Τότεναμ-Μίλαν 0-0 (videos)

Παίζοντας σχεδόν κατενάτσιο η Τότεναμ άντεξε στις επιθέσεις της Μίλαν (0-0) και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στους "8" του Champions League. Πέρασε με Φαρφάν η Σάλκε (3-1).

H εικόνα του αγώνα

Για να γράψει ιστορία η Τότεναμ, επέλεξε τον εύκολο (στη θεωρία), μη θεαματικό δρόμο. Το ρίσκο που πήρε ο Χάρι Ρέντναπ να κρατήσει για δεύτερο συνεχές ματς τη Μίλαν μακριά από το γκολ ήταν μεγάλο κάτι που αποδείχθηκε κατά τη διάρκεια του αγώνα, άσχετα αν οι Μιλανέζοι δεν σκόραραν.

Οι επιλογές του Μάξι Αλέγκρι ήταν τούτη τη φορά πιο ορθόδοξες (στο πλευρό του Ιμπραϊμοβιτς έπαιξαν και ο Πάτο και ο Ρομπίνιο) και η Μίλαν, βασιζόμενη στο DNA της μεγάλης ομάδας,πήρε σχεδόν από την αρχή τα ηνία του ματς. Οι ευκαιρίες που έχασε δεν ήταν πολλές αλλά ιδιαίτερα χαρακτηριστικές και έφεραν σε δύσκολη θέση την Τότεναμ η οποία πάντως δεν άλλαξε τακτική.

Ακόμα και στο δεύτερο ημίχρονο, ακόμα και με το χαρισματικό Μπέιλ στην ενδεκάδα, ο Ρεντναπ δεν θέλησε να αλλάξει τακτική και άφησε την πρωτοβουλία στη Μίλαν η οποία εγκαταστάθηκε στη μεγάλη περιοχή του Γκόμεζ. Ομως ο θεός του ποδοσφαίρου φαίνεται ότι είχε κάνει την επιλογή του. Οταν ο Ρομπίνιο είδε την μπάλα να φεύγει έξω μετά τη βολίδα στο 91', προφανώς και θα κατάλαβε ότι τίποτα δεν θα μπορούσε να αλλάξει.

Από τις λίγες φορές που τη δόξα έκλεψαν οι αμυντικοί εις βάρος των επιθετικών. Αλλωστε η Τότεναμ δεν έκανε και πολλά πράγματα μπροστά για να αρπάξει κάποιος δημιουργικός παίκτης το βραβείο. Η επιλογή μας ακούει στο όνομα Βιλιάμ Γκαλάς. Αποτελεσματικός, δυνατός και σταθερός. Εσωσε και σίγουρο γκολ στο 25'.

Κλειδί αγώνα

Οι χαμένες ευκαιρίες της Μίλαν χαρακτήρισαν την αναμέτρηση, κυρίως αυτές που χάθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Αν οι Ιταλοί έβρισκαν το δρόμο προς τα δίχτυα νωρίς, θα ανάγκαζαν τον Ρέντναπ να αλλάξει φιλοσοφία.

Αδύναμος Κρίκος

Σε αντίθεση με τους Ρομπίνιο και Πάτο που έδωσαν ότι είχαν, ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του στο παιχνίδι. Είτε γιατί δεν πήρε τις μπάλες που ήθελε, είτε γιατί δεν είχε ζωτικό χώρο για να δράσει, ο Σουηδός άφησε το παιχνίδι απλά να περάσει.

25ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τη Μίλαν. Ο Πάτο περνάει στον Γκόμεζ και πασάσει στον Μπόατεγκ. Ο Γκανέζος σουτάρει, η μπάλα κοντράρει και τελικά απομακρύνεται πάνω στη γραμμή από τον Γκαλάς.

31ο λεπτό: Απευθείαςφάουλ του φαν ντε Φάαρτ, η μπάλα μόλις άουτ.

32ο λεπτό: Κάθετη πάσατου Ιμπράϊμοβιτς, σουτ στην κίνητη του Πάτο, επεμβαίνει ο Γκόμεζ.

47ο λεπτό: Σέντρα του Λένον, ολομόναχος ο Κράουτς προτιμά την κεφαλιά-πάσα από την εκτέλεση.

65ο λεπτό: Διπλή ευκαιρία της Μίλαν με τον Ρομπίνιο. Το πρώτο σουτ του Βραζιλιάνου αποκρούεται από τον Γκόμεζ, το δεύτεροφεύγει άουτ.

77ο λεπτό: Ο Μέρκελσυνδυάζεται ωραίομε τον Πάτο,δυνατό σουτ του Βραζιλιάνου, η μπάλα μόλις άουτ.

90+1ο λεπτό: Βολίδα του Ρομπίνιο, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.

Διαιτητής: Φρανκ Ντε Μπλέκερε.