Τότεναμ - Τβέντε 4-1

Η στιγμή για την Τότεναμ ήταν ιδιαίτερα σημαντική καθώς ο αγώνας κόντρα στην Τβέντε ήταν ο πρώτος για την ομάδα του Βόρειου Λονδίνου στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι "πετεινοί" βρέθηκαν τρεις φορές στο σημείο του πέναλτι, ευστόχησαν τις δύο και πήραν το πρώτο τους τρίποντο στη διοργάνωση.

Το πρώτο ημίχρονο είχε ρυθμό και ευκαιρίες, με την Τβέντε να απειλεί με τα σουτ του Ρουίςκαι τηνΤότεναμ να φτάνει στην αντίπαλη περιοχή με Παβλιουτσένκο και Κράουτς, ενώ έχασε και πέναλτι με τον Φαν ντε Φααρτ.

Στο δεύτερο μέρος η Τότεναμ ξεκίνησε αποφασιστικά και προηγήθηκε με τον Ολλανδό μέσο, ο οποίος ότι δεν κατάφερε από τα 11 βήματα το πέτυχε από με ωραίο γυριστό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Το 2-0 έγινε μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παβλιουτσένκο ενώ η Τβέντε κατάφερε να μειώσει με προβολή του Σαντλί.
Φιλμ αγώνα:

7' καλή ευκαιρία για τη Τβέντε με το σουτ του Ρουίς.
11' ευκαιρία για την Τότεναμ με τον Παβλιουτσένκο.
12' δεύτερη φορά που ο Ρουίς φτάνει κοντά στο γκολ.
15' χαμένη ευκαιρία για τον Φαν ντε Φααρτ.
39' ευκαιρία για την Τότεναμ με τον Παβλιουτσένκο.
42'ο Φαν ντε Φααρτ νικήθηκε σε εκτέλεση πέναλτι από τον Μιχαΐλοφ.
47' ΓΚΟΛ! 1-0. Σέντρατου Χάντλστοουν, κεφαλιά του Κράουτς, η μπάλα θα φτάσει στον Φαν ντε Φααρτ ο οποίος μ' ένα εξαιρετικό σουτ θα τη στείλει στα δίχτυα.
50' ΓΚΟΛ! 2-0.Ο Παβλιουτσένκο θα ευστοχήσει από τα 11 βήματα.
56' ΓΚΟΛ! 2-1. Ο Σαντλί με κοντινή προβολή μειώνει για την Τβέντε.
61' αποβολή για τον Φαν ντε Φααρτ.
64' ΓΚΟΛ! 3-1. Η Τότεναμ σκοράρει για τρίτη φορά. Από το σημείο του πέναλτι ευστοχεί και πάλι ο Παβλιουτσένκο.
85' ΓΚΟΛ! 4-1. ο Μπέιλ με γρήγορη κούρσα μπαίνει στην περιοχή της Τβέντε και πλασάρει για το τελικό 4-1.

Παρότι ο Φαν ντε Φααρτ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και οι Λονδρέζοι έμειναν με δέκα παίκτες, την πρωτοβουλία των κινήσεων συνέχισαν να την έχουν οι παίκτες του Χάρι Ρέντναπ, οι οποίοι κέρδισαν και τρίτο πέναλτι στο οποίο ευστόχησε και πάλι ο Παβλιουτσένκο.

Το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε μετά από ωραία κίνηση του Μπέιλ στην πλάτη της άμυνας της Τβέντε και πλασέ στη δεξιά γωνία του Μιχαΐλοφ.

Αδύναμος κρίκος:

Η αμυντική λειτουργία της Τβέντε. Δεν ήταν μόνο τα τρία πέναλτι που έγιναν σε παίκτες της Τότεναμ. Τρωτό σημείο ήταν και τα πολλά κενά ενώ το παράδοξο είναι ότι αυτά τα κενά αυξήθηκαν από τη στιγμή που η Τότεναμ έμεινε με παίκτη λιγότερο.

MVP:

Ο Ρόμαν Παβλιουτσένκο πήρε τη σκυτάλη από τον Φαν ντε Φααρτ, μετά το χαμένο πέναλτι του Ολλανδού, και με δ'υο εύστοχες εκτελέσεις ώθησε την Τότεναμ στη νίκη.

Κλειδί αγώνα:

Η μεσοεπιθετική λειτουργία της Τότεναμ και κυρίως ο Λούκας Μόντριτς ο οποίος ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός στα αμυντικά του καθήκοντα ενώ είχε συμμετοχή και στην προώθηση του παιχνιδιού.

ΡΕΚΟΡ
Για πρώτη φορά σε αγώνα Τσάμπιονς Λιγκ μια ομάδα κερδίζει τρία πέναλτι. Η Τότεναμ, στο πρώτο εντός έδρας ματς στη διοργάνωση έγινε κάτοχος του ρεκόρ. Οι παίκτες του αγγλικού συλλόγου ευστόχησαν στα δύο από τα τρία.