Τότεναμ - Ρεάλ Μαδρίτης 0-1 (video)

Το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ μετά από οκτώ χρόνια επικύρωσε η Ρεάλ Μαδρίτης, μετά τη δεύτερη νίκη της επί της Τότεναμ. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Κριστιάνο Ρονάλντο με μακρινό σουτ (στο 50'), έπειτα από τραγικό λάθος του Γκόμες.

Η εικόνα του αγώνα:

Μπορεί να μην μπήκε κάποιο γκολ ή να έλειψαν οι κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, ο ρυθμός του παιχνιδιού όμως ήταν ιδιαίτερα γρήγορος οπότε και ικανοποιητικός.

Η Τότεναμ είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου 45λέπτου, οι τρεις παίκτες που αγωνίστηκαν πίσω από τον Παβλιουτσένκο (Λένον, Φαν ντερ Φάαρτ, Μπέιλ) μπήκαν ορισμένες φορές στα καρέ της Ρεάλ, όμως δεν κατόρθωσαν να πετύχουν αυτό που ήθελαν: το γρήγορο γκολ.

Για την ακρίβεια, ο Μπέιλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κασίγιας (στο 38'), αλλά το σκορ δεν άνοιξε, επειδή δύο παίκτες των Λονδρέζων βρίσκονταν σε θέση οφ σάιντ.

Ένα αξιοσημείωτο γεγονός του πρώτου μέρους είναι η κίτρινη κάρτα που δέχθηκε ο Καρβάλιο στο 39ο λεπτό. Κι αυτό γιατί θα απουσιάσει από τον πρώτο ημιτελικό κόντρα στην Μπαρτσελόνα.

Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 50ό λεπτό όταν ο Γκόμες δεν μπόρεσε να μπλοκάρει ή έστω να αποκρούσει ένα μακρινό σουτ του Κριστιάνο Ρονάλντο. Η μπάλα έφυγε μέσα από τα χέρια του Βραζιλιάνου γκολκίπερ και κατέληξε με σαδιστικό τρόπο στα δίχτυα της εστίας του.

Ένα δεκάλεπτο αργότερα, ο Ρέντναπ πέρασε τον Ντεφό στη θέση του εξαφανισμένου Λένον και παραλίγο να δικαιωθεί άμεσα, όταν στην πρώτη επαφή του 28χρονου, ο Κασίγιας χρειάστηκε να εκτιναχθεί για να αποκρούσει.

Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης, η Τότεναμ πίεσε τη Ρεάλ προκειμένου να πετύχει το γκολ της τιμής και να αποσπάσει μία ισοπαλία γοήτρου, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει. Η αγγλική ομάδα μπορεί να αποκλείστηκε με κατεβασμένα τα χέρια, ωστόσο το πρόσημο της πορείας της κάθε άλλο παρά αρνητικό ήταν, αν αναλογιστεί κανείς ότι αυτή ήταν η παρθενική της συμμετοχή στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.
Στις εξέδρες του "Ουάιτ Χαρτ Λέιν" βρέθηκε ο παλαίμαχος άσος της Ρεάλ Ζινεντίν Ζιντάν.

Από την πλευρά της, η Ρεάλ πέρασε στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ μετά από οκτώ χρόνια και ο Ζοζέ Μουρίνιο ήδη έχει αρχίσει να σκέφτεται τα "clasico" με την Μπαρτσελόνα.

Το κλειδί: Το γεγονός ότι η Τότεναμ δεν μπόρεσε να σκοράρει στα πρώτα λεπτά. Ο απόλυτος αιφνιδιασμός απέτυχε και οι λιγοστές ελπίδες πρόκρισης για την ομάδα του Χάρι Ρέντναπ εξανεμίστηκαν.

MVP: Ο Ράφαελ φαν ντερ Φάαρτ. Μπορεί να μη χρίστηκε σκόρερ αλλά ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων για την άμυνα της παλιάς του ομάδας.

Αδύναμος κρίκος: Ο Εουρέλιο Γκόμες. Αν στη Μαδρίτη απλώς έφερε ευθύνη για τα δύο από τα τέσσερα γκολ της Ρεάλ, στο Λονδίνο δέχτηκε ένα από τα πιο αστεία τέρματα της καριέρας του.

To φιλμ του αγώνα:

4': Ο Οζίλ παίζει το 1-2 με τον Αντεμπαγιόρ, βγαίνει απέναντι στον Γκόμες, το πλασέ που επιχειρεί όμως είναι αδύναμο.
27': Μετά από γύρισμα του Λένον, ο Παβλιουτσένκο σουτάρει απελπιστικά άουτ από πλεονεκτική θέση.
37': Μετά από κόρνερ από την αριστερή πλευρά, ο Ράμος πιάνει την κεφαλιά αλλά ο Γκόμες αποκρούει με υπερένταση.
50' ΓΚΟΛ! Μακρινό σουτ του Κ. Ρονάλντο, η μπάλα φεύγει μέσα από τα χέρια του Γκόμες και περνά την τελική γραμμή της εστίας του.
58': Σέντρα του Φαν ντερ Φάαρτ από τα δεξιά, η κεφαλιά του Παβλιουτσένκο περνά ελάχιστα εκατοστά πάνω από την εστία του Κασίγιας.
62': Στην πρώτη επαφή του με την μπάλα, ο Ντεφό επιχειρεί ένα δυνατό σουτ που εξουδετερώνεται από τον Κασίγιας.
74': Κοντινό σουτ του Ντεφό, ο Κασίγιας αποκρούει.
78': Ψηλοκρεμαστό πλασέ του Μαρσέλο, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Γκόμες.
88': Σουτ του Φαν ντερ Φάαρτ, η μπάλα περνά πάνω από τα δοκάρια του Κασίγιας.

Διαιτητής: Νικόλα Ριτσόλι