Τότεναμ-Ίντερ 3-1 (vid)

Η Τότεναμ εκτόπισε την Ίντερ από την κορυφή του 1ου Ομίλου μετά από τη νίκη (3-1) που πέτυχε στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν" κι απέκτησε πλεονέκτημα στη μάχη της πρόκρισης, καθώς ευνοείται σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Εικόνα του αγώνα

Η ομάδα του Χάρι Ρέντναπ ήξερε πού να χτυπήσει για να φέρει σε δύσκολη θέση τους πρωταθλητές Ευρώπης. Αφενός με τον φοβερό και τρομερό Μπέιλ από τ' αριστερά αφετέρου από τον άξονα, εκεί που έλειπαν οι τραυματίες Καμπιάσο - Στάνκοβιτς. Το γκολ, ως απόρροια της πίεσης των γηπεδούχων, δεν άργησε να έρθει, αφού ο φαν ντερ Φάαρτ πλάσαρε εύστοχα τον Κατσελάτσι (ο λαβωμένος Σέζαρ έμεινε στο Μιλάνο) στο 18'.

Η Ίντερ δεν είχε τρόπο να αντιδράσει και να ισορροπήσει. Αρκέστηκε σε ξεσπάσματα, χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα. Βρέθηκε δε με την πλάτη στον τοίχο, όταν στο 61' ο Κράουτς βρέθηκε σε θέση βολής και σκόραρε μετά από κούρσα κι ασίστ του Μπέιλ. Ήταν φανερό πως η Τότεναμ ήθελε πολύ περισσότερο τη νίκη και πάλεψε γι' αυτήν. Ακόμη κι όταν ο Ετό στο 80' μείωσε σε 2-1, η Ίντερ δεν έδειχνε ικανή να φτάσει στην ισοφάριση. Πίεσε, αλλά...

Αντίθετα οι Λονδρέζοι σε μια φάση καρμπόν με την αντίστοιχη του 61' πέτυχαν και τρίτο γκολ στο φινάλε. Μόνο που τη θέση του Κράουτς μετά τη σέντρα του Μπέιλ πήρε ο Παβλιουτσένκο.

Τα γκολ του αγώνα

18ο λεπτό

: Γκολ για την Τότεναμ! Ο φαν ντερ Φάαρτ βρέθηκε σε θέση βολής και δεν λάθεψε απέναντι στον Καστελάτσι.

61ο λεπτό: Γκολ για την Τότεναμ! Ο Μπέιλ έκανε την κούρσα από τα αριστερά και την κατάλληλη σέρβιρε στον Κράουτς που σκόραρε από κοντά.

80ο λεπτό: Γκολ για την Ίντερ! Ο Ετό με ωραίο διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουντιτσίνι.

89ο λεπτό: Γκολ για την Τότεναμ! Ο Μπέιλ εξέθεσε τον Λούσιο, σέντραρε για τον Παβλιουτσένκο κι αυτός πλάσαρε προ κενής εστίας.

Κλειδί του αγώνα

Η Τότεναμ σκόραρε νωρίς και έφερε σε δύσκολη θέση την Ίντερ. Την στρίμωξε εξ αρχής στα σχοινιά και δεν την άφησε να πάρει ανάσα.

Ένας 19χρονος Ουαλός έχει αναστατώσει όλη την Ευρώπη με τις εμφανίσεις του. Εκρηκτικός, ταχύς, διεισδυτικός ο Γκάρεθ Μπέιλ ταλαιπώρησε ακόμη και τον “πολύ” Μαϊκόν δημιουργώντας ρήγματα στην άμυνα της Ίντερ και φτιάχνοντας το δεύτερο και τρίτο γκολ. Δικαίως λογίζεται ως ο νέος Ράιαν Γκιγκς.

Αδύναμος Κρίκος

Η άμυνα της Ίντερ, αυτή που πέρυσι μαζί με τον Μιλίτο, της χάρισε τον τίτλο του Τσάμπιονς Λιγκ, παραδόθηκε στις ορέξεις των Λονδρέζων. Έλειπε ο Σέζαρ από το τέρμα, που καθοδηγεί τους υπόλοιπους, αλλά παίκτες όπως Μαϊκόν, Λούσιο, Κίβου και Σάμουελ εκτέθηκαν ανεπανόρθωτα.

Διαιτητής: Βίκτορ Κασάι