Μπεσίκτας - Μάντσεστερ Γ. 0-1

Η εμπειρία του Πολ Σκόουλς μίλησε στο "Ινονού". Με κεφαλιά του πολύπειρου Άγγλου μέσου η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε με 1-0 από την έδρα της Μπεσίκτας και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι της, στη μετά Ρονάλντο εποχή, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρήκε στον Βαλέντσια τον άνθρωπο που έψαχνε για να την πάρει από το χέρι και να παίξει το ρόλο του Πορτογάλου. Με συνεχείς καλές ενέργειες ο μέσος από τον Ισημερινό αποτελούσε πηγή κινδύνων για τους Τούρκους, ωστόσο δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του να βάλει την μπάλα στα δίχτυα. Οι καλύτερες φάσεις του ημιχρόνου ήταν ένα σουτ του Κάρικ και μία προσπάθεια του Οζγκάν.
76': Σουτ του Νάνι, απομακρύνει ο Αρικάν, ο Σκόουλς κάνει το 0-1 με κεφαλιά από το πέναλτι.
Ο Σερ Άλεξ Φέργκιουσον έβαλε στην επανάληψη τους Μπερμπάτοφ και Όουεν για να πάρει τον αγώνα. Η λύση, ωστόσο, ήρθε από το έμπειρο κεφάλι του Πολ Σκόουλς. Ο κοκκινομάλης μέσος δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε και την ημέρα που συμπλήρωνε 109 συμμετοχές στο Τσάμπιονς Λιγκ χάρισε στους “μπέμπηδες” την πρώτη τους νίκη στον όμιλο.

Κλειδί αγώνα

H Mάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχει την εμπειρία να...δουλέψει αυτά τα παιχνίδια χωρίς να απειληθεί. Μπορεί να έφυγε ο Ρονάλντο, ωστόσο υπάρχουν παίκτες που κάνουν γκολ και τη μισή ευκαιρία που θα τους παρουσιαστεί. Ο Σκόουλς το απέδειξε έμπρακτα στο 76'.

ΜVP

Ο Λουίς Αντόνιο Βαλέντσια ήταν εξαιρετικός στο πρώτο του ευρωπαϊκό παιχνίδι με τους “μπέμπηδες”. Ταλαιπώρησε την αντίπαλη άμυνα και από τα δικά του πόδια ξεκίνησε η φάση του μοναδικού γκολ του αγώνα.

Η Μπεσίκτας δεν έχει σκοράρει στα τρία τελευταία παιχνίδια της στο τουρκικό πρωτάθλημα και ήταν εξ' αρχής δύσκολο να το πράξει απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Με μία καλή ευκαιρία, άλλωστε, δεν μπορούσαν να νικήσουν ακόμα και τον Φόστερ.

Διαιτητής: Νικόλα Ριτσόλι (Ιταλία)