Μπεσίκτας-Πόρτο 0-1

Ο Ρικάρντο Κουαρέσμα δεν χρειάζεται συστάσεις. Είναι αναμφισβήτητα ο πιο χαρισματικός ποδοσφαιριστής της Πόρτο. Συνήθως είναι υπέρ το δέον θεαματικός ταλαιπωρώντας την μπάλα. Στην εκτός έδρας αναμέτρηση πάντως με τη Μπεσίκας προτίμησε την ουσία.

Ο Ρικάρντο Κουαρέσμα δεν χρειάζεται συστάσεις. Είναι αναμφισβήτητα ο πιο χαρισματικός ποδοσφαιριστής της Πόρτο. Συνήθως είναι υπέρ το δέον θεαματικός ταλαιπωρώντας την μπάλα. Στην εκτός έδρας αναμέτρηση πάντως με τη Μπεσίκας προτίμησε την ουσία. Σκόραρε στο 92ο λεπτό και χάρισε στους πρωταθλητές Πορτογαλίας ένα "χρυσό" διπλό στην Κωνσταντινούπολη με 1-0 και τους έφερε στη δεύτερη θέση του 1ου Ομίλου, πίσω από τη Μαρσέιγ αλλά μπροστά από τη Λίβερπουλ. Κάντε κλικ εδώ για να ενημερωθείτε για όλα τα στοιχεία του ματς.

Ο διεθνής μεσοεπιθετικός έκλεψε τον... ιδρώτα των γηπεδούχων, οι οποίοι χωρίς να είναι εντυπωσιακοί είχαν πιο καθαρές ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα και κατ' επέκταση τη νίκη. Η πρώτη εξ αυτών δημιουργήθηκε στο 26ο λεπτό, όταν το σουτ του αμυντικού που βρέθηκε σε θέση φορ Τοραμάν έφυγε ελάχιστα άουτ, ενώ στο τέλος του ημιχρόνου το σουτ-φάουλ του Σισέ αποκρούστηκε από τον Έλτον.

Η Πόρτο εκείνο που έψαξε ήταν να μην ηττηθεί φεύγοντας αλώβητη από μια δύσκολη έδρα. Μάλιστα ο Ζεσουάλδο Φερέιρα, προϊόντος του χρόνου, έκανε πιο αμυντικογενή την ενδεκάδα του (Τσεχ αντί Σεκτιούι). Δεν πλήρωσε πάντως για την επιλογή του ούτε στο 81ο λεπτό όταν ο Αργεντίνος Χιγκουαίν (αδερφός του επιθετικού της Ρεάλ) που είχε έρθει από τον πάγκο, νικήθηκε και πάλι από τον Χέλτον.

Αντίθετα πανηγύρισε κιόλας την αναπάντεχη κατάκτηση των τριών βαθμών, όταν στην τελευταία ουσιαστικά στιγμή της αναμέτρησης, ο Κουαρέσμα "πάγωσε" το Ινονού. Αν έχεις τύχη, διάβαινε για μία Πόρτο που έβαλε γερές βάσεις ενόψει της συνέχειας αντισταθμίζοντας παράλληλα την ισοπαλία στην πρεμιέρα με τη Λίβερπουλ. Από την άλλη, η Μπεσίκτας έμεινε στο μηδέν και προφανώς θα εξελιχθεί σε φτωχό συγγενή.