Μίλαν-Τότεναμ 0-1 (videos)

Μεγάλη νίκη που της δίνει τεράστιο πλεονέκτημα για την πρόκριση στους “8” πέτυχε η Τότεναμ στον Σαν Σίρο επί της Μίλαν με 1-0. Σκόρερ ο Κράουτς μετά από εξαιρετική κούρσα του Λένον. Απογοητευτικοί οι γηπεδούχοι.

H εικόνα του αγώνα

Η επιλογή του Αλέγκρι να έχει στο βασικό σχήμα της Μίλαν τον Ζέεντορφ έκανε την ομάδα του στατική και μάλλον προβλέψιμη στην ανάπτυξη. Τι καλύτερο για την σαφώς πιο...ανάλαφρη και νεανική Τότεναμ που κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου είχε την κατοχή της μπάλας και κράτησε άνετα μακριά από την περιοχή του Γκόμεζ τον Ιμπραϊμοβιτς. Οι Αγγλοι όμως, παρά το γεγονός ότι είχαν τις προϋποθέσεις, δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κλασική ευκαιρία αφού σήκωναν την μπάλα στην παραμικρή πίεση.

Στην επανάληψη ο Αλέγκρι σκέφτηκε πιο πρακτικά και έριξε στη μάχη τον Πάτο. Αίφνης, η επίθεση της Μίλαν δούλεψε καλύτερα, η Τότεναμ έχασε μέτρα στο γήπεδο και άφησε την κατοχή στους γηπεδούχους. Από τη στιγμή όμως που ο Γκόμεζ αντέδρασε αποτελεσματικά στις δύο καλές κεφαλιές του Γέπες (οι πιο καλές ευκαιρίες της Μίλαν), η Τότεναμ αναθάρρησε και έψαξε την καλή αντεπίθεση για να φέρει σε δύσκολη θέση την ιταλική άμυνα.

Οι άτυχοι του αγώνα

Ο Αμπιάτι που τραυματίστηκε στον αυχένα και αντικαταστάθηκε στο 18'. Ο Τζόρλουκα που τραυματίστηκε από το αντιαθλητικό τάκλιν του Φλαμινί στο 57' (εμφανίστηκε αργότερα με πατερίτσες).
Και ο βοηθός του Ρέντναπ, Τζόε Τζόρνταν που είδε τον Τζενάρο Γκατούζο να του επιτίθεται μετά τη λήξη (φώτο).

Αυτό έγινε στο 80'. Ο ταχύτατος Λένον διένυσε μία μεγάλη απόσταση με την μπάλα στα πόδια, πέρασε άνετα τον αργό Γέπες και πάσαρε στον αμαρκάριστο Κράουτς. Παιχνιδάκι το γκολ για τον υψηλόσωμο φορ που πλάσαρε εύστοχα τον Αμέλια για το 0-1. Παιχνιδάκι αποδείχθηκε επίσης για την Τότεναμ και η διαχείριση του προβαδίσματος από τη στιγμή που η αποκαμωμένη Μίλαν δεν είχε τα κουράγια να αντιδράσει. Το έκανε (σπασμωδικά) στις καθυστερήσεις χωρίς επιτυχία.

Η κούρσα του δαιμόνιου Ααρον Λένον έκανε τη διαφορά και χάρισε τη νίκη στην Τότεναμ. Η ταχύτητα του Αγγλου άσου δεν μπορούσε να αντιμετωπιστεί από το άργο κέντρο άμυνας των Μιλανέζων.

Κλειδί αγώνα

Η Τότεναμ κατάφερε να αμυνθεί αποτελεσματικά σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ακόμα και όταν η Μίλαν πίεσε ασφυκτικά. Οταν η άμυνα δεν μπορούσε να βρει τις λύσεις, υπήρχε ο Γκόμεζ για να βγάζει τα κάστανα από τη φωτιά.

Ο Αλέγκρι περίμενε πολλά από τον Ρομπίνιο αλλά ο Βραζιλιάνος, αν εξαιρέσει κανείς ένα έξυπνο τακουνάκι στο δεύτερο ημίχρονο, έμεινε μακριά από τον καλό εαυτό του.

To live του αγώνα

Στο 42' σουτ του φαν ντε Φάαρτ έξω από την περιοχή, διώχνει ο Αμέλια. Δείτε εδώ τη φάση.

Στο 48' γυριστό σουτ του φαν ντε Φάαρτ έξω από την περιοχή, η μπάλα μόλις άουτ.

Στο 50' σέντρα του Γκατούζο, κεφαλιά του Γέπες, αποκρούει έξοχα ο Γκόμεζ. Δείτε εδώ τη φάση.

Στο 57' πολύ επικίνδυνο τάκλιν του Φλαμινί στον Τσόρλουκα, τιμωρείται (κακώς) μόνο με κίτρινη κάρτα.

Στο 60' νέα κεφαλιά του Γέπες, σε ετοιμότητα ο Γκόμεζ. Δείτε εδώ τη φάση.

Στο 80' γκολ για την Τότεναμ! Ταχύτατη αντεπίθεση του Λένον ο οποίος την κατάλληλη στιγμή πασάρει στον Κράουτς. Ο υψηλόσωμος φορ τελειώνει όμορφα τη φάση. Δείτε εδώ το γκολ.

Στο 92' αδράνεια της άμυνας της Τότεναμ, σουτ του Ρομπίνιο, η μπάλα στα σώματα.

Στο 93' γκολ του Ιμπραϊμοβιτς ακυρώνεται σωστά για επιθετικό φάουλ.

Διαιτητής: Στεφάν Λανουά (Γαλλία)