Μοιρασιά στο "Φρίουλι", νίκες για Τουρκία, Δανία

Η Ιταλία με την Ισπανία αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 σε φιλική αναμέτρηση στο "Φρίουλι", ενώ η Τουρκία επικράτησε με 2-1 της Σουηδίας με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τσενκ Τοσούν. Νίκη για Δανία (2-1 την Ισλανδία), ήττα για Κύπρο (1-0 από την Ουκρανία).

Στη σπουδαιότερη αναμέτρηση της ημέρας, η Ιταλία αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με την Ισπανία στο "Φρίουλι". Η Ισπανία είχε την κατοχή στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, αλλά η Ιταλία ήταν αυτή που δημιουργούσε διαρκώς ευκαιρίες (12 - 4 τελικές) μπροστά από τα καρέ του Νταβίντ Ντε Χέα. Τελικά, τη λύση στην "σκουάντρα ατζούρα" έδωσε ο νεοεισελθών Λορέντσο Ινσίνιε στο 68ο λεπτό. Όμως η χαρά των γηπεδούχων κράτησε μόλις δύο λεπτά, καθώς στο 70' ο "γερόλυκος" Άριτς Αντούριθ διαμόρφωσε το 1-1, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ιταλία (3-4-3): Μπουφόν, Φλορέντσι, Μπονούτσι, Αστόρι, Νταρμιάν, Τιάγκο Μότα, Παρόλο, Τζακερίνι (79' Αντονέλι), Καντρέβα (60' Καντρέβα), Έντερ (51' Ινσίνιε), Γκρατσιάνο Πελέ (60' Τζάτζα).

Ισπανία (4-5-1): Ντε Χέα, Χουανφράν (79' Ζόρντι Άλμπα), Πικέ, Σέρχιο Ράμος (46' Νάτσο), Αθπιλικουέτα, Σαν Χοσέ, Τιάγκο Αλκάνταρα (61' Ίσκο), Φάμπρεγας, Μάτα (46' Κόκε), Μοράτα (86' Πάκο Αλκάθερ), Αντούριθ (71' Νταβίντ Σίλβα).

Ιδανικά άρχισε η προετοιμασία της Τουρκίας για το Euro 2016, καθώς επικράτησε με 2-1 της Σουηδίας στην "Αντάλια Αρένα", με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τσενκ Τοσούν. Ο 24χρονος επιθετικός της Μπεσίκτας έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 32ο λεπτό, όμως ο Αντρέας Γκράνκβιστ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 74'. Τελικά, ο Τσενκ, με το δεύτερο προσωπικό γκολ του, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Φατίχ Τερίμ.

Τουρκία (4-4-1-1): Βολκάν, Γκιονιούλ, Μεχμέτ Τοπάλ, Χακάν Μπαλτά (38' Τσαλίκ), Ερκίν, Τουφάν, Σελτσούκ Ινάν, Εζιακούπ (63' Ποτούκ), Σεν (65' Φρέι), Αρντά (91' Σαχάν), Τσενκ (82' Μαλί).

Σουηδία (4-4-2): Όλσεν, Λούστιγκ, Γκράνκβιστ, Λιντέλεφ, Αουγκούστινσον, Έκνταλ (80' Χίλιεμαρκ), Σέλστρεμ (71' Βέρνονμπλουμ), Ντουρμάζ (46' Λάρσον), Ζενγίν (62' Φόρσμπεργκ), Γκουιντέτι (62' Κούγιοβιτς), Μπεργκ.

Η Δανία υποδέχθηκε την Ισλανδία στην "MCH Arena" και καθάρισε τη νίκη σε διάστημα 5 λεπτών, με τον Νικολάι Γιόργκενσεν να σκοράρει δις. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή από το πρώτο μέρος, αλλά δεν κατάφεραν να τη μετουσιώσουν σε γκολ. Τελικά στο 50ό λεπτό ο στράικερ της Κοπεγχάγης έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Λαρς Λάγκερμπακ ήταν να μειώσει σε 2-1 στις καθυστερήσεις με τον Άρνορ Τρόστασον.

Δανία (3-4-3): Σμάιχελ, Ντάλσγκαρντ, Κιερ, Κρίστενσεν, Άγκερ (62' Βέστεργκααρντ), Ντουρμίσι, Χέιμπιεργκ (83' Κβιστ), Ντιλέινι, Έρικσεν (62' Σένε), Γιουσούφ Πόουλσεν (78' Μπράιτβαϊτ), Γιόργκερνσεν (61' Βίμπε).

Ισλανδία (4-3-3): Κρίστινσον, Γκούναρσον, Ράγκναρ Σίγκουρντσον, Χάουκσον, Μάγκνουσον, Χάλφρεντσον (46' Γκούντμουνσον), Άρνασον, Μπιάρνασον (72' Τρόστασον), Σίγκουρντσον (81' Τ. Μπιάρνασον), Σίγκτορσον (72' Μπόβαρσον), Φινμπόγκασον.

Σε μία αναμέτρηση με ελάχιστες καλές στιγμές, η Ουκρανία επιβλήθηκε με 1-0 της Κύπρου στην Οδησσό. Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε ο Τάρας Στεπανένκο στο 40ό λεπτό.

Ουκρανία (4-4-2): Μπόικο, Πούτιβτσεβ, Φεντέτσκι, Σεβτσούκ, Κούτσερ, Στεπανένκο (72' Τίμοτσουκ), Γκάρμας (46' Μαλίσεβ), Χούσιεβ (21' Πέτριακ), Γιαρμόλενκο, Ζοζούλια (64' Κράβετς), Ροτάν (46' Κοβαλένκο).

Κύπρος (4-4-2): Παναγή, Τζέισον Δημητρίου, Λαΐφης, Ντόσα Ζούνιορ, Αλεξάνδρου, Αρτυματάς (89' Νικολάου), Λαμπάν (81' Κυριάκου), Μακρίδης, Χαραλαμπίδης (77' Εγγλέζου), Εφραίμ (58' Μακρής), Μυτίδης (70' Σωτηρίου).

Τα αποτελέσματα των φιλικών αναμετρήσεων

Εσθονία - Νορβηγία 0-0

Ελλάδα - Μαυροβούνιο 2-1

(54' Τζαβέλλας, 63' Καρέλης - 56' Τομάσεβιτς)

Τουρκία - Σουηδία 2-1

(32', 81' Τσενκ Τοσούν - 74' Γκράνκβιστ)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Εσθονία (4-3-3): Ακσάλου, Κλάβαν (86' Μπαράνοβ), Πικ, Γέγκερ, Μετς, Ράουντσεπ (64' Άνιερ), Κάλαστε (74' Πούρι), Τένιστε, Ντμιτρίγεβ, Βασίλιεβ (90' Αντόνοβ), Ζένιοβ.

Νορβηγία (4-4-2): Γιάρστεϊν, Λίνες, Χόβλαντ, Φόρεν, Αλεσαμί, Νόρντβεϊτ (64' Σέλνας), Γιόχανσεν, Σκιέλμπρεντ (86' Μίντσιε), Μπερίσα, Μπέργκετ, Ντιομαντέ (65' Σέντερλουντ).

Τσεχία (4-4-1-1): Κούμπεκ, Καντεράμπεκ, Σίβοκ, Κάντλετς, Λιμπέρσκι, Βάτσεκ (78' Μαρέτσεκ), Φρίντεκ (46' Σκάλακ), Νταρίντα (87' Ράντα), Ντότσκαλ (65' Κόλαρ), Σούραλ (78' Πούντιλ), Νέτσιντ (65' Βίντρα).

Σκωτία (4-4-1-1): ΜακΓκρέγκορ, Χάτον, Ράσελ Μάρτιν, Μπέρα, Ρόμπερτσον (58' Μπάναν), Σνόντγκρας, ΜακΛιν (58' Φίλιπς), Μουλγκρού, Ντάρεν Φλέτσερ, ΜακΚόρμακ (78' Γουάτ), Άνια (87' Κάντις).

Ουαλία (4-4-1-1): Χένεσεϊ (46' Ντάνιελ Γουόρντ), Γκάντερ, Τσέστερ, Άσλεϊ Γουίλιαμς, Μάθιους, Λέντλεϊ (46' Κροφτς), Βόγκαν (71' Τζο Άλεν), Κότεριλ, Τζορτζ Γουίλιαμς (62' Ίνσγκροουβ), Λόρενς (62' Τζόναθαν Γουίλιαμς), Βόουκς (76' Τσερτς).

Βόρεια Ιρλανδία (4-4-1-1): ΜακΓκόβερν, Έβανς (74' Ντάνιελ Λάφερτι), ΜακΛόχλιν (81' Χιουζ), Κάθκαρτ, ΜακΌλεϊ, ΜακΝερ (74' Πάτον), Νόργουντ, Στίβεν Ντέιβις, Κάιλ Λάφερτι (81' ΜακΚάι), Ντάλας (89' Σέιν Φέργκιουσον), Ουάσινγκτον (46' Τζέιμι Γουόρντ).

Το LIVE των αναμετρήσεων

20:46
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη των αποψινών φιλικών.
20:47
Πρώτο παιχνίδι για απόψε το Τουρκία - Σουηδία. Ας δούμε τις συνθέσεις του αγώνα.
Τουρκία: Βολκάν Μπαμπατζάν, Γκιοκχάν Γκιονιούλ, Μεχμέτ Τοπάλ, Χακάν Μπαλτά, Τζανέρ Ερκίν, Οζάν Τουφάν, Σελτσούκ Ινάν, Ογκουζχάν Εζιακούπ, Βολκάν Σεν, Αρντά Τουράν, Τζενκ Τοσούν.
Σουηδία: Ρόμπιν Όλσεν, Λούστιγκ, Γκράνκβιστ, Λίντελεφ, Αουγκούστινσον, Έκνταλ, Σέλστρεμ, Ντουρμάζ, Ζενγίν, Γκουιντέτι, Μπεργκ.
21:12
Στο μεταξύ η Εθνική ανοίγει το σκορ στο ματς με το Μαυροβούνιο στο 54ο λεπτό με γκολ του Τζαβέλλα.
21:22
Οι συνθέσεις στα ματς των 21:00
Δανία: Σμάιχελ, Ντάλσγκαρντ, Κιερ, Κρίστενσεν, Άγκερ, Ντουρμίσι, Χέιμπιεργκ, Ντιλέινι, Έρικσεν, Γιουσούφ Πόουλσεν, Νίκολαϊ Γέργκερνσεν.
Ισλανδία: Κρίστινσον, Γκούναρσον, Ράγκναρ Σίγκουρντσον, Χάουκσον, Μάγκνουσον, Χάλφρεντσον, Άρνασον, Μπιάρνασον, Σίγκουρντσον, Σίγκτορσον, Φινμπόγκασον.

Ουκρανία: Μπόικο, Πούτιβτσεβ, Φεντέτσκι, Σεβτσούκ, Κούτσερ, Στεπανένκο, Γκάρμας, Χούσιεβ, Γιαρμόλενκο, Ζοζούλια, Ροτάν.
Κύπρος: Παναγή, Τζέισον Δημητρίου, Λαΐφης, Ντόσα Ζούνιορ, Αλεξάνδρου, Αρτυματάς, Λαμπάν, Μακρίδης, Χαραλαμπίδης, Εφραίμ, Μυτίδης.
21:23

32'

Τουρκία - Σουηδία: ΓΚΟΛ! Η Τουρκία ανοίγει το σκορ στο 32' με τον Τοσούν
21:24
Ιδού και το πρώτο γκολ της βραδιάς
21:36
Δείτε ΕΔΩ τα τρία γκολ που έχουν σημειωθεί στην αναμέτρηση Ελλάδα - Μαυροβούνιο. Η Εθνική προηγείται με 2-1.
21:37
Τέλος πρώτου ημιχρόνου στην Τουρκία, 1-0 το σκορ
21:37
Σε λίγα λεπτά η σέντρα και στα τρία τελευταία ματς της βραδιάς
21:47

40'

Ουκρανία - Κύπρος: ΓΚΟΛ για την Ουκρανία που ανοίγει το σκορ στο 40' με τον Στεπανένκο.
Οι συνθέσεις του μεγάλου ματς της βραδιάς
Ιταλία: Μπουφόν, Φλορέντσι, Μπονούτσι, Αστόρι, Νταρμιάν, Τιάγκο Μότα, Παρόλο, Τζακερίνι, Καντρέβα, Έντερ, Γκρατσιάνο Πελέ.
Ισπανία: Ντε Χέα, Χουανφράν, Πικέ, Σέρχιο Ράμος, Αθπιλικουέτα, Σαν Χοσέ, Τιάγκο Αλκάνταρα, Φάμπρεγας, Μάτα, Μοράτα, Αντούριθ.
21:53
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στην Τουρκία
22:00

10'

Τσεχία - Σκωτία: ΓΚΟΛ! Η Σκωτία ανοίγει το σκορ με τη συμπλήρωση του πρώτου 10λέπτου με τον Άνια.
22:03
To γκολ της Σκωτίας
22:06
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο σε Ουκρανία και Δανία
22:09

50'

Δανία - Ισλανδία: ΓΚΟΛ! Η Δανία ανοίγει το σκορ στο 51'!
22:11
Το γκολ της Δανίας
22:12

54'

Δανία - Ισλανδία: ΓΚΟΛ! Η Δανία κάνει πολύ γρήγορα το 2-0 με σκόρερ ξανά τον Γέργκενσεν
22:22

74'

Τουρκία - Σουηδία: ΓΚΟΛ! Η Σουηδία κάνει το 1-1 στο 74ο λεπτό του αγώνα με την Τουρκία με σκόρερ τον Γκράνκβιστ,
22:29

81'

Τουρκία - Σουηδία: ΓΚΟΛ! Η Τουρκία παίρνει εκ νέου το προβάδισμα με σκόρερ τον Τοσούν
22:39
Τέλος πρώτου ημιχρόνου στα ματς των 21:45
22:44
ΤΕΛΙΚΟ: Τουρκία - Σουηδία 2-1
22:52

90'

Δανία - Ισλανσία: ΓΚΟΛ! Η Ισλανδία μειώνει στο φινάλε σε 2-1 με τον Τράουστασον
22:52
ΤΕΛΙΚΟ: Δανία - Ισλανδία 2-1
22:53
Στο μεταξύ έχει ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο στα ματς των 21:45
23:07

60'

Ουαλία - Βόρεια Ιρλανδία: ΓΚΟΛ! Η Βόρεια Ιρλανδία ανοίγει το σκορ με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα με τον Κάθκαρτ
23:15

68'

Ιταλία - Ισπανία: ΓΚΟΛ! Η Ιταλία ανοίγει το σκορ με τον Ινσίνιε
23:16

70'

Ιταλία - Ισπανία: ΓΚΟΛ! Η Ισπανία ισοφαρίζει πολύ γρήγορα σε 1-1 με σκόρερ τον Αντούριθ
23:18
Το γκολ της Ιταλίας
23:19
To γκολ της ισοφάρισης της Ισπανίας
23:35

89'

Ουαλία - Βόρεια Ιρλανδία: ΓΚΟΛ για την Ουαλία που ισοφαρίζει σε 1-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσερτς