Βέρντερ Βρέμης - Τότεναμ 2-2 (vid)

Ισόπαλες με σκορ 2-2 αναδείχτηκαν Βέρντερ Βρέμης και Τότεναμ στο Weserstadion, με τους Άγγλους να παίρνουν το προβάδισμα με 2-0, αλλά να μην καταφέρνουν τελικά να φτάσουν στη νίκη.

Εικόνα του αγώνα

Η πρωτάρα στη διοργάνωση Τότεναμ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με θράσος, δείχνοντας στην πολύπειρη Βέρντερ, ότι θα φτύσει αίμα για να την κερδίσει.

Τα σπιρούνια δεν έδειξαν να χαμπαριάζουν από άγχος, πίεσαν από νωρίς και κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους Γερμανούς. Μόλις στο 13ο λεπτό μάλιστα, με αυτόγκολ του Πασάνεν, μετά από παράλληλη σέντρα του Μπέιλι, η αγγλική ομάδα πήρε κεφάλι στο σκορ.

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, στο 18' ο Κράουτς, κάνοντας αυτό που ξέρει καλύτερα από κάθε τι άλλο, νίκησε στον αέρα τους αμυντικούς της Βέρντερ και με δυνατή κεφαλιά, έστειλε για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα του Βίζε.

Ο ρύθμος του αγώνα από πλευράς Τότεναμ έπεσε με την πάροδο του χρόνου, με τη γερμανική ομάδα να δείχνει να συνέρχεται από το σοκ και να ξαναμπαίνει στο ματς λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου με τον Αλμέιδα, ο οποίος νίκησε με κοντινή κεφαλιά τον Κουντιτσίνι μετά από σέντρα του Γουέσλι.

Στο δεύτερο μέρος και πριν καλά – καλά συμπληρωθούν δύο λεπτά αγώνα, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση, μεταμορφώνοντας το σκηνικό του αγώνα.
Καρέ - καρέ

12' Γκολ: Σέντρα του Μπέιλι, ο Κράουτς πήγε να μπει στην πορεία της μπάλας, με τον Πάσανεν στην προσπάθειά του να απομακρύνει να πετυχαίνει γκολ εις βάρος της ομάδας του.

18 Γκολ: Ο Κράουτς, με κεφαλιά μετά από σέντρα του Φαν ντερ Φάαρτ από αριστερά κάνει το 0-2.

43' Γκολ: Ο Αλμέιδα με κοντινή κεφαλιά μετά από σέντρα του Γουέσλι μειώνει για τη Βέρντερ.

47' Γκολ: Ο Μαρίν με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή ισοφαρίζει για την Βέρντερ.

Στη συνέχεια οι δύο αντίπαλοι πίεσαν για ένα τρίτο τέρμα, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν, με το 2-2 να παραμένει ωστόσο μέχρι το τελικό σφύριγμα του Μάσιμο Μπουσάκα.

Κλειδί

Το γεγονός πως η Βέρντερ κατάφερε να μειώσει πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, της έδωσε τη δυνατότητα να μπει στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να κυνηγήσει με διαφορετική ψυχολογία την ισοφάριση. Δεν χρειάστηκε μάλιστα πάνω από δύο λεπτά στην επανάληψη, για να το καταφέρει.

Ο Πίτερ Κράουτς ήταν πανταχού παρών, είχε συμμετοχή στο πρώτο τέρμα της ομάδας του, πέτυχε το δεύτερο, απείλησε για ένα τρίτο ενώ έτρεξε περισσότερο από κάθε άλλον στο γήπεδο.

Η Τότεναμ, ναι μεν κατάφερε να μπει από πολύ νωρίς μπροστά στο σκορ και μάλιστα με δύο τέρματα, φτάνοντας τελικά στο θετικό αποτέλεσμα, ωστόσο το γεγονός πως δεν κατάφερε να διατηρήσει ένα σκορ ασφαλείας, είναι αν μη τι άλλο το πλέον αρνητικό στοιχείο στον αγώνα.

Διαιτητής: Μάσιμο Μπουσάκα