Μαρσέιγ - Μπεσίκτας 2-0

Η Μαρσέιγ άρχισε το πρωτάθλημα Γαλλίας με το αριστερό αλλά στο Τσάμπιονς Λιγκ...

Η Μαρσέιγ άρχισε το πρωτάθλημα Γαλλίας με το αριστερό αλλά στο Τσάμπιονς Λιγκ δεν θα πρέπει να έχει παράπονο. Επικράτησε 2-0 της Μπεσίκτας με δύο τέρματα των Ζουλιέν Ροντριγκέζ και Τζιμπρίλ Σισέ στο δεύτερο ημίχρονο και άρχισε με το πολυπόθητο αποτέλεσμα τη μάχη του πρώτου ομίλου, πιάνοντας μάλιστα από νωρίς την πρώτη θέση.

Το "Βελοντρόμ" είχε πάρει τη γνωστή... θέση μάχης αλλά το ξεκίνημα των παικτών του Αλμπέρ Εμόν δεν ήταν κάτι το εξαιρετικό. Η τετράδα των Νασρί, Ζιανί, Σισέ και Νιάνγκ προσπαθούσε να δημιουργήσει δύσκολες καταστάσεις αλλά οι Τούρκοι αρέσκονταν στο να περιμένουν στα μετόπισθεν και να αναγκάζουν τους αντιπάλους τους να προβαίνουν σε βεβιασμένες προσπάθειες.

Η Μαρσέιγ έφτασε ουκ ολίγες φορές κοντά στο τέρμα του Χακάν Αρικάν αλλά ποτέ με ευνοϊκές συνθήκες και το αποτέλεσμα των τελικών προσπαθειών ήταν κακό. Οι παίκτες της τουρκικής ομάδας έβλεπαν τον χρόνο να κυλάει προς όφελός τους αλλά στο πρώτο 45λεπτο, ο Ερτουγκρούλ Σαγκλάμ αναγκάστηκε να προβεί σε δύο αναγκαστικές αλλαγές, περνώντας τους Κας και Αφτσί αντί των Κουρτουλούς και Ρικαρντίνιο αντίστοιχα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τελείως διαφορετική υπόθεση. Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι και είχαν καλές ευκαιρίες με τον Ζιανί στο 51’, τον Νιάνγκ στο 54’ και τον Νασρί στο 56’. Όταν όμως η μπάλα δεν έφευγε εκτός, ο Αρικάν, όπως έγινε στο 56’, έκανε θεαματικές αποκρούσεις.

Το πολυπόθητο γκολ που σήκωσε στο πόδι τους θεατές του αγώνα ήρθε στο 76ο λεπτό. Ο Ροντριγκέζ εκμεταλλεύτηκε το κόρνερ του Νασρί και έκανε το 1-0, για να πιστοποιήσει την υπεροχή της "ΟΜ".

Η Μπεσίκτας προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ο Σερντάρ Οζκάν, πέντε λεπτά πριν το τέλος, έχασε διπλή ευκαιρία και κάπου εκεί η πίστη για την ισοφάριση χάθηκε. Αντίθετα, στην εκπνοή του αγώνα, ο Σισέ δεν είχε πρόβλημα να βρει δίχτυα στην αντεπίθεση και να διαμορφώσει το τελικό 2-0.

Διαιτητής: Ματέο Τρεφολόνι (Ιταλία)