Βόλφσμπουργκ - Ρεάλ Μαδρίτης 2-0

Μία εξαιρετική Βόλφσμπουργκ νίκησε με καθαρό σκορ (2-0) τη Ρεάλ στη Γερμανία και απέκτησε σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς της Μαδρίτης. Και τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

"Wolfsburg's striker Andre Schuerrle (L) and Real Madrid's Brazilian midfielder Casemiro vie for the ball during the UEFA Champions League quarter-final, first-leg football match between VfL Wolfsburg and Real Madrid on April 6, 2016 in Wolfsburg, northern Germany.  / AFP / John MACDOUGALL        (Photo credit should read JOHN MACDOUGALL/AFP/Getty Images)"
"Wolfsburg's striker Andre Schuerrle (L) and Real Madrid's Brazilian midfielder Casemiro vie for the ball during the UEFA Champions League quarter-final, first-leg football match between VfL Wolfsburg and Real Madrid on April 6, 2016 in Wolfsburg, northern Germany. / AFP / John MACDOUGALL (Photo credit should read JOHN MACDOUGALL/AFP/Getty Images)" "AFP/GETTY IMAGES"

Αν υπήρξε ψάρωμα των παικτών της Βόλφσμπουργκ αυτό δεν είχε διάρκεια παραπάνω από 10 λεπτά. Ετσι και αλλιώς η Ρεάλ κυκλοφορούσε απλώς την μπάλα (με αργό ρυθμό είναι η αλήθεια) ενώ απειλητική έγινε μόνο στο τετ-α-τετ του Μπενζεμά στο 14'. Από το τέταρτο και μετά οι Γερμανοί συνειδητοποίησαν ότι είχαν πράγματα να κάνουν και στο άλλο μισό του τερέν, εκεί που οι Ισπανοί άφηναν πολλά κενά στη διάταξή τους, κυρίως στα αριστερά.

Το πέναλτι που έκανε ο Καζεμίρο στον Σίρλε έδωσε την ευκαιρία στον Ροντρίγκεθ να κάνει το 1-0 στο 18', ευκαιρία που ο άσος της Βόλφσμπουργκ δεν άφησε να περάσει ανεκμετάλλευτη. Το ένα γκολ παθητικό πάντως δεν έκανε σοφότερη τη Ρεάλ που επέμενε να έχει μεγάλες αποστάσεις, μειονέκτημα που τιμώρησαν αλύπητοι οι Λύκοι στη φάση του δεύτερου γκολ. Ασίστ του Ενρίκε, εύκολο γκολ του Αρνολντ στο άδειο κέντρο της άμυνας στο 25'.

Το Βατερλώ της Ρεάλ κατά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη χαμένη μεγάλη ευκαιρία του Μπενζεμά στο 32' και την αναγκαστική αλλαγή του ίδιου στο 40' λόγω τραυματισμού.

Χωρίς τον Γάλλο, η επίθεση των φιλοξενούμενων έμοιαζε ξεδοντιασμένη. Η Βόλφσμπουργκ, άριστα διαβασμένη, περιόρισε στο ελάχιστο τις επιλογές των χαφ της Ρεάλ με συνέπεια να μην φτάνει εύκολα μπροστά. Στο ανοιχτό γήπεδο οι Γερμανοί ήταν φωτιά και η αλήθεια είναι ότι η Ρεάλ έδωσε δικαιώματα με εύκολα προσωπικά λάθη και πουλήματα της μπάλας.

Σε μία από αυτές ο Σίρλε βγήκε φάτσα με τον Νάβας αλλά ένα πολύ μικρό λάθος του κοντρόλ δεν του επέτρεψε να βρει τη γωνία που θα ήθελε και έτσι το σουτ του πήγε άουτ. Ακόμα και έτσι πάντως, η Βόλφσμπουργκ δεν πτοήθηκε, άλλωστε το ήδη κατακτημένο 2-0 αποτελούσε κατόρθωμα.

Ο Χέκινγκ φρόντισε να φρεσκάρει την 11άδα του στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς την ίδια ώρα που η Ρεάλ είχε πάρει ελάχιστα πράγματα από τον Ισκο (που έπαιζε ήδη από το 64') με αποτέλεσμα το σκορ-πρόκρισης να μην αλλοιωθεί. Θα μπορούσε μάλιστα να μεγαλώσει αν ο Βεϊρίνια σημάδευε καλύτερα στο σουτ του 90' (το έβγαλε ο Νάβας).

Ηταν άριστα στημένη η Βόλφσμουργκ και όλοι οι παίκτες της έκαναν κατάθεση ψυχής. Ωστόσο, η κλάση του Τζούλιαν Ντράξλερ τον βοήθησε να λάμψει λίγο περισσότερο από τους υπόλοιπους. Δικαίως πήρε και το πολύ ισχυρό χειροκρότημα του κόσμου στην αλλαγή του.