Μπαρτσελόνα-Σαχτάρ 5-1 (vids)

Η Μπαρτσελόνα συνέτριψε 5-1 τη Σαχτάρ και μετά την παρένθεση του επαναληπτικού προημιτελικού περιμένει τη μισητή αντίπαλό της, καθ' οδόν προς τον τελικό του Γουέμπλεϊ. Προβάδισμα της Γιουνάιτεντ μετά το 1-0 στο "Στάμφορντ Μπριτζ" (videos).

Εκπληξη δεν ήταν το γεγονός ότι η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε πολύ νωρίς στο παιχνίδι, μόλις στο 2' με γκολ του Ινιέστα. Εκπληξη αποτέλεσε η αντίδραση της φύσει επιθετικής Σαχτάρ μέσα στο Καμπ Νου. Η πρωταθλήτρια Ουκρανίας δημιούργησε τρεις κλασικές ευκαιρίες (κυρίως λόγω των αμυντικών λαθών της Μπαρτσελόνα) και θα μπορούσε όχι μόνο να ισοφαρίσει αλλά και να φέρει το ματς τούμπα.

Δεν το έκανε όμως και το πλήρωσε ακριβά. Η Μπαρτσελόνα απέκτησε στη συνέχεια, όπως το συνηθίζει, τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης (μόλις στο 26' οι παίκτες της είχαν επιχειρήσει 212 πάσες), έκανε ευκαιρίες και στο 34' διπλασίασε τα τέρματά της, πάλι με πρωταγωνιστή τον Ινιέστα. Αυτή τη φορά ο Ισπανός μέσος φόρεσε τη στολή του δημιουργού, έβγαλε τον Ντάνι Αλβες φάτσα με το γκολ και ο Βραζιλιάνος δεξιός μπακ δεν αστόχησε.

Το νερό είχε μπει στο αυλάκι για την Μπαρτσελόνα κάτι που αποδείχθηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς να πατήσουν τέρμα του γκάζι οι παίκτες του Γκουαρδιόλα όχι μόνο δεν προβληματίστηκαν από το τέρμα της Σαχτάρ (με το οποίο οι Ουκρανοί μείωσαν προσωρινά σε 3-1) αλλά με άλλα δύο γκολ (το ένα πριν με τον Πικέ, το άλλο αμέσως μετά το 3-1 με τον Κεϊτά) μετέτρεψαν τη ρεβάνς σε τυπική διαδικασία.

Ακόμα και η τύχη βέβαια ήταν με την πλευρά των Καταλανών την Τετάρτη το βράδυ. Διότι ενώ η Σαχτάρ έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Λουίς Αντριάνο στο 82', η Μπαρτσελόνα δεν συγχώρησε και πέτυχε και 5ο γκολ στο 86' με τον Τσάβι. Αυτή, εν τέλει, ήταν και η μεγάλη διαφορά των δύο ομάδων. Οι γηπεδούχοι δεν άφηναν τίποτα να πέσει κάτω, οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν υπερβολικό, για τα δεδομένα ενός τέτοιου ματς, αριθμό ευκαιριών.

Πρόσφατα, ο Αντρές Ινιέστα έγινε πατέρας γεγονός που αποφάσισε να το γιορτάσει δεόντως. Με το γκολ που πέτυχε μόλις στο 2' άνοιξε το δρόμο για τη μεγάλη νίκη της Μπαρτσελόνα ενώ με την πάσα πάρε-βάλε στο 34' έδωσε στον Αλβες τη δυνατότητα να γράψει το 2-0.

Κλειδί αγώνα

H Μπαρτσελόνα φρόντισε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε και να χτυπήσει σε καίριες στιγμές του παιχνιδιού. Προηγήθηκε στο 2' και διαμόρφωσε το 4-1 μόλις ένα λεπτό μετά τη μείωση του σκορ.

Αδύναμος Κρίκος

Το τελικό σκορ μάλλον αδικεί τη Σαχτάρ που έκανε, τηρουμένων των αναλογιών, καλή προσπάθεια. Οι επιθετικοί της όμως ήταν τραγικά άστοχοι. Ακόμα και το γκολ, το πέτυχε κεντρικός αμυντικός (Ρακίτσκι).

To live του αγώνα

2o λεπτό: Γκολ για την Μπαρτσελόνα. Από μπαλιά του Μέσι, η μπάλα βρίσκει σε αμυντικούς και στρώνεται λουκούμι στον Ινιέστα. Ο Ισπανός μέσος δεν αστοχεί στο πλασέ.

13ο λεπτό:

Ευκαιρία για τη Σαχτάρ με τον Λουίς Αντριάνο το σουτ του οποίου φεύγει λίγο άουτ.

14ο λεπτό: Σουτ του Ουίλιαν, βγάζει ο Βαλντές.

19ο λεπτό: Λάθος της ουκρανικής άμυνας, ο Μέσι δεν μπορεί να επωφεληθεί.

34ο λεπτό: Γκολ για την Μπαρτσελόνα. Ο Ντάνι Αλβες φεύγει από κανονική θέση μετά από έξοχη πάσα του Ινιέστα, προλαβαίνει τον Πιάτοφ και πλασάρει για το 2-0.

53o λεπτό: Γκολ για την Μπαρτσελόνα. Κόρνερ του Τσάβι, σουτ του ολομόναχου Πικέ, η μπάλα κοντράρει σε σώματα και καταλήγει στα δίχτυα.

60ο λεπτό: Γκολ για τη Σαχτάρ. Οι Ουκρανοί μειώνουν με προβολή του Ρακίτσκι.

61ο λεπτό: Γκολ για την Μπαρτσελόνα. Ο Μέσι τραβάει όλη την ουκρανική άμυνα πάνω του και την κατάλληλη στιγμή πασάρει στον Κεϊτά. Αυτός σουτάρει με το αριστερό και γράφει το 4-1.

81ο λεπτό:

Σουτ του Ινιέστα από το ύψος της περιοχής, η μπάλα μόλις άουτ.

82ο λεπτό: Πλασέ του Λουίς Αντριάνο, η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Βαλντές.

86ο λεπτό: Γκολ για την Μπαρτσελόνα. Πλαγιοκόπηση και πάσα του Ντάνι Αλβες από δεξιά, πλασέ του Τσάβι, 5-1.

Διαιτητής: Γκρεγκ Τόμπσον