Η κριτική των Ελλήνων διεθνών

Σε μέτρια επίπεδα κυμάνθηκε η απόδοση της Εθνικής ομάδας στο παιχνίδι της Τρίτης με τη Σουηδία. Οι διεθνείς δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν σοβαρά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα ενώ στα μετόπισθεν, παρά το γεγονός ότι δεν άφησαν πολλούς χώρους, δέχθηκαν δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά.

Aναλυτικά

Αντώνης Νικοπολίδης: Δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και δεν ενέπνευσε εμπιστοσύνη. Όχι τόσο στις φάσεις των γκολ αλλά με τη γενικότερη παρουσία του. Είχε άστοχες εξόδους και του έλειψε η ψυχραιμία σε αρκετές φάσεις.

Γιούρκας Σεϊταρίδης: Αμυντικά δεν τα πήγε άσχημα αλλά στη φάση του δεύτερου γκολ έχει ευθύνη καθώς η μπάλα έπρεπε να φύγει από την εστία μας. Επιθετικά δεν ανέβηκε πολλές φορές και γενικά δεν βοήθησε.

Βασίλης Τοροσίδης: Εκανε περισσότερες κούρσες από την πλευρά του αλλά αμυντικά αντιμετώπισε προβλήματα καθώς βρέθηκε να τα βάζει με δύο αντιπάλους. Προσπάθησε αλλά δεν ήταν αποτελεσματικός. Εχασε μεγάλη ευκαιρία στο 86’ για το 1-2.

Σωτήρης Κυργιάκος: Ανέλαβε την ευθύνη να μαρκάρει τον Ιμπραήμοβιτς και σε γενικές γραμμές (κυρίως στο πρώτο ημίχρονο) δεν τα πήγε άσχημα. Όμως ο Σουηδός φορ βρήκε την ευκαιρία να κάνει τη ζημιά και να βάλει την ομάδα του μπροστά σε ένα κομβικό χρονικό σημείο. Ψηλά ο Τρικαλινός στόπερ δεν είχε πολλά προβλήματα, χαμηλά δυσκολευόταν περισσότερο. Εχει ευθύνη στο δεύτερο γκολ καθώς μπερδεύετε με τον Σεϊταρίδη.

Παρασκευάς Αντζας: Κέρδισε και έχασε μάχες. Εδειξε σε αρκετές περιπτώσεις αγχωμένος και δεν «καθάρισε» φάσεις που φυσιολογικά «τις έχει». Ο Ρεχάγκελ περίμενε περισσότερα από αυτόν. Τραϊνός Δέλλας: Επωμίστηκε το ρόλο του λίμπερο και αποδείχθηκε, τις περισσότερες φορές, αποτελεσματικός στις αντιδράσεις του. Οι μακρινές πάσες του όμως δεν βρήκαν στόχο. Στην επανάληψη έδειξε να κουράζεται.

Kώστας Κατσουράνης: Ο ρόλος του ήταν κυρίως αμυντικός. Ο Πατρινός μέσος έτρεξε αρκετά, κάλυψε χώρους αλλά βοήθησε ελάχιστα στην ανάπτυξη. Δεν πέρασε μπαλιές και δεν πήρε την πρωτοβουλίες που χρειάζονταν για να βγει η Εθνική με αξιώσεις μπροστά.

Αγγελος Μπασινάς: Κάλυψε χώρους, βοήθησε επιθετικά κυρίως με μακρινές πάσες, είχε αρκετές δυνάμεις μέχρι το τέλος. Κρίνεται ως θετική η παρουσία του κυρίως όμως στον ανασταλτικό παράγοντα.

Γιώργος Καραγκούνης: Στο πρώτο ημίχρονο, κατά το οποίο είχε δυνάμεις, βοήθησε πολύ, έπαιξε πολλές φορές και στον άξονα, έσπασε την μπάλα και προβλημάτισε, στο μέτρο του δυνατού, την αντίπαλη άμυνα. Στην επανάληψη έμεινε από δυνάμεις ενώ στη φάση του 62’ δεν πάσαρε στον ολομόναχο Κατσουράνη. Ισως θα έπρεπε να γίνει αλλαγή.

Αγγελος Χαριστέας: Θετική η παρουσία του, κυρίως στο πρώτο μέρος όταν έκανε δύο καλά σουτ. Μπήκε στις φάσεις με πάθος, βοήθησε και αμυντικά, δεν βρήκε όμως πολλές ευκαιρίες μέσα στην αντίπαλη περιοχή.

Φάνης Γκέκας: Δεν φάνηκε καθόλου όσο έπαιξε. Εμεινε μακριά από τα χαφ ενώ όταν έπαιρνε την μπάλα είχε να αντιμετωπίσει δύο και τρεις αντιπάλους. Δεν τον βοήθησε καθόλου ο τρόπος που αγωνίστηκε η Εθνική.

Γιώργος Σαμαράς: Τον ένιωσε περισσότερο η άμυνα της Σουηδίας, όμως δεν του παρουσιάστηκε η καλή ευκαιρία για να κάνει τη ζημιά. Μέχρι τον πρώτο γκολ των Σουηδών ήταν και αυτός αποκομμένος ενώ στη συνέχεια η ψυχολογία του έπεσε.

Γιάννης Αμανατίδης: Μπήκε στο 0-1 αλλά λίγα λεπτά μετά την είσοδό του έγινε το 0-2. Εδωσε επιθετική πνοή, έτρεξε και πήρε πρωτοβουλίες, είχε πρόβλημα όμως στην τελική πάσα. Επαιξε όμως σε ένα διάστημα κατά το οποίο η Εθνική δεν έδειχνε να έχει πολλές δυνάμεις.