7η αγ.: "Πεντάρα" στον Ρανιέρι η Άρσεναλ, εύκολα η Γιουνάιτεντ, βαριά ήττα η Σίτι

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλέξις Σάντσες, ο οποίος έβαλε τρία γκολ, η Άρσεναλ υποχρέωσε την Λέστερ του Κλαούντιο Ρανιέρι στην πρώτη της ήττα και μάλιστα με το ευρύ 5-2 στο "Κινγκ Πάουερ Στέντιουμ". Νίκες για Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Λίβερπουλ, βαριά ήττα της Μάντσεστερ Σίτι από την Τότεναμ.

Το πρώτο επίσημο χατ τρικ του Αλέξις Σάντσες ως παίκτης της Άρσεναλ συνοδεύτηκε με θρίαμβο κατά της ομάδας του Κλαούντιο Ρανιέρι, της μέχρι πρότινος αήττητης Λέστερ , με το εμφατικό 5-2 στο "Κινγκ Πάουερ Στέντιουμ".

Λίγες ημέρες πριν από την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ απείλησε με τον Σάντι Καθόρλα στο 7ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με δοκάρι του Τζέιμι Βέιρντι στο 10', άνοιξαν το σκορ με δυνατό σουτ του ίδιου παίκτη στο 13' και είχαν δεύτερο δοκάρι, ξανά με τον Βέιρντι στο 17'.

Έκτοτε, η εικόνα του αγώνα άλλαξε, αφού ο Θίο Γουόλκοτ ισοφάρισε με πλασέ στο 18ο λεπτό, ο Σάντσες ανέτρεψε τα δεδομένα στο 33' με κοντινή προσπάθεια (πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα στο πρωτάθλημα μετά από 873 λεπτά), "ξαναχτύπησε" με κεφαλιά στο 57' και ολοκλήρωσε το προσωπικό του σόου στο 81' με δυνατό σουτ.

Ο Βέιρντι μείωσε στο 89ο λεπτό, όμως ο Ολιβιέ Ζιρού έμελλε να πει την τελευταία λέξη στην τελευταία φάση του αγώνα και να διαμορφώσει το εντυπωσιακό 2-5.

Λέστερ (4-4-2): Σμάιχελ, Χουτ, Μόργκαν, Ντε Λατ, Αλμπράιτον (64' Ουλόα), Ντρίνκγουοτερ (78' Κράμαριτς), Καντέ, Οκαζάκι (46' Κινγκ), Μαρέζ, Βέιρντι, Σλουπ.

Άρσεναλ (4-2-3-1): Τσεχ, Μέρτεζακερ, Μονρεάλ, Κοσιελνί, Μπεγερίν, Εζίλ, Φλαμινί (21' Αρτέτα), Καθόρλα, Ράμσεϊ (77' Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν), Γουόλκοτ (80' Ζιρού), Σάντσες.

Η Τότεναμ έκανε σπουδαία ανατροπή, συνέτριψε 4-1 την Μάντσεστερ Σίτι στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν" και αναρριχήθηκε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Premier League.

Οι "πολίτες" είχαν τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά του αγώνα, πίεσαν για το γκολ και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 25' με τον Κέβιν Ντε Μπρούινε. Ο Γιάγια Τουρέ έβγαλε στην αντεπίθεση τους "πολίτες", πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Βέλγο άσο κι αυτός με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι παίκτες του Μάνουελ Πελεγκρίνι επιδίωξαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ, όμως ο Ούγκο Γιορίς βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα και έσωσε σε πολλές περιπτώσεις την ομάδα του με εντυπωσιακές αποκρούσεις.

Όσο περνούσε η ώρα η Τότεναμ ανέβαζε την απόδοσή της και κατάφερε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου να φέρει το ματς με τον Έρικ Ντάιερ. Ο Ντε Μπρούινε έδιωξε άτσαλα την μπάλα κι ο Άγγλος μεσοαμυντικός με συρτό σουτ (και τη βοήθεια του δοκαριού) νίκησε τον Βίλι Καμπαγέρο. Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η Σίτι πίεσε για το γκολ, όμως η Τότεναμ, κόντρα στη αγώνα, έκανε την ολική ανατροπή με κεφαλιά του Τόμπι Αντερβάιρελντ.

Οι "πετεινοί" εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ και πέτυχαν ακόμα ένα γκολ στο 61' με τον Χάρι Κέιν. Ο Κρίστιαν Έρικσεν εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα "τράνταξε" το αριστερό δοκάρι του Καμπαγέρο, όμως στην επαναφορά ο Άγγλος επιθετικός με πλασέ έκανε το 3-1. Το ριπλέι, βέβαια, δείχνει πως ο 22χρονος άσος ήταν σε θέση οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Στα τελευταία λεπτά και συγκεκριμένα στο 78' ο Έρικ Λαμέλα με κοντινό πλασέ προ κενής εστίας έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Τότεναμ: Γιορίς, Βερτόνγκεν, Γουόκερ, Αλντερβάιρελντ, Ντέιβις, Ντάιερ, Λαμέλα (87' Κάρολ), Έρικσεν, Άλι, Σον (76' Εντζιέ), Κέιν.

Μάντσεστερ Σίτι: Καμπαγιέρο, Σανιά, Ντεμικέλις, Οταμέντι, Κολάροφ, Φερνάντο, Φερναντίνιο, Ντε Μπρούινε, Στέρλινγκ, Τουρέ (55' Χέσους Νάβας), Αγουέρο (86' Ρόμπερτς).

Ο Γουέιν Ρούνεϊ έσπασε το αρνητικό ρεκόρ των 999 λεπτών χωρίς γκολ (11 συνεχόμενα ματς), έφτασε τον Ντένις Λο στην τρίτη θέση των σκόρερ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο πρωτάθλημα (με 171 γκολ) και, βέβαια, συνέβαλε στη νίκη της ομάδας του με 3-0 επί της Σάντερλαντ.

Ο Λουίς φαν Χάαλ είχε ηττηθεί και στις τρεις μονομαχίες με το συμπατριώτη του Ντιρκ Άντβοκατ, αλλά ο Μέμφις Ντεπάι έλυσε το γόρδιο δεσμό στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με προβολή και ο Ρούνεϊ διπλασίασε το προβάδισμα των "κόκκινων διαβόλων" με το... γόνατο στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο Αντονί Μαρσιάλ δεν χρίστηκε σκόρερ αυτή τη φορά, αλλά εκτός από την ασίστ για το γκολ του Ρούνεϊ, έκανε μία υπέροχη ενέργεια στο 68ο λεπτό (ο Ντεπάι έχασε την ευκαιρία), προτού ο Χουάν Μάτα διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 90' με κοντινή προσπάθεια. Εκτός αποστολής για ακόμα έναν αγώνα για τις "μαύρες γάτες" έμεινε ο Χάρης Μαυρίας που δεν υπολογίζεται στην πρώτη ομάδα.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ντε Χέα, Νταρμιάν, Σμόλινγκ, Κάρικ (68' Σβάινσταϊγκερ), Βαλέντσια, Μάτα, Σναϊντερλέν, Μπλιντ (74' Τζόουνς), Ρούνεϊ, Ντεπάι (77' Γιανγκ), Μαρσιάλ.

Σάντερλαντ (4-2-3-1): Παντιλιμόν, Καμπούλ, Οσέι, Τζόουνς, Φαν Άανχολτ, Λενς, Τζόνσον (46' Φλέτσερ), Κάτερμολ, Εμβιλά, Τόιβονεν (70' Λάρσον), Μπορίνι.

Τα πρώτα γκολ του Ντάνιελ Στάριτζ στο πρωτάθλημα έπειτα από 266 ημέρες έδωσαν την απαραίτητη ώθηση στην Λίβερπουλ για να κάμψει την αντίσταση της Άστον Βίλα στο "Άνφιλντ" με 3-2.

Ο Τζέιμς Μίλνερ άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, ο Στάριτζ διπλασίασε το προβάδισμα των "κόκκινων" στο 59ο, ο Ρουντί Ζεστέντ μείωσε στο 66ο, ο Στάριτζ "ξαναχτύπησε" στο 67' και ο Ζεστέντ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 71'.

Η... μονομαχία Στάριτζ-Ζεστέντ έληξε ισόπαλη, ωστόσο η Λίβερπουλ διαφύλαξε το ισχνό προβάδισμα μέχρι τέλους και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, έπειτα από τέσσερις συνεχόμενες απώλειες.

Λίβερπουλ (3-5-2): Μινιολέ, Σκρτελ, Σακό, Κλάιν, Μορένο, Μίλνερ, Λούκας, Κουτίνιο, Τσαν, Στάριτζ (94' Άλεν), Ινγκς

Άστον Βίλα (4-3-3): Γκουζάν, Χάτον, Ρίτσαρντς, Λέσκοτ, Αμαβί, Σάντσες (60' Βερετού), Σινκλέρ, Γουέστγουντ, Γκουέιγ, Γκρίλις (69' Τραορέ), Ζεστέντ

# Ο Χοσέ Χολέμπας έμεινε εκτός αποστολής στην εντός έδρας ήττα της Γουότφορντ με 1-0 από την Κρίσταλ Πάλας.

# Ο Δημήτρης Κωνσταντόπουλος κράτησε ξανά το μηδέν για τη Μίντλεσμπρο στη νίκη 3-0 επί της Λιντς στο "Ρίβερσαϊντ" για την Championship.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου 2015

14:45 Τότεναμ - Μάντσεστερ Σίτι 4-1

(45' Ντάιερ, 51' Αλντερβάιρελντ, 61' Κέιν, 78' Λαμέλα - 25' Ντε Μπρούινε)

17:00 Λέστερ - Άρσεναλ 2-5

(13', 89' Βέιρντι - 18' Γουόλκοτ, 33', 57', 81' Σάντσες, 93' Ζιρού)

17:00 Λίβερπουλ - Άστον Βίλα 3-2

(2' Μίλνερ, 59', 67' Στάριτζ - 66', 71' Ζεστέντ)

17:00 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Σάντερλαντ 3-0

(45+4' Ντεπάι, 46' Ρούνεϊ, 90' Μάτα)

17:00 Σαουθάμπτον - Σουόνσι 3-1

(11' Φαν Ντάικ, 54' Τάντιτς, 61' Μανέ - 83' πέν. Σίγκουρντσον)

17:00 Στόουκ - Μπόρνμουθ 2-1

(32' Γουόλτερς, 83' Ντιούφ - 76' Γκόσλινγκ)

17:00 Γουέστ Χαμ - Νόριτς 2-2

(33' Σακό, 93' Κουγιατέ - 9' Μπρέιντι, 83' Ρέντμοντ)

19:30 Νιούκαστλ - Τσέλσι 2-2

(42' Πέρεθ, 60' Βαϊνάλντουμ - 79' Ραμίρες, 87' Γουίλιαν)

Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου 2015

18:00 Γουότφορντ - Κρίσταλ Πάλας 0-1

(71' πέν. Καμπάιγ)

Δευτέρα 28 Σεπτεμβρίου 2015

22:00 Γουέστ Μπρόμ - Έβερτον

Οι συνθέσεις των υπόλοιπων αναμετρήσεων

Στόουκ (4-2-3-1): Μπέτλαντ, Πίτερς, Τζόνσον, Κάμερον, Βόλσαϊντ, Άνταμ (75' Φαν Χίνκελ), Γουίλαν, Γουόλτερς, Μπόγιαν (62' Ντιούφ), Αρναούτοβιτς, Σατσίρι (45+9' Αφελάι)

Μπόρνμουθ (4-5-1): Μπόρουτς, Ντεστέν, Φράνσις, Ντάνιελς, Κουκ, Σέρμαν, Γκόσλινγκ, Πουχ (87' Σμιθ), Ρίτσι, Τόμλιν (71' Κινγκ), Γουίλσον (17' Μάρεϊ)

Σαουθάμπτον (4-2-3-1): Στεκέλενμπουργκ, Φόντε, Μπέρτραντ, Σοάρες, Φαν Ντάικ, Ντέιβις (63' Ρομέου), Τάντιτς (74' Ροντρίγκες), Ουανιάμα, Γουάρντ Πρόουζ, Πελέ, Μανέ (86' Χουάνμι)

Σουόνσι (4-3-2-1): Φαμπιάνσκι, Νότον, Τέιλορ, Γουίλιαμς, Φερνάντες, Κορκ (46' Μοντέρο), Κι, Σέλβεϊ (80' Μπρίτον), Σίγκουρντσον, Γκομίς (46' Έντερ), Αγιού

Γουέστ Χαμ (4-2-3-1): Αντριάν, Ριντ, Τόμκινς, Κρέσγουελ, Τζένκινσον, Παγέ, Νομπλ (85' Σάρατε), Μόουζες (57' Ομπιάνγκ), Κουγιατέ, Λανσίνι (72' Κάρολ), Σακό

Νόριτς (4-2-3-1): Ρούντι, Γουιτάκερ, Όλσον, Μπασόνγκ, Μάρτιν, Τετέι, Χούλαχαν (85' Ονίλ), Ντόρανς (69' Ρέντμοντ), Χόσον, Μπρέιντι, Τζέρομ (64' Μποκανί)

Το live του αγώνα Τότεναμ-Σίτι

14:27
Καλησπέρα σας. Σε 20 λεπτά περίπου η σέντρα στην αναμέτρηση της Τότεναμ με τη Σίτι για την 7η αγωνιστική της Premier League.
14:31

Τότεναμ: Γιορίς, Βερτόνγκεν, Γουόκερ, Αλντερβάιρελντ, Ντέιβις, Ντάιερ, Λαμέλα, Έρικσεν, Άλι, Σον, Κέιν.

Μάντσεστερ Σίτι: Καμπαγιέρο, Σανιά, Ντεμικέλις, Οταμέντι, Κολάροφ, Φερνάντο, Φερναντίνιο, Ντε Μπρούινε, Στέρλινγκ, Τουρέ, Αγουέρο.
14:33
Σε εξέλιξη η προθέρμανση των ομάδων
14:35
Μια γρήγορη ματιά στα αποδυτήρια της Σίτι.
14:37
Με σύστημα 4-2-3-1 φαίνεται πως παρατάσσονται και οι δύο αντίπαλοι.
14:42
Όλα έτοιμα για τη σέντρα στο White Hart Lane.
14:46
Σέντρα στο ματς.
14:50
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στο παιχνίδι. Τίποτα το σπουδαίο μέχρι τώρα.
14:51
6' Χέρι του Στέρλινγκ μετά από κακή απομάκρυνση της μπάλας από τον Γιορίς. Χάνεται η ευκαιρία για τη Σίτι να απειλήσει.
14:53
8' Σέντρα του Στέρλινγκ από δεξιά, ο Γιορίς μαζεύει την μπάλα εύκολα.
14:55
9' Μακρινό σουτ του Ντε Μπρούινε, η μπάλα άουτ.
14:55
Πιο δραστήρια η Σίτι μετά από 10 λεπτά στο παιχνίδι.
14:56
11' Ο Λαμέλα επιχειρεί το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα όμως κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.
15:00
15' Σουτ του Τουρέ έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
15:04
18' Ο Αγουέρο βρήκε χώρο και σούταρε, με τον Γιορίς να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.
15:09
Στα μισά του ημιχρόνου η Σίτι εξακολουθεί να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και μια καλή ευκαιρία, αυτή με τον Αγουέρο στο 18'.
15:10
25' ΓΚΟΛ για τη Σίτι! Αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους με τον Τουρέ, ο οποίος την κατάλληλη στιγμή έβγαλε πλάγια στον Ντε Μπρούινε, κι αυτός με διαγώνιο σουτ νίκησε το Γιορίς κι έκανε το 1-0!
15:13
27' Μεγάλη ευκαιρίες για τους "πολίτες"! Ο Στέρλινγκ έκανε το συρτό σουτ, αλλά ο Γιορίς έπεσε στη γωνία του και έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ!
15:16
Οι παίκτες του Μανουέλ Πελεγκρίνι πιέζουν για το δεύτερο γκολ.
15:18
32' Καλή στιγμή για την Τότεναμ! Ο Κέιν επιχείρησε το σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
15:19
To γκολ του Ντε Μπρούινε:
15:20
35' Σουτ του Λαμέλα, απελπιστικά άουτ.
15:26
39' Ωραίο σου του Κέιν, απέκρουσε σε κόρνερ ο Καμπαγιέρο!
15:28
43' Κεφαλιά του Οταμέντι, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα ψηλά άουτ.
15:30
44' Διαγώνιο σουτ του Κολάροφ, απέκρουσε ξανά ο Γιορίς!
15:30
45' ΓΚΟΛ για την Τότεναμ! Ο Ντε Μπρούινε έδιωξε λανθασμένα την μπάλα, ο Ντάιερ έκανε το δυνατό συρτό σουτ και έστειλε (με τη βοήθεια του δοκαριού) την μπάλα στα δίχτυα του Καμπαγιέρο!
15:32
46' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες με 1-1.
15:47
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
15:49
47' Ο Τουρέ πλάσαρε, αλλά ο Γιορίς μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.
15:52
51' ΓΚΟΛ για την Τότεναμ! Ο Λαμέλα εκτέλεσε το φάουλ και ο Αλντερβάιρελντ με κεφαλιά έκανε την ολική ανατροπή για τους "Σπερς"!
15:58
55' Αλλαγή για τη Σίτι. Ο Χέσους Νάβας στη θέση του Γιάγια Τουρέ.
16:01
58' Σουτ του Στέρλινγκ, μπλόκαρε ο Γιορίς.
16:02
Η ισοφάριση της Τότεναμ:
16:03
61' 3-1 η Τότεναμ! Ο Έρικσεν εκτέλεσε αριστουργηματικά το φάουλ, η μπάλα τράνταξε το δοκάρι, αλλά ο Χάρι Κέιν στην επαναφορά την έστειλε στα δίχτυα για το 3-1! Στο ριπλέι φαίνεται ο Άγγλος επιθετικός να είναι εκτεθειμένος στην αρχή της φάσης.
16:08
Πιέζουν οι "πολίτες" για τη μείωση του σκορ, ώστε να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα.
16:11
69' Απίθανο σουτ του Νάβας, τρομερή επέμβαση του Γιορίς!
16:12
70' Σουτ του Στέρλινγκ, η μπάλα λίγο άουτ.
16:13
To 2-1 της Τότεναμ:
16:14
To 3-1 με τον Κέιν:
16:17
75' Διαγώνιο σουτ του Κέιν, απέκρουσε ο Καμπαγιέρο!
16:18
76' Αλλαγή για την Τότεναμ. Ο Εντζιέ στη θέση του Σον.
16:21
78' Συντριβή για τη Σίτι! Ο Λαμέλα με κοντινό πλασέ, αφού πρώτα ξεπέρασε τον Καμπαγέρο δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Τότεναμ!
16:22
80' Σουτ του Νάβας, ψηλά άουτ.
16:28
86' Αλλαγή για τη Σίτι. Ο Ρόμπερτς αντί του Αγκουέρο.
16:28
87' Αλλαγή για την Τότεναμ. Ο Λαμέλα εκτός, ο Κάρολ εντός.
16:30
89' Εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρούινε, μπλόκαρε ο Γιορίς.
16:32
Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις.
16:37
94' Τέλος του αγώνα. Η Τότεναμ παίρνει μία σπουδαία νίκη κόντρα στην Σίτι με 4-1.