ΠΑΟΚ-Αγιαξ 3-3 (VIDEOS)

Ενα καταστροφικό δεύτερο ημίχρονο άφησε τον ΠΑΟΚ εκτός Champions League με τον Αγιαξ να παίρνει την πρόκριση (3-3). Εχασε πέναλτι ο Βλάνταν Ιβιτς. Στα πλέι οφ του Europa League συνεχίζει ο Δικέφαλος (φωτογραφίες και αποκλειστικά VIDEOS).

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Το πρώτο μέρος του αγώνα της Τούμπας θύμισε πολύ το αντίστοιχο πρώτο μέρος του Αμστερνταμ μία εβδομάδα νωρίτερα. Αυτή τη φορά ο ΠΑΟΚ ήταν στη θέση του Αγιαξ και ο Αγιαξ στη θέση του ΠΑΟΚ. Ο δικέφαλος του Βορρά πίεζε, σκόραρε και έχασε κι άλλες σημαντικές ευκαιρίες για να πετύχει περισσότερα γκολ. Οπως αυτή του 14ου λεπτού όπου ο Σαλπιγγίδης πλάσαρε, αλλά η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή (είναι από τις στιγμές που περιμένεις με ανυπομονησία το ριπλέι και προσεύχεσαι η μπάλα να έχει περάσει).

Δύο λεπτά αργότερα, όμως, η μπάλα πέρασε πεντακάθαρα τη γραμμή και δεν χρειάστηκε ριπλέι. Ο Βιεϊρίνια παρά το ύψος του κατάφερε με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Σορλέν να ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους και να δώσει ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Ο Αγιαξ έψαχνε τα πατήματά του, προσπάθησε να επιτεθεί και τελικά το έκανε μετά το 20λεπτο όταν σιγά-σιγά άρχισε να παίρνει τα πάνω του. Σε αυτό έπαιξε σημαντικό ρόλο η κακή εικόνα της αμυντικής γραμμής του ΠΑΟΚ, αφού οι Κοντρέρας και Τσιρίλο είχαν πρόβλημα συνεννόησης και πολλές φορές δημιούργησαν κινδύνους για την εστία του Κρέσιτς. Ακόμα κι έτσι, όμως, ο Δικέφαλος ήταν αυτός που είχε τη σημαντικότερη ευκαιρία πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Αυτή του 28ου λεπτού όταν ο Βιεϊρίνια νικήθηκε από τον Στεκέλενμπουργκ, ο οποίος έδιωξε με δυσκολία στην αριστερή του γωνία.

Καλά ως εδώ; Καλά. Από εδώ και κάτω θα διαβάσετε έναν εντελώς διαφορετικό αγώνα. Ενα εντελώς διαφορετικό ημίχρονο. Ενα δεύτερο ημίχρονο που έφερε τον Αίαντα να προηγείται με 1-3 μέσα σε λίγα λεπτά! Στο 48ο λεπτό ο Σουάρες έκανε το 1-1, στο 50ο λεπτό ο ίδιος παίκτης έστρωσε στον Ντε Γιονγκ για το 1-2 και στο 55ο λεπτό ο Λίντγκρεν με τη... βοήθεια του Κρέσιτς που δεν υπολόγισε σωστά, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-3.

Τι έφταιξε για αυτή την ανατροπή και τη ψυχρολουσία; Η γρήγορη ισοφάριση του Αγιαξ και η κακή μέρα του αμυντικού διδύμου (Κοντρέρας-Τσιρίλο). Αυτό που γράφαμε παραπάνω, μόνο που στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ δεν είχε τύχη και πλήρωσε τα λάθη του με αποτέλεσμα να βρεθεί από τον θρίαμβο στο καναβάτσο, κυνηγώντας τρία γκολ.

Το ένα ήρθε στο 57ο λεπτό από τον Σαλπιγγίδη, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του επίσημο γκολ στην επιστροφή του στον ΠΑΟΚ και έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση. Ο Δερμιτζάκης πέρασε τον Μουσλίμοβιτς αντί του Βιτόλο θέλοντας να δυναμώσει την επίθεση και πλέον περιμέναμε την αντίδραση των γηπεδούχων. Μέχρι το 73ο λεπτό και ένα αδύναμο σουτ του Βόσνιου επιθετικού, δεν είχαμε δει τίποτα από πλευράς ΠΑΟΚ. Αντίθετα, ο Αγιαξ απείλησε με τέταρτο γκολ με αυτόν τον διάολο τον Σουάρες να κάνει άνω-κάτω την ελληνική άμυνα, εμφανώς βελτιωμένος σε σχέση με τα πρώτα 45 λεπτά.

Λίγο αργότερα, όμως, και συγκεκριμένα στο 77' ο Βλάνταν Ιβιτς είχε την ευκαιρία να σκοράρει ξανά μετά το γκολ που πέτυχε στο πρώτο ματς, αλλά πέταξε την ευκαιρία στα σκουπίδια. Ο Μπουσαϊντι κέρδισε πέναλτι, ο Σέρβος το εκτέλεσε, αλλά ο Στεκέλενμπουργκ δεν άφησε τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει σε 3-3. Στο 91' το 3-3 έγινε από τον Ιβιτς, αλλά πλέον ήταν αργά, αφού η ευκαιρία είχε χαθεί και η πίκρα είχε ξεχειλίσει.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Το γράψαμε και πιο πάνω. Ο Αγιαξ πέτυχε ένα γρήγορο γκολ στο δεύτερο μέρος, πήρε το ψυχολογικό προβάδισμα και με τον Σουάρες να μεταμορφώνεται προς το καλύτερο, έφτασε στην ανατροπή σκοράροντας τρεις φορές μέσα σε λίγα λεπτά. Σε αυτό έπαιξε ρόλο και η κακή άμυνα του Δικεφάλου. Προς το τέλος ο Ιβιτς δεν ευστόχησε στο πέναλτι για να κάνει το 3-3 και να αλλάξει τη ροή του αγώνα.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ:

Τσιρίλο και Κοντρέρας έμοιαζαν πολλές φορές σαν... συγκρουόμενα. Κακοί και οι δύο, όπως και όλη η άμυνα του ΠΑΟΚ, η οποία στο δεύτερο μέρος έπεφτε σε... φουρτούνα σε κάθε επίσκεψη των Ολλανδών.

MVP:

Ο Λουίς Σουάρες δεν φάνηκε στο πρώτο μέρος, αλλά στην επανάληψη ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και έδωσε στον Αγιαξ τη νίκη-πρόκριση. Πέτυχε ένα γκολ, σέρβιρε άλλο ένα, είχε και ένα δοκάρι.

ΤΑ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

9ο λεπτό: Καλή ευκαιρία για τον Αγιαξ. Ο Λίντγκρεν έκανε το σουτ από μακρινή απόσταση και ο Κρέσιτς έδιωξε σε κόρνερ με υπερένταση.
14ο λεπτό: Ο Σαλπιγγίδης εκμεταλλεύτηκε το λάθος της ολλανδικής άμυνας και βγήκε τετ α τετ με τον Στεκέλενμπουργκ, αλλά ο πορτιέρο του Άγιαξ αν και η μπάλα πέρασε κάτω από το σώμα του πρόλαβε να γυρίσει και να την σταματήσει πριν αυτή περάσει τη γραμμή.
16ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Φάουλ του Σορλέν από τα δεξιά, ο Βιεϊρίνια πήδηξε σε πρώτο χρόνο και με γυριστή κεφαλιά έκανε το 1-0 για τον ΠΑΟΚ!
28ο λεπτό: Ο Γκαρσία βρήκε τον Βιεϊρίνια μέσα στην περιοχή και ο Πορτογάλος έκανε το σουτ, αλλά ο Στεκέλενμπουργκ έδιωξε στην αριστερή του γωνία.
48o λεπτό: ΓΚΟΛ! Ο Σουάρες πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και με σουτ στην δεξιά γωνία έκανε το 1-1.
50o λεπτό: ΓΚΟΛ! Ο Σουάρες γύρισε στον Ντε Γιονγκ και ο τελευταίος με προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή έκανε το 1-2 για τον Αγιαξ.
55ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Ο Λίντγκρεν εκτέλεσε απο μακρινή απόσταση το φάουλ, ο Κρέσιτς δεν υπολόγισε σωστά και η μπάλα κατέληξε στο βάθος της εστίας του ΠΑΟΚ για να γίνει το 1-3.
57ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Ο Σαλπιγγίδης από κοντά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και μειώνει σε 2-3!
71ο λεπτό: Ευκαιρία για τον Αγιαξ με τον Σουάρες να πλασάρει εξ επαφής. Η μπάλα χτύπησε στην εξωτερική πλευρά του δεξιού δοκαριού.
77ο λεπτό: ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ! Ο Μπουσαϊντί κερδίζει πέναλτι από τον Ανίτα. Ο Ιβιτς το εκτέλεσε, αλλά ο Στεκέλενμπουργκ έδιωξε.
88ο λεπτό: Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Σαλπιγγίδης βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Αγιαξ, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Στεκέλενμπουργκ.
91ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Ο Ιβιτς από κοντά σκοράρει και ισοφαρίζει σε 3-3.

ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Μπουσαίντι, Σνάουτσνερ (83' Φιλομένο), Τσιρίλο, Κοντρέρας, Γκαρσια, Βιτόλο (64' Moυσλίμοβιτς), Ίβιτς, Βιειρίνια, Σαλπιγγίδης, Σορλέν

Άγιαξ: Στεκέλενμπουργκ, Βαν ντερ Βιλ, Ανίτα, Αλντερβέιρελντ, Βερτόγκεν, Λίντγκρεν, Ντε Ζέου, Ντε Γιονγκ, Σουάρες (92' Ολεγέρ), Σουλεϊμάνι (78' Ερικσεν), Εμάνουελσον

Διαιτητής: Βελάσκο Καρμπάγιο (Ισπανία)

Κίτρινες: Τσιρίλο (ΠΑΟΚ) - Ανίτα (Αγιαξ)