Μπεσίκτας - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 1-2

Μεγάλη νίκη που της χάρισε την πρόκριση στους "16" του Τσάμπιονς Λιγκ τερματίζοντας στη 2η θέση του Β’ γκρουπ, σημείωσε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην Κωνσταντινούπολη, επικρατώντας της Μπεσίκτας με 2-1 χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Αλντονίν στις καθυστερήσεις τις αναμέτρησης.

Εικόνα του αγώνα

Σ’ ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη, η κάθε μία για διαφορετικούς λόγους, η ΤΣΣΚΑ έχοντας μεγαλύτερο κίνητρο καθώς διεκδικούσε την πρόκρισή στην επόμενη φάση της διοργάνωσης κατάφερε να αποδράσει με το διπλό από την Τουρκία.

Οι Ρώσοι έπαιξαν έξυπνα δίνοντας στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα χώρο στους Τούρκους περιμένοντας να απειλήσουν με αντεπιθέσεις.
Σε μία από αυτές ο Κράσιτς με άψογο πλασέ από πλάγια θέση στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης έβαλε την ΤΣΣΚΑ μπροστά στο σκορ.

Στο δεύτερο μέρος οι Τούρκοι μπήκαν αποφασισμένοι να παλέψουν για την αποφυγή της ήττας και πάλεψαν γι αυτό με τις προσπάθειές τους να ανταμείβονται στο 86’ του αγώνα, όταν ο Μπόμπο τροφοδοτήθηκε από τον Ουζουλμέζ και ισοφάρισε για την ομάδα του.

Το αποτέλεσμα αυτό δεν άφηνε εκτός πρόκρισης την ΤΣΣΚΑ από τη στιγμή που η Βόλφσμπουργκ έχανε από την Μάντσεστερ στο άλλο ματς, ωστόσο οι Ρώσοι δεν επαναπαυτήκαν. Πίεσαν και στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Αλντονίν με διαγώνιο σουτ εντός της περιοχής νίκησε τον Ρουστού για δεύτερη φορά στο ματς χαρίζοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του.

41' Γκολ: Ο Κράσιτς απέναντι από τον Ρουστού και σε πλάγια θέση πλασάρει άψογα τον Τούρκο γκολκίπερ και ανοίγει το σκορ για την ΤΣΣΚΑ.

86' Γκολ: Ο Μπόμπο από κοντά μετά από πάσα τοθ Ουζουλμέζ ισοφαρίζει για την Μπεσίκτας.

94' Γκολ: Ο Αλντονίν μπαίνει στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ νικάει τον Ρουστού χαρίζοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του.

Κλειδί

Η ψυχή που επέδειξαν οι παίκτες της ΤΣΣΚΑ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, δικαίωσε τις προσπάθειές τους αφού κατάφεραν κυριολεκτικά στην εκπνοή να δραπετεύσουν νικητές από την Τουρκία.

Ο Αλντονίν με το παλικαρίσιο τέρμα που σημείωσε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης χάρισε την σπουδαία αυτή νίκη στην ομάδα του κερδίζοντας έτσι επάξια τον τίτλο του MVP.

Οι Τούρκοι απογοήτευσαν σε ακόμη ένα εντός έδρας παιχνίδι. Έπαιζαν για τη νίκη που θα τους έστελνε στο Europa League όμως δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε την ισοπαλία ολοκληρώνοντας την παρουσία τους στην φάση των ομίλων χωρίς να πάρουν βαθμό στο γήπεδό τους.

Διαιτητής: Μάρτιν Χάνσον