Τσέλσι-Χάντερσφιλντ 3-1

Το αποτέλεσμα της Τσέλσι, αντιπάλου του Ολυμπιακού στη φάση των 16 του Τσάμπιονς Λιγκ.

(18’, 60’ Λάμπαρντ, 70’ Καλού - 45’ Κόλινς)

Στα προημιτελικά του κυπέλλου Αγγλίας με ελάχιστες δυσκολίες πέρασε η Τσέλσι, λίγο πριν την αναμέτρηση της φάσης των 16 του Τσάμπιονς Λιγκ με αντίπαλο τον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Αβραμ Γκραντ επικράτησε με 3-1 της Χάντερσφιλντ στο Λονδίνο, με τον Φρανκ Λάμπαρντ να δίνει τις λύσεις στην επίθεση και να φτάνει τα 100 γκολ στην θητεία του στην Τσέλσι. Ο διεθνής μέσος σκόραρε στο 18’, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με τον Μάικλ Κόλινς ισοφάρισαν λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Λάμπαρντ βρήκε και πάλι στόχο στο 60’ με διπλή προσπάθεια και δέκα λεπτά αργότερα έβγαλε την πάσα στον Σαλομόν Καλού, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Η σύνθεση της Τσέλσι: Κουντιτσίνι, Φερέιρα, Μπεν Χαΐμ, Τέρι, Μπριτζ, Σίντγουελ (75' Σεφτσένκο), Μίκελ, Λάμπαρντ (81' Εσιέν), Καλού, Πιζάρο (85' Ανελκά), Σινκλέρ