Η Μάντσεστερ Σίτι σκόραρε με το χειρότερο πέναλτι που έχει καταλογιστεί πιθανόν στην ιστορία του Champions League, με θύμα τη Σαχτάρ Ντόνετσκ. Δράστης ο Ραχίμ Στέρλινγκ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης, με μεγάλους πρωταγωνιστές τον Κριστιάνο Ρονάλντο (4 γκολ) και τον Καρίμ Μπενζεμά (3 γκολ) συνέτριψε με 8-0 την Μάλμε και ισοφάρισε το ρεκόρ που κατείχε η Λίβερπουλ από τη σεζόν 2007-08. Η Σαχτάρ Ντόνετσκ γνώρισε την ήττα με 2-0 από την Παρί Σεν Ζερμέν, αλλά πήρε το εισιτήριο για το Europa League.

Η Ρεάλ επούλωσε κάποιες μόνο από τις πληγές που της άνοιξε η συντριβή από την Μπαρτσελόνα νικώντας με 4-3 τη Σαχτάρ στο Ντόνεσκ. Στο τέλος πάντως η βασίλισσα κινδύνεψε να τα τινάξει όλα στν αέρα. Η Παρί δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στη Μάλμε στην επιστροφή του Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς στα πάτρια εδάφη (0-5).

H Παρί Σεν Ζερμέν με τη Ρεάλ Μαδρίτης αναδείχθηκαν ισόπαλες (0-0) στο "Παρκ ντε Πρενς", με το τελικό αποτέλεσμα να αδικεί τους "μερένγκες", ενώ στο άλλο ματς του ομίλου η Μάλμε πήρε σπουδαία νίκη με 1-0 επί της Σαχτάρ Ντόνετσκ.

Παρί Σεν Ζερμέν και Ρεάλ Μαδρίτης έχουν κυριαρχικό ρόλο στον 1ο όμιλο. Αμφότερες διπλασίασαν τις νίκες τους και στα μεταξύ τους παιχνίδια θα κριθεί η πρωτιά. Σαχτάρ και Μάλμε δεν μπορούν να κοιτάξουν παραπάνω από την τρίτη θέση.

Με πρωταγωνιστή τον Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ λίγες ημέρες μετά από τα πέντε γκολ που σημείωσε επί της Εσπανιόλ, η Ρεάλ Μαδρίτης σκόραρε δύο φορές από την άσπρη βούλα και επιβλήθηκε 4-0 της Σαχτάρ. Νίκη της Παρί Σεν Ζερμέν επί της Μάλμε με 2-0.

Μια φοβερή και τρομερή Μπάγερν διέλυσε με 7-0 την Σαχτάρ Ντόνετσκ στο Μόναχο και πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο για την φάση των "8". Με 10 παίκτες από το 3ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι.

Σαχτάρ - Μπάγερν 0-0 (VIDEO)

Τελ. ανανέωση : 17/02/15 22:36

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν για τη ρεβάνς Σαχτάρ και Μπάγερν μετά το μεταξύ τους 0-0 στην Ουκρανία. Με 10 παίκτες από το 65' οι Βαυαροί λόγω αποβολής του Τσάμπι Αλόνσο.

Με γκολ του Μικέλ Σαν Χοσέ στο 68ο λεπτό, η Αθλέτικ Μπιλμπάο νίκησε 1-0 την Σαχτάρ στην "Λβιβ Αρίνα" κι έκανε δώρο στην Πόρτο την πρώτη θέση του 8ου ομίλου. Με νίκη ή ισοπαλία στο ματς του "Σαν Μαμές" κόντρα στην ΜΠΑΤΕ, η βασκική ομάδα θα πάρει το εισιτήριο του Europa League,

Η Πόρτο "χτύπησε" δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης του "Σαν Μαμές" κι επικρατώντας 2-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο, εξασφάλισε το εισιτήριο για τη φάση των "16" του Champions League. Δεύτερος θρίαμβος της Σαχτάρ επί της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ, αυτή τη φορά με 5-0.

Σε πάρτι μετέτρεψε το ματς κόντρα στην ΜΠΑΤΕ η Σαχτάρ, την οποία διέσυρε εκτός έδρας με το εμφατικό 7-0! Ρεκόρ και 5 γκολ από τον Λουίζ Αντριάνο. Την ήττα με 2-1 γνώρισε η Αθλέτικ Μπιλμπάο του Βαλβέρδε στην Πορτογαλία από την Πόρτο.

Με το επιβλητικό 5-0 μέσα στη Γερμανία, η Γιουνάιτεντ αφενός νίκησε τη Λεβερκούζεν αφετέρου εξασφάλισε την πρόκρισή της στη φάση των "16" του Τσάμπιονς Λιγκ. Πέρασε 2η η Σαχτάρ μετά το άνετο 4-0 επί της Σοσιεδάδ στην Ουκρανία.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέσπασε ισοπαλία 0-0 στο "Ανοέτα" από τη Σοσιεδάδ και διατηρήθηκε στην πρωτοπορία του ομίλου της. Λευκή ισοπαλία και στην Ουκρανία μεταξύ Σαχτάρ και Λεβερκούζεν.

Ούτε στην Ευρώπη μπορεί να βρει την ησυχία της η φετινή Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η ομάδα του Μόγες προηγήθηκε στο Ντόνεσκ αλλά είδε τον Τάισον να ισοφαρίζει και να της παίρνει την μπουκιά από το στόμα. Νίκη για τη Λεβερκούζεν, 2-1 τη Σοσιεδάδ στο τέλος.

Παίρνοντας γκολ από τους δύο αστέρες της, τον Ρούνεϊ και τον φαν Πέρσι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εκκίνησε με το δεξί στο Τσάμπιονς Λιγκ νικώντας 4-2 τη Λεβερκούζεν στο "Ολντ Τράφορντ". Αλωσε το "Ανοέτα" η Σαχτάρ, 2-0 τη Σοσιεδάδ.

Ντόρτμουντ - Σαχτάρ 3-0

Τελ. ανανέωση : 05/03/13 22:34

Ο νόμος του "Βεστφάλεν" εφαρμόστηκε για πολλοστή φορά και η Ντόρτμουντ, μετά το 3-0 επί της Σαχτάρ, προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Champions League για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 1997-98.

Σαχτάρ - Ντόρτμουντ 2-2

Τελ. ανανέωση : 13/02/13 22:43

Το γκολ του Ματς Χούμελς στο 87ο λεπτό χάρισε την ισοπαλία στην Ντόρτμουντ (2-2 με τη Σαχτάρ) και μαζί τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Champions League.

Μετανιωμένος δηλώνει ο Λουίζ Αντριάνο για το γεγονός ότι δεν τήρησε το Fair Play και σκόραρε εις βάρος της Νόρτζελαντ στον αγώνα της Κοπεγχάγης για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League.

Μόνη στην κορυφή του 5ου ομίλου έμεινε η Σαχτάρ, η οποία εξασφάλισε την πρόκριση μετά το 5-2 στη Δανία και την ήττα της Τσέλσι, η οποία κινδυνεύει να μείνει εκτός συνέχεια. Δεύτερη η Γιουβέντους που νίκησε 3-0 τους πρωταθλητές Ευρώπης.

Ο Αντριάνο τα έκανε μπάχαλο

Τελ. ανανέωση : 20/11/12 22:31

Ο Λουίς Αντριάνο δεν τήρησε το fair play και σκόραρε κατά της Νόρτζελαντ, αλλά τρία λεπτά αργότερα οι της Σαχτάρ άφησαν με... τρόπο τους Δανούς να βάλουν γκολ και να επανακτήσουν το προβάδισμα. Η ομάδα του Λουτσέσκου, πάντως, νίκησε εύκολα 5-2 και ο Βραζιλιάνος σκόραρε ακόμη δύο φορές... νόμιμα. Δείτε το video.

Η Γιουβέντους πήρε την πρώτη της νίκη μετά από 9 συνεχόμενες ισοπαλίες στο Champions League (4-0 τη Νόρτζελαντ) και η Τσέλσι λυτρώθηκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων (3-2 τη Σαχτάρ).

Και τώρα... τρέχουνε. Η Τσέλσι ηττήθηκε 2-1 από τη Σαχτάρ και η Γιουβέντους δεν μπόρεσε να νικήσει τη Νόρτζελαντ (1-1) με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να υποχωρήσουν στη βαθμολογία. Πρώτοι οι Ουκρανοί, δεύτεροι οι Λονδρέζοι και τρίτη η Μεγάλη Κυρία.

Η γκολάρα του Οσκαρ δεν ήταν αρκετή για την Τσέλσι. Οι πρωταθλητες Ευρωπης προηγήθηκαν 2-0, αλλά η Γιουβέντους, στην επανεμφάνισή της σε ομι΄λους του Champions League, απάντησε και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (2-2). Εύκολα πρώτη η Σαχτάρ, 2-0 τη Νόρτζελαντ.

ΑΠΟΕΛ - Σαχτάρ 0-2

Τελ. ανανέωση : 06/12/11 22:44

Αν και ηττήθηκε 2-0 από τη Σαχτάρ στο ΓΣΠ, ο ΑΠΟΕΛ προκρίθηκε στους 16 ως πρώτος και καλύτερος από τον 7ο όμιλο.

Σαχτάρ-Πόρτο 0-2

Τελ. ανανέωση : 23/11/11 23:09

Με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα η Πόρτο πήρε μια σημαντική νίκη στο Ντόνετσκ κόντρα στην Σαχτάρ και πλέον η πρόκριση στους 16 θα εξαρτηθεί από το αποτέλεσμα της τελευταίας αγωνιστικής όπου οι "Δράκοι" υποδέχονται στο Ντραγκάο τη Ζενίτ.

Ζενίτ – Σαχτάρ 1-0

Τελ. ανανέωση : 01/11/11 19:50

Στην 1η θέση του 7ου ομίλου φιγουράρει η Ζενίτ (εκκρεμεί η αναμέτρηση του ΑΠΟΕΛ με την Πόρτο) μετά τη νίκη της επί της Σαχτάρ με 1-0.

Σαχτάρ - Ζενίτ 2-2

Τελ. ανανέωση : 19/10/11 23:12

Σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι με αρκετά γκολ και ευκαιρίες, Σαχτάρ και Ζενίτ αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2. Έχασαν πέναλτι οι Ρώσοι, χωρίς νίκη παραμένουν οι Ουκρανοί.

Σαχτάρ - ΑΠΟΕΛ 1-1

Τελ. ανανέωση : 28/09/11 22:37

Ο ΑΠΟΕΛ απέδειξε για πολλοστή φορά ότι είναι "σκληρό καρύδι" όταν αγωνίζεται μακριά από τη Μεγαλόνησο και παίρνοντας το "χρυσό" βαθμό στο Ντόνετσκ, βρίσκεται μόνος πρώτος στην κορυφή του 7ου ομίλου.

Πόρτο-Σαχτάρ 2-1

Τελ. ανανέωση : 13/09/11 22:36

Η Πόρτο άρχισε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ νικώντας με 2-1 τη Σαχτάρ στην Πορτογαλία.

Μπαρτσελόνα-Σαχτάρ 5-1 (vids)

Τελ. ανανέωση : 06/04/11 23:34

Η Μπαρτσελόνα συνέτριψε 5-1 τη Σαχτάρ και μετά την παρένθεση του επαναληπτικού προημιτελικού περιμένει τη μισητή αντίπαλό της, καθ' οδόν προς τον τελικό του Γουέμπλεϊ. Προβάδισμα της Γιουνάιτεντ μετά το 1-0 στο "Στάμφορντ Μπριτζ" (videos).

Σαχτάρ-Ρόμα 3-0 (vids)

Τελ. ανανέωση : 08/03/11 23:40

Με εντυπωσιακό τρόπο η Σαχτάρ Ντόνετσκ σφράγισε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι Ουκρανοί νίκησαν τη Ρόμα με 3-0 και με συνολικό σκορ 6-2 ολοκλήρωσε αυτό που είχε αρχίσει στο "Ολίμπικο". Έχασαν πέναλτι και μαζί την ψυχραιμία τους οι "τζιαλορόσι".

Δοκιμασία στο κρύο για τη Ρόμα

Τελ. ανανέωση : 08/03/11 09:29

Σαχτάρ Ντόνετσκ και Ρόμα συγκρούονται στο “Donbass Arena” με φόντο την οκτάδα της διοργάνωσης. Το 2-3 υπέρ της Σαχτάρ του πρώτου αγώνα στη Ρώμη, δεν αφήνει πολλά περιθώρια στους Ρωμαίους, με την ουκρανική ομάδα να έχει το πάνω χέρι για την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Champions League.

Columns

Ο Γιάννης δεν μίλησε μόνο για τον Θανάση

Με αφορμή τη ρατσιστική επίθεση στον Θανάση Αντετοκούνμπο, ο Δημήτρης Κωνσταντινίδης εξηγεί την αναγκαιότητα της παρέμβασης του Γιάννη κυρίως για λογαριασμό των ανώνυμων θυμάτων του ρατσισμού.