Στο 30' οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, αλλά ο Σιμόν Μινιολέ έπιασε την προσπάθεια του Θίο Γουόλκοτ, μία επιτυχία που διήρκεσε μόνο μερικά δευτερόλεπτα.

Άρσεναλ-Λίβερπουλ

Στο επόμενο λεπτό, ο Άγγλος πήρε εκδίκηση από τον Βέλγο και άνοιξε το σκορ, με την απάντηση να έρχεται με ένα εκπληκτικό φάουλ του Φιλίπε Κουτίνιο στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου. Οι "κόκκινοι" μπήκαν πολύ δυνατά στο 2ο μέρος, εκμεταλλεύτηκαν ασυνεννοησία της άμυνας των "κανονιέρηδων" και έκαναν το 4-1 με τους Άνταμ Λαλάνα, Κουτίνιο και Μανέ. Ο Άλεξ Οξλέιντ Τσάμπερλεϊν απάντησε πέντε λεπτά μετά από την είσοδό του στον αγώνα (64') και ο Κάλουμ Τσέιμπερς με κεφαλιά μείωσε σε 4-3 στο 75', ωστόσο η αντεπίθεση σταμάτησε εκεί.

Άρσεναλ (4-2-3-1): Τσεχ, Μπεγερίν, Χόλντινγκ, Τσέιμπερς, Μονρεάλ, Κοκλέν, Ελνενί (67' Τζάκα), Γουόλκοτ, Ράμσεϊ (61' Καθόρλα), Ιγουόμπι (59' Όξλεϊντ Τσάμπερλεϊν), Σάντσες

Λίβερπουλ (4-3-3): Μινιολέ, Κλάιν, Λόβρεν, Κλάβαν, Μορένο, Λαλάνα (76' Ορίγκι), Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Μανέ, Φιρμίνο, Κουτίνιο (70' Τζαν)

Ιμπραχίμοβιτς-Μουρίνιο-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς σκόραρε, ο Ζοζέ Μουρίνιο νίκησε και η ζωή είναι ωραία στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Το 3-1 στην έδρα της Μπόρνμουθ ήρθε μία εβδομάδα μετά από το Community Shield με αντίπαλο τη Λέστερ και το δύο στα δύο σαφώς προσφέρει περιθώρια αισιοδοξίας για την απαραίτητη ανάκαμψη του συλλόγου. Στο συγκεκριμένο παιχνίδι βοήθησε και ο Σάιμον Φράνσις, ο οποίος δύο φορές στην ίδια φάση έστρωσε στον Χουάν Μάτα, που με τη σειρά του άνοιξε το σκορ στο 40ό λεπτό.

Ιμπραχίμοβιτς-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μπόρνμουθ

Ο Ισπανός μέσος είχε γίνει αλλαγή στην αλλαγή την προηγούμενη εβδομάδα κόντρα στη Λέστερ, ωστόσο άρχισε στη βασική ενδεκάδα τώρα, σε ένα παιχνίδι όπου οι "κόκκινοι διάβολοι" είχαν το πάνω χέρι και "καθάρισαν" εύκολα στο 2ο μέρος. Ο Γουέιν Ρούνεϊ στο 59' μετά από πάσα του Αντονί Μαρσιάλ και ο Ιμπραχίμοβιτς στο 64' έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη, που δεν απειλήθηκαν ούτε με τη μείωση από τον Άνταμ Σμιθ.

Μπόρνμουθ (4-3-3): Μπόρουτς, Σμιθ, Φράνσις, Σ. Κουκ, Ντάνιελς, Λ. Κουκ (81' Γκραντέλ), Σέρμαν, Άρτερ, Άιμπ (68' Αφόμπε), Γουίλσον (67' Γκράμπαν), Κινγκ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ντε Χέα, Βαλένσια, Μπαϊγί, Μπλιντ, Σο, Φελαϊνί, Ερέρα, Μάτα (75' Μεχιταριάν), Ρούνεϊ (89' Ντεπάι), Μαρσιάλ (85' Σνεντερλέν), Ιμπραχίμοβιτς