Τα αποτελέσματα των αντιπάλων του Ολυμπιακού (vid)

Τα αποτελέσματα των αντιπάλων του Ολυμπιακού στο Champions League.

Άλκμααρ-Φέγενορντ 1-1

Το ντέρμπι με τη Φέγενορντ δεν είχε την ιδανική εξέλιξη για την Άλκμααρ, η οποία δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα. Η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ από το 5ο λεπτό, όταν δέχθηκε γκολ από τον Σισέ. Ωστόσο παρά το βάρος, οι πρωταθλητές Ολλανδίας έφτασαν στην ισοφάριση με τον Χόλμαν στο 55’ και πήραν τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας. Ήταν το πρώτο "Χ" για την ΑΖ στο ολλανδικό πρωτάθλημα μετά από 13 παιχνίδια (6 νίκες, 6 ήττες). Πλέον βρίσκεται στην 8η θέση με 19 βαθμούς και στο -14 από την πρωτοπόρο Αϊντχόφεν.

Η σύνθεση της Άλκμααρ: Ρομέρο, Γιάλενς, Μορένο, Μοϊσάντερ (46’ Πελέ), Πόουλσεν, Ντεμπελέ, Μέντες ντα Σίλβα (81’ Σβερτς), Σχάαρς, Ελμ, Χόλμαν, Λενς (73’ Μάρτενς)

Γουλβς-Άρσεναλ 1-4

Η Άρσεναλ παρουσίασε και πάλι ένα εξαιρετικό πρόσωπο, με τη Γουλβς να γίνεται η τελευταία ομάδα που υποκύπτει στην ανωτερότητά της. Οι Λονδρέζοι επικράτησαν με το ευρύ 4-1 και βρίσκονται πλέον στη 2η θέση της Πρέμιερσιπ.

Το παιχνίδι τελείωσε στον 36', όταν οι Ζουμπάρ και Κράντοκ...μπέρδεψαν την εστία της ομάδας τους μ' αυτή του Αλμούνια και έδωσαν αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του Βενγκέρ. Στο πρώτο γκολ ο Γάλλος απομάκρυνε λανθασμένα ένα κόρνερ του Φάμπρεγας, ενώ στο δεύτερο ο Εντούαρντο ήταν ο ευνοημένος της φάσης. Με το 4ο του γκολ σε μία εβδομάδα (προηγήθηκαν με Τότεναμ και Άλκμααρ) ο Φάμπρεγκας έστειλε την ομάδα του προηγούμενη με προβάδισμα τριών τερμάτων στην ανάπαυλα.

Το επιθετικό σόου της καλύτερης εμπροσθοφυλακής της Πρέμιερσιπ ολοκληρώθηκε στο 66' με δράστη τον Αρσάβιν. Οι γηπεδούχοι σημάδεψαν σωστά στο 89' και μείωσαν με τον Κράντοκ, που ισοφάρισε το αυτογκόλ με το οποίο έγινε το 0-2. To κακό για την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ είναι ο τραυματισμός του Ντιαμπί, με το Γάλλο να αποχωρεί με πρόβλημα στο 24'.

H σύνθεση της Άρσεναλ: Αλμούνια, Σανιά, Γκαλάς, Βερμέλεν, Γκιμπς, Ράμσεϊ, Ντιαμπί (24' Σονγκ), Αρσάβιν (74' Νασρί), Φάμπρεγας, Εντουάρντο (70' Ροζίτσκι), Φαν Πέρσι.

Σταντάρ Λιέγης-Μπριζ 3-1

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το ντέρμπι με την Μπριζ η Σταντάρ. Οι πρωταθλητές έφτασαν σε υψηλά επίπεδα απόδοσης κατά το πρώτο ημίχρονο και σκοράροντας τρία γκολ δεν άφησαν περιθώρια στην Κλαμπ. Ο Μίλαν Γιοβάνοβιτς άνοιξε το σκορ στο 6’, ο ίδιος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Λάζλο Μπόλονι, ενώ ο Άξελ Βίτσελ στο 36ο λεπτό έκανε το 3-0. Με το εν λόγω προβάδισμα, η Σταντάρ δεν χρειάστηκε να κάνει πολλά παραπάνω. Άλλωστε παρότι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Γκέρετς στο 79’, η ουσία και οι εντυπώσεις ανήκαν στην ομάδα της Λιέγης.

Η σύνθεση της Σταντάρ: Μπολάτ, Καμοτσάτο, Φελίπε, Γκορό, Μανγκαλά, Μουλεμό, Ράμο, Καρσελά (89’ Νικάιζε), Βίτσελ, Γιοβάνοβιτς, Μποκανί

Γουλβς - Άρσεναλ 1-4