Ρεάλ Μαδρίτης - Ρόμα 2-0

Η Ρεάλ Μαδρίτης διπλασίασε τις νίκες απέναντι στη Ρόμα, επικρατώντας με 2-0 και στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου", παίρνοντας πανηγυρική πρόκριση για τα προημιτελικά του Champions League. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κριστιάνο Ρονάλντο με ένα γκολ και μία ασίστ.

Το 0-2 του πρώτου αγώνα διευκόλυνε σε μεγάλο βαθμό τη Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ αντίθετα δημιουργούσε τεράστια εμπόδια στη Ρόμα. Οι παίκτες του Ζινεντίν Ζιντάν μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, επέβαλλαν το ρυθμό τους, αλλά, παρόλα αυτά, οι "τζιαλορόσι" ήταν αυτοί που έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 14ο λεπτό. Ο Στεφάν Ελ Σαραουί "πάτησε" στον Έντιν Τζέκο, ο οποίος μπήκε στην μεγάλη περιοχή, έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Κέιλορ Νάβας.

Η Ρόμα είχε ακόμη μία σημαντική στιγμή στο 28', αλλά ο Μοχάμεντ Σαλάχ δεν κατάφερε να νικήσει τον Κοσταρικανό γκολκίπερ σε τετ α τετ. Οι "μερένγκες" συνέχισαν να έχουν την υπεροχή, κυκλοφόρησαν την μπάλα, αλλά δεν βρήκαν χώρους προς την αντίπαλη εστία. Γι' αυτό το λόγο επιχειρούσαν διαρκώς μακρινά σουτ, τα οποία όμως δεν είχαν ευτυχή κατάληξη.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες έχασαν από μία πολύ μεγάλη ευκαιρία. Αρχικά, ο Στσέζνι απέκρουσε εντυπωσιακά το γυριστό του Χάμες Ροντρίγκες, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Σαλάχ κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ σε τετ α τετ με τον Νάβας. Ο αγώνας απέκτησε εξαιρετικό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να κυνηγούν το πολυπόθητο γκολ.

Στο 61' ο Ζιντάν αποφάσισε να ρίξει στον αγωνιστικό χώρο τον Λούκας Βάθκεθ στη θέση του "ανέτοιμου" Γκάρεθ Μπέιλ. Η απόφασή του αποδείχθηκε καταλυτική, αφού τρία λεπτά αργότερα ο Ισπανός μοίρασε την ασίστ στον Ρονάλντο για το 1-0 της Ρεάλ. Οι "μερένγκες" εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Ροντρίγκες στο 68'. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ρονάλντο έχασε μία τεράστια ευκαιρία να πετύχει δεύτερο προσωπικό γκολ, στέλνοντας την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση.

Στα τελευταία λεπτά, οι Ρωμαίοι πίεσαν για το γκολ της... τιμής, αλλά η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στον Ντιέγκο Περότι στο 88', καθώς "τράνταξε" το δεξί δοκάρι του Νάβας. Αυτή ήταν κι η τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι, με το τελευταίο σφύριγμα να βρίσκει τη Ρεάλ να πανηγυρίζει την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο, με ένα γκολ και μία ασίστ, πήρε από το χέρι τη Ρεάλ Μαδρίτης και την οδήγησε στη νίκη. Παρόλα αυτά, θα ήταν άδικο να μην εξυμνήσουμε την τρομερή εμφάνιση του Κέιλορ Νάβας, ο οποίος με τις εντυπωσιακές επεμβάσεις του διατήρησε ανέπαφη την εστία του για 6ο σερί παιχνίδι Champions League.

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες να χριστεί σκόρερ και να δώσει στην ομάδα του ελπίδες πρόκρισης, αλλά τις... σπατάλησε. Ο Αιγύπτιος επιθετικός, παρότι ήταν ιδιαίτερα δραστήριος, είχε ξεκάθαρο πρόβλημα στην τελική προσπάθεια.