3ος όμιλος: Στη δεύτερη θέση Βοσνία, Νορβηγία

Με την Τουρκία να έχει ρεπό, η Βοσνία/Ερζεγοβίνη βρήκε την ευκαιρία, κέρδισε τη Μάλτα και πέρασε στη δεύτερη θέση του τρίτου προκριματικού ομίλου του Euro 2008. Μαζί της στην ισοβαθμία η Νορβηγία μετά τη νίκη της επί της Ουγγαρίας με 4-0.

Με την Τουρκία να έχει ρεπό, η Βοσνία/Ερζεγοβίνηβρήκε την ευκαιρία, κέρδισε τη Μάλτα και πέρασε στηδεύτερη θέση του τρίτου προκριματικού ομίλου του Euro 2008. Μαζί της στην ισοβαθμία η Νορβηγία μετά τη νίκη της επί της Ουγγαρίας με 4-0.

Νορβηγία-Ουγγαρία 4-0

(22’ Ιβερσεν, 57’ Μπραατεν, 60’, 78’ Κάριου)

Τέσσερα κόντρα στη Μάλτα, τέσσερα και κόντρα στην Ουγγαρία για τη Νορβηγία, η οποία δεν θέλησε να χαλάσει το σερί. Η ομάδα του Αγκε Χαρέιντε έδειξε ότι έχει αφήσει πίσω της τις κακές συνήθειες των πρώτων αγώνων και "καθάρισε" για ακόμα μία φορά εύκολα έναν αντίπαλο που είναι του... χεριού της.

Ο Στέφεν Ιβερσεν σκόραρε με κεφαλιά στο 22’ και έδωσε το έναυσμα στους συμπαίκτες, αν και αυτοί αρχικώς βρήκαν εμπόδιο στον Βεγκ. Στο 57’, όμως, ο Ντάνιελ Μπράατεν που είχε περάσει στον αγώνα στο ημίχρονο, συνεργάστηκε άψογα με τον Τζον Κάριου και έκανε το 2-0.

Ο επιθετικός της Αστον Βίλα χρίστηκε κι αυτός σκόρερ τρία λεπτά αργότερα, μετά από πάσα του Αντρεσεν, ενώ ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 78ο λεπτό.

Νορβηγία: Οπνταλ, Στόρμπεκ, Χάγκεν, Χάνγκελαντ, Τζ. Α. Ρίισε, Αντρεσεν, Μπ. Ρίισε, Γκριντχεϊμ (46’ Χέσταντ), Ιβερσεν (46’ Μπράατεν), Κάριου, Πέντερσεν (82’ Χέλσταντ)

Ουγγαρία: Βεγκ, Σέλεζι, Γιούχαζ, Μπάλογκ, Βάντσακ, Τοτ, Τόζερ, Μπουζάκι (83’ Βάντοτς), Γκέρα, Πρίσκιν (71’ Τίσα), Χάιναλ

Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Μάλτα 1-0
(6’ Μουσλίμοβιτς)

Το καθήκον τους έκαναν οι παίκτες του Φουάν Μουζούροβιτς και επικράτησαν με 1-0 της Μάλτας στο Σαράγεβο, μία νίκη που τους δίνει άλλους τρεις βαθμούς στη μάχη της πρόκρισης, στην οποία έχουν μπει για τα καλά μετά τα τελευταία τους αποτελέσματα.

Μόλις στο 6ο λεπτό της συνάντησης, ο Ζλάταν Μουσλίμοβιτς μέσα από την περιοχή έπιασε το σουτ και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι κόντρα στην αδύναμη Μάλτα πίεζαν και για άλλο γκολ. Η αστοχία ήταν ο βασικός παράγοντας που δεν το πέτυχαν, αφού από τα 16 σουτ που επιχείρησαν, μόλις τα 6 είχαν κατεύθυνση προς το τέρμα των φιλοξενουμένων. Ακόμα κι έτσι, πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης και βρίσκονται στη δεύτερη θέση, με προβάδισμα έναντι της Νορβηγίας στην ισοβαθμία.

Βοσνία/Ερζεγοβίνη: Γκούσο, Μούσιτς (91’ Μουχαρέμοβιτς), Χργκόβιτς, Πάντζα, Ράντελγιτς, Νταμιάνοβιτς, Μισίμοβιτς, Μάλετιτς (80’ Μπαρτόλοβιτς), Ράχιμιτς, Μουσλίμοβιτς, Ντζέκο

Μάλτα: Μούσκατ, Ατσοπάρντι, Σαΐντ, Μπογκντάνοβιτς (65’ Σκέμπρι), Ντίμεκ, Μπρίφα, Μ. Μίφσουντ, Ατζιους, Γουντς (70’ Μάλια), Σάμουτ, Πάτσε (82’ Μπάρμπαρα)