Μπεσίκτας-Βόλφσμπουργκ 0-3 (vid)

Μία πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε στην Κωνσταντινούπολη το βράδυ της Τρίτης η Βόλφσμπουργκ. Η πρωταθλήτρια Γερμανίας επικράτησε εύκολα με 3-0 της Μπεσίκτας και έβαλε θεμέλια πρόκρισης στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Εικόνα αγώνα

H καλή ημέρα φάνηκε από το ξεκίνημα για τη Βόλφσμπουργκ. Μόλις στο 14’ ο Μισίμοβιτς δοκίμασε από πολύ μακριά το πόδι του και έγραψε το 0-1 παγώνοντας το «Ισμέτ Ινονού». Πάνω σ’ αυτό το προβάδισμα οι Γερμανοί έχτισαν τη νίκη τους την οποία πάντως εξασφάλισαν πολύ αργότερα.

Η Μπεσίκτας προσπάθησε πολύ να φανεί απειλητική και εν μέρει τα κατάφερε, κυρίως στο δεύτερο μέρος. Από τη στιγμή όμως που δεν κατάφερε να ισοφαρίσει γρήγορα, άφηνε όσο περνούσε η ώρα μεγάλα κενά πίσω. Αυτούς τους χώρους εκμεταλλεύτηκε η Βόλφσμπουργκ για να φτάσει στο θριαμβευτικό 0-3 στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα γκολ

Στο 14' γκολ για τη Βόλφσμπουργκ! Πολύ δυνατό σουτ του Μισίμοβιτς έξω από την περιοχή και 0-1.

Στο 80' γκολ για τη Βόλφσμπουργκ! Ο Τζέκο προσπαθεί να σκοράρει αλλά ο Αρικάν διώχνει προσωρινά. Ο Γκέντνερ παίρνει το ριμπάουντ και πετυχαίνει το 0-2.

Στο 87' ο Τζέκο παίρνει το αίμα του πίσω και σκοράρει για το 0-3.

Ο Γκέντνερ ήταν αυτός που σιγούρεψε τη νίκη με το 0-2 στο 80’ ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο δαιμόνιος Τζέκο (έφυγε από ελεγχόμενη θέση οφ-σάιντ) στο 87’.

Κλειδί αγώνα

Το γρήγορο γκολ βοήθησε τη Βόλφσμπουργκ να παίξει πολύ πιο άνετα σε μία δύσκολη έδρα ενώ φόρτωσε με επιπλέον άγχος τα πόδια των παικτών της Μπεσίκτας.

ΜVP

Σωστός μπελάς ήταν για την άμυνα της Μπεσίκτας ο Εντιν Τζέκο. Ο Βόσνιος φορ είχε διαρκή κίνηση, δημιούργησε πολλά προβλήματα στους αντιπάλους τους και σκόραρε μία φορά.

Η άμυνα της Μπεσίκτας εκτέθηκε ανεπανόρθωτα, ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ηταν βέβαια λογικό αφού η τουρκική ομάδα ζητούσε με πάθος την ισοφάριση μεταφέροντας πολλούς παίκτες στο άλλο μισό του τερέν.

Διαιτητής: Αλμπέρτο Μαγιένκο (Ισπανία)