Ολυμπιακός-Αρσεναλ 1-0 (videos)

Ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 την Αρσεναλ με γκολ του Λεονάρντο και προκρίθηκε πανηγυρικά στους 16 του Τσάμπιονς Λιγκ. Στις 18 Δεκεμβρίου στη Νιόν κληρώνει ο επόμενος αντίπαλος μεταξύ Μπαρτσελόνα, Ρεάλ, Μάντσεστερ Γ., Τσέλσι, Φιορεντίνα, Σεβίλλης και Μπορντό. O Κόκκαλης στήριξε Ζίκο, ο οποίος μίλησε για μεταγραφές και Αντριάνο. (videos)

Eικόνα αγώνα

Αν εξαιρέσει κανείς το πρώτο 15λεπτο όταν τα νιάτα της Αρσεναλ κυκλοφόρησαν άψογα την μπάλα και πίεσαν τον Ολυμπιακό, οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να ελέγξουν την κατάσταση. Ο νους βέβαια ήταν κυρίως στραμμένος στην ανασταλτική λειτουργία, άλλωστε προς αυτό το σκοπό εξυπηρετούσε και το σχήμα του Ζίκο με Ντουντού, Μαρέσκα, Λεονάρντο, Οσκαρ στο κέντρο.

Από το 15' και μετά ο Ολυμπιακός αποφάσισε να κοιτάξει και στην άλλη πλευρά του τερέν και δεν έκανε άσχημα. Η άμυνα της Αρσεναλ, με μοναδικό έμπειρο παίκτη τον Σιλβέστρ, ανέβαινε ψηλά και άφηνε χώρους, βούτυρο στο ψωμί του Γκαλέτι. Με κύριομοχλό τον Αργεντινό μέσο, οι γηπεδούχοι δημιούργησαν δύο καλές ευκαιρίες και αν ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική πάσα θα μπορούσαν να προβληματίσουν περισσότερο τον αντίπαλο.

Την ίδια ώρα πάντως, η προσοχή στην άμυνα ήταν η δέουσα. Σε δύο περιπτώσεις όπου οι "ξυραφένιες" κάθετες μπαλιές των μέσων της Αρσεναλ απείλησαν τον Ολυμπιακό, η αμυντική γραμμή καθάρισε καιη ζημιάαποφεύχθηκε.Λίγο αργότερα ήρθαν ταευχάριστα από τη Λιέγη, όπου η Αλκμααρ άνοιγε το σκορ σε βάρος της Σταντάρ.

Το γκολ του Λεονάρντο στο 47' απλοποίησε την προσπάθεια του Ολυμπιακού, εφόσον πλέον ο πρωταθλητής Ελλάδας, γνωρίζοντας ότι και το αποτέλεσμα στο άλλο ματς είναι ευνοϊκό, είχε την πολυτέλεια να κατεβάσει ταχύτητα. Βεβαίως, αυτή η χαλάρωση έφερε την Αρσεναλ στην περιοχή του Νικοπολίδη- η αλήθεια είναι ότι σε τρεις περιπτώσεις (δύο με τον Βέλα, μία τον Γουόλκοτ) οι Λονδρέζοι θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει.

KAΡΕ-ΚΑΡΕ:

10ο λεπτό: Πρώτο σουτ στην αναμέτρηση με τον Τίο Γουόλκοτ να απειλεί με διαγώνιο σουτ την εστία του Νικοπολίδη, ο οποίος ωστόσο απομάκρυνε τον κίνδυνο.
13ο λεπτό: Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Μήτρογλου. Το σουτ στην κίνηση του Ελληνα επιθετικού από το ύψος του πέναλτι πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Φαμπιάνσκι.
21ο λεπτό: Αντεπίθεση του Ολυμπιακού και σέντρα του Λεονάρντο στον επερχόμενο Γκαλέτι, ο οποίος με εντυπωσιακό σουτ στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ.
47ο λεπτό: Γκολ για τον Ολυμπιακό! Ο Λεονάρντο στην αντεπίθεση μόνος απέναντι από τον Φαμπιάνσκι δεν δυσκολεύεται να πλασάρει με το αριστερό και να σημειώσει το 1-0.
50ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για την Αρσεναλ να ισοφαρίσει αλλά ο Νικοπολίδης διώχνει το σουτ του αμαρκάριστου Βέλα από το ύψος του πέναλτι.
52ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Γουόλκοτ, η μπάλα λίγο άουτ.
69ο λεπτό: Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Αρσεναλ. Ο Βέλα βγαίνει απέναντι από τον Νικοπολίδη, το σουτ του όμως πέρασε άουτ.
70ο λεπτό: Κάθετη πάσα του Ντουντού στον Λεονάρντο, ο Βραζιλιάνος πλασάρει, αλλά Φαμπιάνσκι έχει προλάβει κι έχει βγει με αποτέλεσμα να διώξει.
78ο λεπτό: Ο Μήτρογλου βγαίνει απέναντι από τον Φαμπιάνσκι, ο οποίος ακούμπησε όσο χρειαζόταν την μπάλα για να την στείλει κόρνερ.

Αφού αυτό δεν συνέβη, ο Ολυμπιακός ένιωσε άτρωτος, πάτησε ακόμη καλύτερα στο γήπεδο και φρόντισε να δείξει στην Αρσεναλ ότι δεν υπήρχε περίπτωση να απωλέσει τα κεκτημένα. Ουδείς ενοχλήθηκε που οι δύο κλασικές ευκαιρίες του Λεονάρντο και του Μήτρογλου χάθηκαν- οι πρωταθλητέςείχαν κάνειτη δουλειά τους και με το παραπάνω. Τα τελευταία λεπτά πέρασαν μέσα σε μία ατμόσφαιρα πάρτι και το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τους ποδοσφαιριστές και τον κόσμο να πανηγυρίζουν για τη δίκαιη πρόκριση του Ολυμπιακού στην επόμενη φάση.

ΜVP

Ο Ολυμπιακός χρωστά ένα μεγάλο μέρος από την καλή φετινή πορεία του στο Τσάμπιονς Λιγκ στον Ολοφ Μέλμπεργκ. Για ένα ακόμη παιχνίδι, ο Σουηδός στόπερ δεν άφησε τίποτα να πέσει κάτω και οι επεμβάσεις του ήταν καίριες. Ο πρώην άσος της Γιουβέντους είναι ο αμυντικός που έλειπε από το ρόστερ των ερυθρόλευκων τα προηγούμενα χρόνια.

Κλειδί αγώνα

To γκολ του Λεονάρντο ήρθε στο καλύτερο, χρονικά, σημείο για τον Ολυμπιακό. Οι πρωταθλητές οπλίστηκαν με επιπλέον αυτοπεποίθηση ενώ η ήδη ζεστή ατμόσφαιρα έγινε καυτή.