Όταν ο ΑΠΟΕΛ "τρέλανε" την Ευρώπη (VIDEOS)

Ο ΑΠΟΕΛ παρουσιάστηκε συνεπής στο ένδοξο, πρόσφατο, ευρωπαϊκό παρελθόν του, καθώς ξεπέρασε το εμπόδιο της Άαλμποργκ και προκρίθηκε στους ομίλους του Champions League. Το Contra.gr σας υπενθυμίζει με videos την τρομερή πορεία της κυπριακής ομάδας στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση τη σεζόν 2011-12.

Δεκαέξι αγώνες, πέντε προκρίσεις, νίκες και μονομαχίες που έγραψαν την πιο χρυσή σελίδα στην ιστορία του κυπριακού ποδοσφαίρου. Μία σελίδα που "προλογίστηκε" μέσα στο κατακαλόκαιρο (13 Ιουλίου 2011) και ολοκληρώθηκε σχεδόν εννέα μήνες αργότερα (4 Απριλίου 2012).

Τη σεζόν 2011-12 ο ΑΠΟΕΛ υποχρέωσε την Ευρώπη να ασχοληθεί για μη πολιτικούς λόγους με αυτό το νησί που βρίσκεται στο ανατολικότερο άκρο της Μεσογείου, καθώς άρχισε τις υποχρεώσεις του στο δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League και αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι, αφού προηγουμένως έβαλε δύο γκολ στο θρυλικό "Σαντιάγκο Μπερναμπέου".

Όλα άρχισαν στο 2ο προκριματικό γύρο, όπου ο ΑΠΟΕΛ δεν συνάντησε καμία δυσκολία απέναντι στην αλβανική Σκεντέρμπεου και μάλιστα έβαλε έξι γκολ με ισάριθμους σκόρερ.

13 Ιουλίου 2011: Σκεντέρμπεου - ΑΠΟΕΛ 0-2

20 Ιουλίου 2011: ΑΠΟΕΛ - Σκεντέρμπεου 4-0

Η μονομαχία με την Σλόβαν ήταν αμφίρροπη για περίπου 150 λεπτά. Σε εκείνο το χρονικό σημείο, ο Αΐλτον άνοιξε το σκορ στην Μπρατισλάβα και αποβλήθηκε ο Έρικ Γκρέντελ των γηπεδούχων, με συνέπεια η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς να μπει σε θέση οδηγού.

3ος προκριματικός γύρος

26 Ιουλίου 2011: ΑΠΟΕΛ - Σλόβαν 0-0

3 Αυγούστου 2011: Σλόβαν - ΑΠΟΕΛ 0-2

Δύο φορές έκανε ο ΑΠΟΕΛ το δρομολόγιο κόλαση-παράδεισος στα πλέι οφ του Champions League. Η Βίσλα είχε επικρατήσει 1-0 στο πρώτο ματς και είχε μειώσει 2-1 στο 71ο λεπτό της ρεβάνς του ΓΣΠ, αλλά ο Αΐλτον σκόραρε τρία λεπτά πριν από το φινάλε, διαμόρφωσε το τελικό 3-1 και χάρισε στην κυπριακή ομάδα το εισιτήριο των ομίλων.

Πλέι οφ

17 Αυγούστου 2011: Βίσλα - ΑΠΟΕΛ 1-0

23 Αυγούστου 2011: ΑΠΟΕΛ - Βίσλα 3-1

Στη φάση των ομίλων ο ΑΠΟΕΛ πανηγύρισε δύο μεγαλειώδεις νίκες στην έδρα του (2-1 την Ζενίτ, 2-1 την Πόρτο), δεν έχασε εκτός έδρας από Σαχτάρ (1-1), Πόρτο (1-1) και Ζενίτ (0-0), καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση του 7ου ομίλου παρά την εντός έδρας ήττα της τελευταίας αγωνιστικής από την Σαχτάρ.

6 Δεκεμβρίου 2011: ΑΠΟΕΛ - Σαχτάρ 0-2

Ο ΑΠΟΕΛ είχε ήδη κάνει την υπέρβαση, αλλά η παρέα του Αΐλτον, του Γκουστάβο Μαντούκα, του Κώστα Χαραλαμπίδη, του Διονύση Χιώτη και του Σάββα Πουρσαϊτίδη δεν ήταν διατεθειμένη να σταματήσει ακόμα κι αν το γκολ του Αλεξάντρ Λακαζέτ είχε δώσει τον πρώτο λόγο στην Λιόν. Το "φλογισμένο" ΓΣΠ έδωσε ώθηση στους παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, οι οποίοι ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα και πήραν την ιστορική πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι.

Φάση των "16"

14 Φεβρουαρίου 2012: Λιόν - ΑΠΟΕΛ 1-0

7 Μαρτίου 2012: ΑΠΟΕΛ - Λιόν 1-0 (4-3 πέν.)

Το γεγονός ότι ο ΑΠΟΕΛ θα αντιμετώπιζε την Ρεάλ Μαδρίτης στην προημιτελική φάση του Champions League αποτελούσε από μόνο του μία τεράστια διάκριση. Γι' ακόμα μία φορά όμως, η κυπριακή ομάδα στάθηκε κι αγωνιστικά στο ύψος της, αφού παρά την απουσία του Γκουστάβο Μαντούκα κράτησε για 74 λεπτά στο 0-0 τον πανίσχυρο αντίπαλό της. Τα δύο γκολ του Καρίμ Μπενζεμά κι εκείνο του Κακά στο τελευταίο τέταρτο έβαλαν τέλος στο "παραμύθι", ενώ το 5-2 του "Σαντιάγκο Μπερναμπέου" αποδεικνύει ότι και στη ρεβάνς έγινε μάχη.