Τσέλσι - Παρί Σεν Ζερμέν 1-2

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 2-1 της Τσέλσι και στο "Στάνφορντ Μπριτζ" και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Champions League.

Το 2-1 του πρώτου αγώνα έδινε ένα ελαφρύ προβάδισμα στην Παρί Σεν Ζερμέν ενόψει της ρεβάνς. Η Τσέλσι, γνωρίζοντας πως δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι κι έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 3' με τον Ντιεγκο Κόστα. Ο Ισπανός, με βραζιλιάνικες νίκες, επιχείρησε το σουτ, αλλά ο Κέβιν Τραπ με μία εξαιρετική επέμβαση αρνήθηκε το γκολ. Η ευκαιρία... αφύπνισε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα και πίεσαν για το γκολ.

Τελικά, η προσπάθειά τους απέδωσε καρπούς στο 16ο λεπτό. Ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς εκμεταλλεύτηκε το κενό στην αμυντική γραμμή των "μπλε", έκανε την παράλληλη σέντρα στο ύψος της μικρής περιοχής κι ο Αντριάν Ραμπιό με όμορφο πλασέ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Η Τσέλσι, φανερά επηρεασμένη από το γρήγορο γκολ, αντιμετώπισε σημαντικά προβλήματα στην ανάπτυξη. Παρόλα αυτά, στο 27' μίλησε η κλάση του Ντιέγκο Κόστα, ο οποίος απέφυγε υπέροχα τον Τιάγκο Σίλβα και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Τραπ για το 1-1.

Οι Λονδρέζοι αναθάρρησαν μετά την επίτευξη του γκολ και προσπάθησαν να φέρουν... τούμπα το ματς, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, αφού τα σουτ των Αζάρ (42') και Κόστα (45 +1') δεν είχαν ευτυχή κατάληξη. Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμένα και δεν απείλησαν με αξιώσεις τις αντίπαλες εστίες μέχρι το 60'. Σ' εκείνο το σημείο τα δεδομένα του αγώνα άλλαξαν, καθώς ο Κόστα έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Παρά την αποχώρηση του Ισπανού, οι "μπλε" έφθασαν μία "ανάσα" από το 2-1 στο 65', όμως ο Τραπ με διπλή εντυπωσιακή απόκρουση στα σουτ των Γουίλιαν και Αζάρ κράτησε το παιχνίδι στα επίπεδα του 1-1. Ό,τι δεν κατάφερε οι γηπεδούχοι, το πέτυχε δύο λεπτά αργότερα ο Ιμπραχίμβοτις. Ο Άνχελ Ντι Μαρία έβγαλε σέντρα "πάρε-βάλε" στον Σουηδό, ο οποίος με πλασέ προ κενής εστίας διαμόρφωσε το 2-1.

Η Τσέλσι προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η Παρί έκλεισε τους χώρους και διαχειρίστηκε εξαιρετικά το υπέρ της προβάδισμα. Οι αρκετές αλλαγές έριξαν το ρυθμό, με αποτέλεσμα να μην δημιουργηθούν αξιοσημείωτες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Το τελικό σφύριγμα βρήκε την Παρί να πανηγυρίζει για δεύτερη σερί χρονιά την πρόκριση επί της Τσέλσι στη φάση των "16" του Champions League.

Ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς πήρε από το... χέρι της Παρί Σεν Ζερμέν και την οδήγησε στη νίκη και κατ' επέκταση στην πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League. Ο Σουηδός επιθετικός με ένα γκολ και μία ασίστ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα. Μάλιστα, το γκολ έχει ξεχωριστή σημασία, αφού ήταν το 50ό σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις και συνδυάστηκε με νίκη-πρόκριση της ομάδας του.

Ο Τιάγκο Σίλβα φέρει τεράστια ευθύνη στο γκολ της ισοφάρισης. Η αντίδραση του Βραζιλιάνου άσου στην ντρίμπλα του Ντιέγκο Κόστα είναι... ερασιτεχνική, ειδικά για παίκτη της συγκεκριμένης ποιότητας.