Ελλάδα-Κύπρος 2-0

Με νίκη 2-0 απέναντι στην Κύπρο η Εθνική Ελλάδας ξεκίνησε το κυνήγι του θησαυρού που κρύβουν τα γήπεδα της Αυστρίας και της Ελβετίας. Γέμισε το παμπελοποννησιακό στάδιο από λάτρεις του Οτο Ρεχάγκελ και της νέας εθνικής περιπέτειας στο Euro 2008. Νίνης και Κατσουράνης τα γκολ.

Η Εθνική φάνηκε ορεξάτη και άκρως επιθετική στα πρώτα λεπτά του φιλικού. Με τον Οτο Ρεχάγκελ να προτιμά για άλλη μια φορά το αγαπημένο του 4-3-3 και τον Σωτήρη Νίνη να κάνει το ντεμπούτο του στην Εθνική ανδρών, ο κόσμος που γέμισε το παμπελοποννησιακό στάδιο χόρτασε θέαμα στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης από μία Εθνική που δείχνει ανυπόμονη για την έναρξη του Euro.

Μόλις στο 5ο λεπτό του φιλικού το σκορ άνοιξε με το παρθενικό τέρμα του Σωτήρη Νίνη, ο οποίος εδώ κι ένα χρόνο ζει το δικό του παραμύθι από την Παιανία μέχρι το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα των ανδρών. Στο γκολ φέρει ευθύνη ο γκολκίπερ της Κύπρου, Γιωργαλλίδης, ωστόσο λίγη σημασία έχει για ένα παιδί σκόραρε στο ντεμπούτο του κι έγινε ο νεότερος που το καταφέρνει.

Πριν τη σέντρα του φιλικού, ο δήμαρχος Πατρέων Ανδρέας Φούρας βράβευσε τον Οτο Ρεχάγκελ. Επίσης, η ΕΠΟ βράβευσε τους Ηλία Πουρσανίδη και Γιώργο Γεωργιάδη.
Η Εθνική δεν σταμάτησε στο γρήγορο γκολ του Νίνη, αλλά συνέχισε να πιέζει την εστία της Κύπρου και να δημιουργεί φάσεις. Είχε ρυθμό, είχε επιθετική διάθεση και φυσικά είχε τις ευκαιρίες να πετύχει κι άλλα τέρματα, με κορυφαία αυτή του Κατσουράνη, ο οποίος μετά από εξαιρετική σέντρα του Γιαννακόπουλου έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε ως αναμενόταν, με τον Οτο Ρεχάγκελ και τον Αγγελο Αναστασιάδη να κάνουν αλλαγές σε σχήματα και πρόσωπα. Ωστόσο, οι πρωταθλητές Ευρώπης έφτασαν στην επίτευξη δεύτερου τέρματος με τον Καραγκούνη να κερδίζει πέναλτι ξεγελώντας τον διαιτητή και τον Κατσουράνη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μπροστά στο κοινό που έζησε τα πρώτα ποδοσφαιρικά βήματά του πριν πάει στην ΑΕΚ.

Κάπου εκεί γράφηκε η ιστορία της αναμέτρησης, αφού στα υπόλοιπα λεπτά οι αλλαγές επηρέασαν την εικόνα των δύο ομάδων και ουσιαστικά είδαμε λίγο ποδόσφαιρο. Δευτερόλεπτα πριν τη συμπλήρωση και του χρόνου των καθυστερήσεων, ο ανυπόμονος κόσμος μπήκε στον αγωνιστικό χώρο για να πάρει μια φανέλα από τους διεθνείς και ο σχολαστικός σκωτσέζος διαιτητής ζήτησετην εκκένωσή τουγια να σφυρίξει και τυπικά τη λήξη του ματς.

ΕΛΛΑΔΑ: Χαλκιάς, Βύντρα (71' Μελίσσης), Σπυρόπουλος, Δέλλας (64' Γκούμας), Παπασταθόπουλος, Κατσουράνης, Νίνης (46' Τζιόλης), Γιαννακόπουλος (64' Χριστοδουλόπουλος), Καραγκούνης (79' Μάκος), Γκέκας, Σαλπιγγίδης (46' Λυμπερόπουλος)

ΚΥΠΡΟΣ: Γιωργαλλίδης (46' Αυγουστή), Οκκαρίδης (63' Λάμπρου), Ηλία, Μιχαήλ, Γαρπόζης, Μακρίδης (72' Χριστοφή), Χρήστου, Νκολάου, Χαραλαμπίδης (46' Παύλου), Γιασουμή (81' Δασκαλάκης), Κωνσταντίνου (65' Παναγή)