Tβέντε - Τότεναμ 3-3 (vid)

Το πιο χορταστικό ματς της ημέρας έγινε στο Εντσέντε, όπου Τβέντε και Τότεναμ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 3-3. Τα “σπιρούνια” προηγήθηκαν τρεις φορές, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν σε ισάριθμες περιπτώσεις.

Η εικόνα του αγώνα:

Οι δύο εκ των πρωτάρηδων του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ προσέφεραν σπουδαίο θέαμα, απόρροια της έλλειψης άγχους από πλευράς Τβέντε.

Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν από την άτυχη στιγμή του Μπόσκερ στο 12ο λεπτό και βγαίνοντας με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ ισοφάρισαν δέκα λεπτά αργότερα.

12' ΓΚΟΛη ΤΟΤΕΝΑΜ!Γύρισμα του Βίσκεροχφ προς τα πίσω, η μπάλα παίζει άσχημο παιχνίδι στον Μπόσκερ. Βρίσκει σε κάποια λακούβα,περνά κάτω από τα πόδια του τελευταίου και καταλήγει στα δίχτυα.
22' ΓΚΟΛη ΤΒΕΝΤΕ! Ο Καρμπάλο δίνει πέναλτι για χέρι του Εκοτό και ο Λάντζαατ ισοφαρίζει για την Τβέντε.
47' ΓΚΟΛη ΤΟΤΕΝΑΜ! Ο Ντεφό με κοντινό πλασέ δίνει εκ νέου το προβάδισμα στα "σπιρούνια".
56' ΓΚΟΛη ΤΒΕΝΤΕ! Σέντρα του Γιάνσεν από τα αριστερά, ο Ροσάλες ισοφαρίζει με κεφαλιά.
59' ΓΚΟΛη ΤΟΤΕΝΑΜ!Ο Ντεφό με κοντινό πλασέ, ύστερα από απόκρουση του Μπόσκερ σε σουτ του Παλάσιος κάνει το 3-2.
64' ΓΚΟΛ η ΤΒΕΝΤΕ! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαντλί.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους, τα “σπιρούνια” είχαν τον έλεγχο, χάνοντας ορισμένες ευκαιρίες για να ανακτήσει εκ νέου το προβάδισμα με τον Παβλιουτσένκο στο 28' (σε δύο περιπτώσεις), τον Κράνιτσαρ στο 35' και τον Ντεφό στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Γιάνκο στο 41'.

Στα πρώτα 17 λεπτά της επανάληψης οι δύο ομάδες πήγαιναν με μεγάλη συχνότητα στη σέντρα, καθότι σε αυτό το διάστημα μπήκαν τέσσερα γκολ. Δύο φορές προηγήθηκε η Τότεναμ, σε ισάριθμες περιπτώσεις απάντησε η Τβέντε.

Κάπου εκεί ο δαιμονιώδης ρυθμός του αγώνα έπεσε και με εξαίρεση μία ευκαιρία με τον προωθημένο Τιεντάλι στο 90', δεν έγινε κάτι συνταρακτικό.

Το κλειδί: Η έλλειψη άγχους από πλευράς Τβέντε ήταν η αιτία να γίνει ένα ανοικτό ματς με πολλά γκολ και ευκαιρίες.

MVP: Ο Ντεφό. Ήταν εκεί που έπρεπε, σκοράρονταςτα δύο από τα τρία γκολ.

Αδύναμος κρίκος: Οι άμυνες των δύο ομάδων. Δέχονταν το ένα γκολ μετά το άλλο.