Ιντερ-Παναθηναϊκός 0-1

Ένας Παναθηναϊκός βγαλμένος από τις πιο ένδοξες σελίδες της ευρωπαϊκής ιστορίας του, πέτυχε νίκη-σταθμό (1-0) στο Μεάτσα επί της Ιντερ με γκολ του Σαριέγκι στο 69'. Στους "πράσινους" αρκεί πλέον η ισοπαλία με την Ανόρθωση στο ΟΑΚΑ (09/12) για να πανηγυρίσουν την πρόκριση στους 16 του Τσάμπιονς Λιγκ. Τι μεταδίδει από το Μιλάνο ο απεσταλμένος του contra.gr, Γιάννης Ζωιτός.

Εικόνα του αγώνα

Το φαινομενικά αμυντικογενές 3-6-1 που επέλεξε ως αναμενόταν ο Τεν Κάτε, παρότι άγνωστο για τα εφετινά δεδομένα, δεν επηρέασε τη χημεία του Παναθηναϊκού. Εξελίχθηκε δε σε ιδανικό για τις ανάγκες ενός τόσο υψηλών απαιτήσεων εκτός έδρας αγώνα. Το βάθος και το ύψος που έδωσε στην άμυνα των «πρασίνων» ο Γιάννης Γκούμας βοήθησε έτσι ώστε να ελεγχθούν οι κάθετες πάσες από τον άξονα και να εξουδετερωθούν οι παράλληλες σέντρες.

Πέρα από την σπουδαία ευκαιρία του Ιμπραΐμοβιτς στο 31ο λεπτό (κρέμασε τον Γκαλίνοβιτς, αλλά το πλασέ του κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι), η Ίντερ δεν ήταν καθόλου επικίνδυνη. Τα μακρινά σουτ των Μουντάρι (40), Ιμπραΐμοβιτς (41), Φίγκο και Αντριάνο (45) δεν απείλησαν τον Γκαλίνοβιτς, ενώ το σουτ του Βραζιλιάνου που κατέληξε στο δοκάρι ήταν από θέση οφσάιντ, όπως και σημειώθηκε. Μεγάλο συν του Παναθηναϊκού ήταν η καλή κυκλοφορία της μπάλας.

Ο ήρεμος Ζιλμπέρτο Σίλβα είχε άριστες μεταβιβάσεις, ο σβούρας Καραγκούνης κέρδισε ουκ ολίγα φάουλ, ενώ οι Νίλσον, Σπυρόπουλος που ανέβαιναν, Σιμάο και Γκάμπριελ ήταν εξίσου θετικοί στις ενέργειές τους. Όλα αυτά είχαν ως αποτέλεσμα, το τριφύλλι να επιτεθεί με σύνεση, να κερδίσει κόρνερ και να ψάξει το γκολ με Γκάμπριελ στο 16 (το σουτ του κοντραρίστηκε), Σιμάο στο 20 (κεφαλιά άουτ) και Ζιλμπέρτο στο 26 (σουτ άουτ).

Η παρουσία του βιρτουόζου Κουαρέσμα στο σχήμα του Μουρίνιο (μπήκε στο ημίχρονο αντί του Μουντάρι) έκανε πιο επιθετική την Ίντερ. Χωρίς ο Πορτογάλος να συνδράμει, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πολλά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και κλείνοντας τους πράσινους στα 2/4 του γηπέδου πίεσαν τον Γκαλίνοβιτς. Αφού όμως οι πράσινοι γλίτωσαν στις περιπτώσεις τον Μαϊκόν στο 52 (σταθερά ο Γκαλίνοβιτς) και Καμπιάσο στο 54 (έδιωξε στη γραμμή ο Σπυρόπουλος), αναθάρρησαν και πήραν επιθετικές πρωτοβουλίες.

Ο Τεν Κάτε δεν δίστασε να ρισκάρει, όταν ήρθε η ώρα (Σαλπίγγίδης αντί Καραγκούνη) και το γκολ του Σαριέγκι στο 69 (μετά από κεφαλιά του Γκούμα από κόρνερ) τον δικαίωσε πανηγυρικά. Τόσο που ο Παναθηναϊκός κατέκτησε μια από τις μεγαλύτερες νίκες της ευρωπαϊκής ιστορίας τους.

Οτιδήποτε κι αν δοκίμασε ο Μουρίνιο (τέσσερις επιθετικοί), έπεσε στο κενό και καταβαραθρώθηκε από τη μεγαλειώδη εμφάνιση των πρασίνων και του σπουδαίου τεχνικού τους, ο οποίος βάζοντας στη μάχη τον Τζιόλη ψήλωσε ακόμη περισσότερο την άμυνα στερώντας από τους νερατζούρι οποιαδήποτε ελπίδα. Η απόκρουση του Γκαλίνοβιτς στο 90 έστειλε όλους τους παίκτες του Παναθηναϊκού για όλες στο καταπράσινο πέταλο.

Κλειδί του αγώνα

Η αλλαγή του συστήματος και η ταυτόχρονη παρουσία τριών κεντρικών αμυντικών αποδείχθηκε έμπνευση μοναδική από τον Χενκ Τεν Κάτε. Η τριάδα των Γκούμα (λίμπερο), Βύντρα, Σαριέγκι συνεργάστηκε αρμονικά και σε συνδυασμό με τις βοήθειες των πλάγιων μπακ και των αμυντικών χαφ η βραδιά στο Μιλάνο βγήκε αναίμακτα.

Δεν πρόκειται να μας εντυπωσιάσει ποτέ με τις ενέργειές του, αλλά ξέρει πολύ καλά τη δουλειά του. Ο Ζιλμπέρτο Σίλβα ήταν ο ηγέτης μεσαίας γραμμής του Παναθηναϊκού, ο παίκτης που προσέδιδε ηρεμία, αυτός που κρατούσε μπάλα, αυτός που βοήθησε πολύ στην άμυνα (κάλυπτε το Σπυρόπουλο αριστερά), αυτός που ο Παναθηναϊκός χρειάζεται σε τόσο μεγάλα ματς.

Αδύναμος Κρίκος

Οι πτέρυγες της Ίντερ, το δυνατό της σημείο δηλαδή, δεν λειτούργησαν καθόλου. Όσες πρωτοβουλίες κι αν πήραν οι εξτρέμ, όσο κι αν ανέβηκαν οι μπακ, το αποτέλεσμα ήταν ακριβώς το ίδιο. Σπανίως ανησύχησαν τον Γκαλίνοβιτς. Προσπάθειες ημιτελείς και ανούσιες.

Οι φάσεις του αγώνα

17ο λεπτό: Σουτ του Γκάμπριελ μέσα στην περιοχή μετά από κόρνερ του Καραγκούνη, ο Ματεράτσι βάζει το πόδι του και κοντράρει την μπάλα την τελευταία στιγμή.

20ο λεπτό: Νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό σε κοντινή κεφαλιά του Σιμάο μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καραγκούνη, η μπάλα ψηλά άουτ.

31ο λεπτό: Ευκαιρία για την Ιντερ. Ο Ιμπραϊμοβιτς προλαβαίνει την έξοδο του Γκαλίνοβιτς και πλασάρει, η μπάλα περνάει άουτ.

53ο λεπτό: Ωραίο σουτ του Σιμάο, η μπάλα λίγο άουτ!

69ο λεπτό: Γκολ για τον Παναθηναϊκό!!! Ο Σαριέγκι από κοντά, μετά από κόρνερ και κεφαλιά του Γκούμα, ανοίγει το σκορ!

90ο λεπτό: Μεγάλη απόκρουση του Γκαλίνοβιτς σε κεφαλιά του Κρουζ!

Διαιτητής: Τομ Οβρεμπο