Η ΑΕΚ βρίσκει στο δρόμο της... 11 τρόπαια Champions League!

Η ΑΕΚ επέστρεψε στη μεγάλη γιορτή του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου μετά από 12 ολόκληρα χρόνια και θα βρει στους ομίλους τρεις ομάδες που έχουν γράψει χρυσές σελίδες στην ιστορία του Champions League: την Μπάγερν Μονάχου με τις 5 κατακτήσεις, τον Άγιαξ με τις 4 και την Μπενφίκα με τις 2. Αναλυτικά το πρόγραμμα.

Αγωνία ως το φινάλε για την ΑΕΚ! Στην επιστροφή της στα μεγάλα σαλόνια του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2006-07 η κληρωτίδα είχε κέφια αφού όταν ήρθε η ώρα για να βγουν τα μπαλάκια των ομάδων που συνέθεταν το τέταρτο γκρουπ δυναμικότητας, το όνομα της Ένωσης δεν... έλεγε να ακουστεί!

Έτσι, αφού δεν έπεσε στην τριπλέτα-φωτιά του 3ου ομίλου (Παρί Σεν Ζερμεν, Νάπολι, Λίβερπουλ) αλλα και σε αυτήν του 8ου ομίλου (Γιουβέντους, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Βαλένθια), τελικά η πρωταθλήτρια Ελλάδας κατέληξε ως... ώριμο φρούτο (το τελευταίο μπαλάκι που έβγαλε ο Κακά) στο 5ο γκρουπ μαζί με Μπάγερν Μονάχου, Μπενφίκα και Άγιαξ!

 

Ουσιαστικά στον όμιλο υπάρχει ένα "αφεντικό" που δεν είναι άλλη από τον κολοσσό που λέγεται Μπάγερν με τα έξι σερί πρωταθλήματα στην Γερμανία, με την Μπενφίκα να δείχνει τα δόντια της απέναντι στον έτερο "Δικέφαλο", τον ΠΑΟΚ, αποκλείοντάς τον στα πλέι οφ με το επιβλητικό 4-1 στην Τούμπα, και τον Άγιαξ να είναι μεν δευτεραθλητής αλλά να κουβαλάει μεγάλη ιστορία πίσω του.

Ο "Αίαντας" φέρνει μάλιστα όμορφες θύμησες στους οπαδούς της Ένωσης αφού το 1994 οι δύο ομάδες είχαν κοντραριστεί στους ομιλους του Champions League στην παρθενική της παρουσία στη διοργάνωση, όταν μάλιστα αγωνιζόταν ακόμα στη φυσική της έδρα, το στάδιο "Νίκος Γκούμας".

 

ΟΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΤΩΝ ΕΞΙ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ:

18/19 Σεπτεμβρίου: 1η αγωνιστική

2/3 Οκτωβρίου: 2η αγωνιστική

23/24 Οκτωβρίου: 3η αγωνιστική

6/7 Νοεμβρίου: 4η αγωνιστική

27/28 Νοεμβρίου: 5η αγωνιστική

11/12 Δεκεμβρίου: 6η αγωνιστική

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΟΙ ΟΜΙΛΟΙ ΤΟΥ UCL ΓΙΑ ΤΗ ΣΕΖΟΝ 2018-19:

1ος όμιλος: Ατλέτικο (Ισπανία), Ντόρτμουντ (Γερμανία), Μονακό (Γαλλία), Μπριζ (Βέλγιο)

2ος όμιλος: Μπαρτσελόνα (Ισπανία), Τότεναμ (Αγγλία), Αϊντχόφεν (Ολλανδία), Ίντερ (Ιταλία)

3ος όμιλος: Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία), Νάπολι (Ιταλία), Λίβερπουλ (Αγγλία), Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)

4ος όμιλος: Λοκομοτίβ (Ρωσία), Πόρτο (Πορτογαλία), Σάλκε (Γερμανία), Γαλατάσαραϊ (Τουρκία)

5ος όμιλος: Μπάγερν (Γερμανία), Μπενφίκα (Πορτογαλία), Άγιαξ (Ολλανδία), ΑΕΚ (Ελλάδα)

6ος όμιλος: Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία), Σαχτάρ (Ουκρανία), Λιόν (Γαλλία), Χόφενχαϊμ (Γερμανία)

7ος όμιλος: Ρεάλ (Ισπανία), Ρόμα (Ιταλία), ΤΣΣΚΑ (Ρωσία), Πλζεν (Τσεχία)

8ος όμιλος: Γιουβέντους (Ιταλία), Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Αγγλία), Βαλένθια (Ισπανία), Γιανγκ Μπόις (Ελβετία)