Τότεναμ - Βέρντερ Βρέμης 3-0 (vids)

Ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Τότεναμ. Οι "πετεινοί" του Χάρι Ρέντναπ επικράτησαν 2-0 της Βέρντερ Βρέμης και σε συνδυασμό με τη νίκη της Ίντερ επί της Τβέντε εξασφάλισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ, στην πρώτη τους συμμετοχή στη διοργάνωση.

Εικόνα του αγώνα
Η Τότεναμ από τα πρώτα λεπτά κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 6'. Ο Άαρον Λένον πραγματοποίησε μια εξαιρετική κούρσα από τα δεξιά, την κατάλληλη στιγμή γύρισε τη μπάλα στη μικρή περιοχή και ο Καμπούλ ο οποίος ακολουθούσε τη φάση την έστειλε στα δίχτυα.

Μετά το 1-0 η Τότεναμ είχε την ευκαιρία να σκοράρει και άλλα γκολ, ωστόσο οι προσπάθειες των Παβλιουτσένκο και Μπέιλ σταμάτησαν στον Βίζε. Τελικά οι γηπεδούχοι τα κατάφεραν στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους με τον Μόντριτς, ο οποίος αφού "άδειασε" τον Πρεντλ εκτέλεσε τον Βίζε για το 2-0.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο σύλλογος από το Λονδίνο είχε την ευκαιρία να κλειδώσει τη νίκη αλλά ο Μπέιλ δεν κατάφερε να κερδίσει τον Βίζε από τα 11 βήματα.

Τελικά, η βραδιά απέκτησε θριαμβευτικό τόνο με τον Πίτερ Κράουτς να σκοράρει (79') για 12 φορά στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Κλειδί αγώνα
Οι απουσίες της Βέρντερ έπαιξαν καθοριστικό ρόλο. Η γερμανική ομάδα πήγε στην Αγγλία με μόλις 12 παίκτες της πρώτης ομάδας.

Ο Άααρον Λένον. Δημιούργησε το πρώτο γκολ ενώ είχε και άλλες πάσες τις οποίες δεν μετέτρεψαν σε γκολ οι συμπαίκτες του.

Ο Μερτεσάκερ. Είναι ένας από τους πιο έμπειρους κεντρικούς αμυντικούς των Γερμανών, ωστόσο, η εμφάνιση του στο ματς με την Τότεναμ επιβεβαίωσε ότι αποτελεί και μια από τις αιτίες που το κέντρο άμυνας της ομάδας του Σααφ είναι ελαττωματικό.

Φιλμ αγώνα

6ο λεπτό: ΓΚΟΛ! 1-0.
Ο Λένον με πολύ ωραία κούρσα από τα δεξιά γύρισε τη μπάλα στη μικρή περιοχή και ο Καμπούλ με σουτ την έστειλε στα δίχτυα της Βέρντερ Βρέμης.

45ο λεπτο: ΓΚΟΛ! 2-0.
Ο Μόντριτς με ωραία προσποίηση και σουτ με το δεξί πόδι νίκησε τον Βίζε.

54ο λεπτό: Η Τότεναμ κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπέιλ με τον Βίζε να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να απομακρύνει.

79ο λεπτό: ΓΚΟΛ! 3-0. Ο Κράουτς ολοκληρώνει θριαμβευτικά τη νίκη της Τότεναμ.

Διαιτητής: Ολεγάριο Μπεκερένσα