33η αγ.: Στο κυνήγι η Τότεναμ, ανεβαίνει η Λίβερπουλ

Η Τότεναμ διέλυσε μέσα σε έξι λεπτά τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και παραμένει στο κατόπι της Λέστερ, ενώ η Λίβερπουλ επιβλήθηκε άνετα της Στόουκ και "βλέπει" τετράδα.

Άλι-Τότεναμ

Έξι λεπτά. Τόσο χρειάστηκε η Τότεναμ για να βρεθεί από την κόλαση στον παράδεισο και να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες τίτλου, επικρατώντας με 3-0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο "Γουάτ Χαρτ Λέιν". Η ομάδα του Μαουρίσιο Ποτσετίνο παρέμεινε στο -7 από την πρωτοπόρο Λέστερ και έχει στη διάθεσή της ακόμα πέντε αγώνες για να κάνει την ανατροπή και να πανηγυρίσει το πρώτο πρωτάθλημα από το 1961 και τρίτο συνολικά στην ιστορία της. Το παιχνίδι άρχισε με ημίωρη καθυστέρηση αφού το πούλμαν των "κόκκινων διαβόλων" δεν μπορούσε να πλησιάσει το γήπεδο εξαιτίας της κίνησης. Αυτή η καθυστέρηση ίσως επηρέασε τους παίκτες των δύο ομάδων, αφού καμία πλευρά δεν κατάφερε να υπερισχύσει της άλλης στο 1ο ημίχρονο.

Κέιν-Τότεναμ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Στην ανάπαυλα, ο Λουίς φαν Χάαλ έκανε την κίνηση... ματ, αντικαθιστώντας τον Μάρκους Ράσφορντ στην κορυφή, κρατώντας τον Αντονί Μαρσιάλ στα αριστερά και βάζοντας μπροστά τον άλλοτε δεξιό φουλ μπακ Άσλεϊ Γιανγκ! Η κίνηση αυτή δεν βοήθησε σε κανένα σημείο του 2ου μέρους, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ανούσια κατοχή μπάλας. Στο 70ό λεπτό, ήρθε η ώρα για δράση, αφού ο Ντέλε Άλι άνοιξε το σκορ για τα "σπιρούνια". Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Τόμπι Αλντεβάιρελντ να νικήσει τον Νταβίδ ντε Χέα και στο 76' αυτή του Έρικ Λαμέλα. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ψυχραιμία τους, ο Μέμφις Ντεπάι τσακώθηκε με τον Κάιλ Γουόκερ, ο οποίος αργότερα είχε δοκάρι και το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε τον... Ζοζέ Μουρίνιο ακόμα πιο κοντά στο "Ολντ Τράφορντ".

Τότεναμ (4-2-3-1): Λορίς, Γουόκερ, Αλντεβάιρελντ, Βερτόνγκεν, Ρόουζ, Ντάιερ, Ντεμπελέ, Λαμέλα (87' Σαντλί), Άλι, Έρικσεν, Κέιν (89' Σον)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ντε Χέα, Φοσού Μενσά (68' Νταρμιάν), Σμόλινγκ, Μπλιντ, Ρόχο, Σνεντερλέν, Κάρικ, Μάτα (76' Ντεπάι), Λίνγκαρντ, Μαρσιάλ, Ράσφορντ (46' Γιανγκ)

Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ πραγματοποίησε την καλύτερη προετοιμασία ενόψει της ρεβάνς με την Ντόρτμουντ για τα προημιτελικά του Europa League, επικρατώντας της Στόουκ με 4-1 στο "Άνφιλντ" και αναπτερώνοντας ορισμένες ελπίδες για ευρωπαϊκή έξοδο και δη επιπέδου Champions League. Ο Γίργκεν Κλοπ επέλεξε ενδεκάδα με ορισμένους αναπληρωματικούς και τους Σέγι Ότζο και Κέβιν Στιούαρτ να κάνουν ντεμπούτο στη βασική ενδεκάδα στο πρωτάθλημα.

Μορένο-Λίβερπουλ

Ο Αλμπέρτο Μορένο άνοιξε το σκορ με σουτ στο 8' και ο Μπόγιαν Κρκιτς ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους, ωστόσο στη συνέχεια οι "κόκκινοι" ήταν ανώτεροι και το εκμεταλλεύτηκαν. Ο Ντάνιελ Στάριτζ ανέκτησε το προβάδισμα στο 1ο μέρος και ο Ντιβόκ Ορίγκι, που πέρασε στον αγώνα στην ανάπαυλα, σημείωσε δύο γκολ στο 2ο ημίχρονο και έφτασε τα οκτώ σε 14 εμφανίσεις.

Λίβερπουλ (4-4-1-1): Μινιολέ, Κλάιν, Σκέρτελ, Τουρέ, Μορένο, Ότζο (46' Ορίγκι), Μίλνερ, Στιούαρτ, Άλεν (78' Λούκας), Φιρμίνο (63' Λαλάνα), Στάριτζ

Στόουκ (4-2-3-1): Χάουγκααρντ, Μπάρντσλεϊ, Σόκρος, Βόλσαϊντ, Πίτερς (82' Μουνιέσα), Κάμερον, Ιμπιλά, Σατσίρι (71' Ντιούφ), Κρκιτς (71' Χοσέλου), Αφελάι, Κράουτς