Πολωνία - Πορτογαλία 1-1, 3-5πεν.

Η Πορτογαλία "επιβίωσε" στη διαδικασία των πέναλτι και με 5-3 απέκλεισε την Πολωνία στον προημιτελικό του "Βελοντρόμ". Ο Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ στο 2' και ο απίθανος Σάντσες ισοφάρισε στο 33' για το 1-1 των 120 λεπτών.

ΤΟ POLL ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Προτού οι δυο ομάδες προλάβουν να οργανωθούν στο γήπεδο και ν' απλώσουν τα σχέδιά τους επί χόρτου ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι πέτυχε το πρώτο γκολ του στο Euro. Μετά από 743 "στείρα" λεπτά ο φορ της Μπάγερν σκόραρε στη διοργάνωση και η "καλοχτισμένη" Πολωνία απέκτησε το αβαντάζ να ορίσει το παιχνίδι με τους δικούς κανόνες, να μοιράσει την τράπουλα.

Οι Πορτογάλοι έβγαλαν νευρικότητα, ιδίως ο Ρονάλντο που δοκίμασε μέχρι και εκτέλεση φάουλ από τα 35 μέτρα μήπως και απειλήσει φτάνοντας τα 0/41 στις τελικές φάσεις. Μάλιστα οι παίκτες του Ναβάλκα έβγαλαν δυο επικίνδυνες αντεπιθέσεις που άγχωσαν ακόμη περισσότερο τους Ίβηρες. Πόσο μάλλον όταν στο 31' ο Ρονάλντο δεν πήρε το πέναλτι που δικαιούταν από το σπρώξιμο του Πάζνταν.

Επειδή πάντως οι Πορτογάλοι δεν είχαν τρόπο να πατήσουν περιοχή, χάνοντας τις περισσότερες μπάλες έξω απ' αυτών δοκίμαζαν την τύχη τους από μακριά. Ο Ρενάτο Σάντσες ευνοήθηκε σ' ένα εξ αυτών των σουτ και στο 33' το γκολ του νεότερου ποδοσφαιριστή σε νοκ άουτ ματς Euro αποκατέστησε την ισορροπία. Ο μικρός ήταν σχεδόν αλάνθαστος, αλλά δεν είχε συμπαράσταση. Αντριέν Σίλβα και Ζοάο Μάριο έχαναν μάχες στη μεσαία γραμμή και η κυκλοφορία ήταν ανεπαρκής.

Οι Πολωνοί διατηρούσαν κυρίως αμυντική στάση και με σωστές τοποθετήσεις δεν άφηναν ελεύθερους χώρους. Αν ο Μίλικ μάλιστα στο 69' είχε εκτελέσει καλύτερα, θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει.

Η είσοδος του Μουτίνιο ήρθε να σουλουπώσει την εικόνα των Πορτογάλων, δεν έφερε όμως ξεκάθαρες ευκαιρίες. Όπως ούτε η παρουσία του Κουαρέσμα στα πλάγια. Γιατί το διώξιμο του Γεντζέιτσικ στο 81' που παρ'ολίγον να γίνει αυτογκόλ ήρθε από κλέψιμο και κατεβασιά του Πέπε, ενώ στο 86' ο Ρονάλντο ούτε που βρήκε την μπάλα έχοντας βγει σε θέση βολής!

Το σύνολο του Σάντος δεν είχε καταφέρει να εκμεταλλευτεί το απίθανο ματς που έκανε ο Σάντσες και η παράταση ήρθε αναπόφευκτα. Άρχισε μάλιστα με την αδυναμία του Ρονάλντο να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα από τα δύο μέτρα! Από τη στιγμή που ούτε τότε ήρθε γκολ, τα ρίσκα μειώθηκαν στο ελάχιστο, ο φόβος της ήττας πλημμύρισε τις δυο ομάδες, η σκοπιμότητα κυριάρχησε.

Τα πέναλτι ήταν... επιλογή αμφότερων, αλλά μονάχα η μία τα κατάφερε: η Πορτογαλία, καθώς Ρονάλντο, Σάντσες, Μουτίνιο, Νάνι και Κουαρέσμα είχαν 5/5 χτυπήματα από τη βούλα. Αντίθετα ο σπεσιαλίστας Μπλαστσικόφσκι έχασε το τέταρτο της Πολωνίας (απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ρουί Πατρίτσιο), μετά από Λεβαντόφσκι, Μίλικ, Γκλικ και στάθηκε ο μοιραίος.

ΤΟ ΓΡΑΦΗΜΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Με τέτοιες εμφανίσεις ο Ρενάντο Σάντσες θ' αφήσει εποχή και τα 45 εκατ. που ξόδεψε η Μπάγερν θα μοιάζουν λίγα. Με ωριμότητα 30άρη, ήξερε ακριβώς και τι πώς να το κάνει, που θα κινηθεί και ποιον θα καλύψει. Ακρίβεια στις πάσες (94%), έκανε έξι ντρίμπλες, τρία κλεψίματα, 2/2 τάκλινγκ, άλλαξε θέσεις, ανταποκρίθηκε σε κάθε ρόλο που του ανατέθηκε. Ήταν παντού. Σχεδόν συγκλονιστικός.

ΤΟ VIDEO ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Πολωνία (4-4-2): Φαμπιάνσκι, Πίστσεκ, Γκλικ, Πάζνταν, Γεντζέιτσικ, Μπλαστσικόβσκι, Κριχόβιακ, Ματσίνσκι (98' Γιοντβόβιετς), Γκροσίτσκι (82' Καπούστκα), Λεβαντόβσκι, Μίλικ

Πορτογαλία (4-1-3-2): Πατρίσιο, Σοάρες, Πέπε, Φόντε, Ελιζέου, Γ. Καρβάλιο (96' Ντανίλο), Α. Σίλβα (73' Μουτίνιο), Σάντσες, Μάριο (80' Κουαρέσμα), Νανί, Ρονάλντο

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

21:17
Καλησπέρα. Η ώρα των προημιτελικών έφτασε. Δύο σπουδαίοι σκόρερ, δύο αρχισκόρερ των χωρών τους, Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι εναντίον Κριστιάνο Ρονάλντο στην πρώτη μάχη
21:32

21:32

21:34
Πολωνία (4-4-2): Φαμπιάνσκι, Πίστσεκ, Γκλικ, Πάζνταν, Γεντζέϊτσικ, Μπλαστσικόβσκι, Κριχόβιακ, Ματσίνσκι, Γκροσίτσκι, Λεβαντόβσκι, Μίλικ

Πορτογαλία (4-1-3-2): Πατρίσιο, Σοάρες, Πέπε, Φόντε, Ελιζέου, Γ. Καρβάλιο, Α. Σίλβα, Σάντσες, Μάριο, Νανί, Ρονάλντο
21:35

21:36
Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έφτασε τα 8 γκολ σε τελική φάση Euro και απέχει ένα από τον αρχισκόρερ του τουρνουά με 9, Μισέλ Πλατινί. Βέβαια, ο πρώην πρόεδρος της UEFA τα είχε πετύχει όλα στην ίδια διοργάνωση, το 1984, στην οποία στέφθηκε πρωταθλητής

21:52
Στατιστικό: Αήττητη η Πορτογαλία στα τελευταία έντεκα παιχνίδια της με Φερνάντο Σάντος στον πάγκο (8 νίκες, 3 ισοπαλίες)
21:53
Η στοιχηματική πρόβλεψη της ημέρας είναι... προβλέψιμη. Κανένα γκολ πριν από το 41' στο 1,87 στον Stoiximan.gr
21:55

21:56

21:56
Ανάκρουση εθνικών ύμνων, με πρώτο τον πορτογαλικό
21:59
Πολωνικό πάρτι στις κερκίδες του ανακαινισμένου "Βελοντρόμ"
22:00
Στατιστικό: Σε ηλικία 18 ετών και 317 ημερών, ο Πορτογάλος Ρενάτο Σάντσες γίνεται ο δεύτερος πιο νεαρός παίκτης που αρχίζει βασικός σε νοκ άουτ του Euro
22:02
Ενός λεπτού σιγή (που μετατρέπεται σε ένα λεπτό χειροκρότημα) για τα θύματα της τρομοκρατικής επίθεσης στην Κωνσταντινούπολη την Τρίτη
22:02
Σέντρα η Πολωνία
22:05

2'

Μετά από 743 λεπτά, ο αρχισκόρερ και αρχηγός της Πολωνίας, Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι, βρίσκει δίχτυα. Λάθος του Σοάρες δεξιά, ο Γκροσίτσκι παίρνει και σεντράρει στο πέναλτι, με τον άσο της Μπάγερν να σκοράρει
22:09
Νευρική η Πορτογαλία μετά από το γκολ που δέχθηκε
22:13

11'

Διαδοχικά σουτ των Πορτογάλων, από Νάνι και Ρονάλντο, κοντράρεται η μπάλα.
22:18

16'

Φάουλ του Ρονάλντο από τα 35 μέτρα, η κατάληξη γνωστή, στο τείχος
22:19

17'

Αντεπίθεση των Πολωνών, ο Λεβαντόβσκι σουτάρει με το δεξί κι ενώ παρεμποδίζεται από Πορτογάλο, στη γωνία του ο Πατρίσιο
22:19
Μόνο ΑΕΚ : Πορτογαλία βάλε ένα γκολ ένα γκολ ένα γκοοοολ
22:22

22:23

21'

Νέα κόντρα στην Πολωνίας, ο Μίλικ φτάνει έξω από την περιοχή, αλλά ο Πέπε μπλοκάρει το σουτ
22:23
παμε λίγο : το εχω παιξει τελικο 3-4 με αποδοση 500 λες να το πιασω?
22:24
Σιγά σιγά γίνεται ροντέο το παιχνίδι. Οι αργοί αμυντικοί της Πορτογαλίας θα σε βοηθήσουν ;-)
22:25

22:30
Ο Γεντζέιτσικ έχει ήδη 5 παρεμβάσεις σε πάσες Πορτογάλων στην πτέρυγά του. Κανείς Σοάρες, κανείς Σίλβα για τους Πορτογάλους. Μήπως ήρθε η ώρα του Βιεϊρίνια;
22:30
Ανδρέας : Συγκρίνεται αυτή η Πορτογαλία με τη Πορτογαλία των Figo Deco Nuno Valente Maniche Pauleta φίλε Κώστα; η μήπως το ποδόσφαιρο γενικά πέφτει επίπεδο;
22:32
Εννοείται ότι όλοι αυτοί είναι ανώτεροι από τους σημερινούς, εννοείται ότι δεν είχαν Ρονάλντο. Συμφωνώ μαζί σου. Πάντως η Πορτογαλία είναι η πιο σταθερή ομάδα στις μεγάλες διοργανώσεις που φτάνει πάντα τουλάχιστον στα προημιτελικά τα τελευταία χρόνια. Επίτευγμα της "φουρνιάς" που είπες
22:32

27'

Σουτ του Ρονάλντο στο όριο της μεγάλης περιοχής, κανένα πρόβλημα ο Φαμπιάνσκι
22:33

31'

Μαρκάρισμα... σπρώξιμο του Πάζνταν στον Ρονάλντο, ο διαιτητής δεν συγκινείται για πέναλτι
22:36

33'

Τακουνάκι του Νανί στον Σάντσες στο ύψος της περιοχής, ο 18χρονος ζυγίζει το σουτ, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στα δίχτυα του Φαμπιάνσκι
22:39

37'

Σουτ του Κριχόβιακ που κοντράρει, βγαίνει και διώχνει ο Πατρίσιο, σουτ του Μπλαστσικόβσκι από διαγώνια δεξιά, διώχνει ο Πέπε
22:42
Στατιστικό: Ο Ρενάτο Σάντσες, ο οποίος κόστισε στην Μπάγερν 45.000.000 ευρώ παρότι πρωτοέπαιξε με την Μπενφίκα μόλις τον Νοέμβριο του 2015, έγινε ο νεαρότερος σκόρερ σε νοκ άουτ του Euro
22:44

42'

23:06
Ψέματα. Υπάρχει μια αλλαγή.  ΟΡονάλντο φόρεσε φανέλα χωρίς μανίκι....
23:12
Χωρίς ουσιαστική δράση το πρώτο 10λεπτο του 2ου ημιχρόνου
23:14

56'

Αντεπίθεση των Πορτογάλων, ο Ρονάλντο από αριστερά και μέσα από την περιοχή, δεν φτάνει καλά την μπάλα, αλλά σουτάρει, άουτ
23:17
Καμία ομάδα δεν θέλει δεύτερη παράταση, θα πιέσουν και θα κάνουν τουλάχιστον 4 κόρνερ στη συνέχεια. Over 7,5 κόρνερ στο 1,80 από τον Stoiximan.gr (τώρα είναι 4)
23:18

60'

Δύο σουτ για τους Πορτογάλους, δύο κόντρες για τους Πολωνούς
23:21

23:22

64'

Πολύ μακρινό και πολύ ωραίο σουτ του Σέντρικ Σόαρες, λίγο άουτ
23:23
Πλησίαζει η ώρα της impact sub του Φερνάντο Σάντος. Νανί και Ρονάλντο δεν συνεργάζονται, για να δούμε όταν θα προστεθεί και ο Ρικάρντο Κουαρέσμα τι θα συμβεί (και πόσους χώρους θα βρουν οι Πολωνοί)
23:24

66'

Δυνατό φάουλ του Γκλικ στον Ρονάλντο που φεύγει σε αντεπίθεση, κίτρινη
23:27

69'

Σέντρα του Γεντζέιτσεϊκ από αριστερά, ο Μίλικ πετάγεται μπροστά από τον Πέπε, αλλά ο πολιτογραφημένος Πορτογάλος βάζει την κόντρα και αποδυναμώνει το πλασέ
23:30
Axileas Zervos : Exei gusto na to parei to euro h portogalia
23:30
Axileas Zervos : H na to parei h italia an kai sigoura tha to parei h germania
23:31
Μία Πορτογαλία που στις τελευταίες διοργανώσεις φτάνει προημιτελικά ή ημιτελικά και αποκλείεται στις λεπτομέρειες, πάντα είναι πιθανό να το κατακτήσει. Πόσο μάλλον τώρα που έχει και έναν εκπληκτικό παίκτη που μπορεί να σκοράρει με κάθε τρόπο και έναν καθοδηγητή που γνωρίζει τη μέθοδο της πρόκρισης - νίκης
23:32

73'

Πρώτη αλλαγή του αγώνα, ο Ζοάο Μουτίνιο στη θέση του Αντριέν Σίλβα
23:33

75'

Μακρινό σουτ του Γκροσίτσκι, ψηλά άουτ
23:35
Οι Πολωνοί στις κερκίδες φωνάζουν "Μέσι, Μέσι"
23:38

80'

Η ώρα του Κουαρέσμα, έξω ο Ζοάο Μάριο
23:39

81'

Ο Πέπε κλέβει, ψάχνει την ασίστ στον Ρονάλντο, ο Γεντζέιτσικ κάνει το τάκλιν και λίγο έλειψε να βάλει αυτογκόλ
23:40

82'

Πρώτη αλλαγή για Πολωνία. Έξω ο Καμίλ Γκρόσιτσκι, μέσα ο Κάμιλ Καπούτσκα
23:44

86'

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ευκαιρία του Ρονάλντο. Μπαλιά Μουτίνιο στην πλάτη της άμυνας, ο Ρονάλντο τελείως μόνος μπροστά στον Φαμπιάνσκι, πιάνει "αέρα"
23:44
Γιώργος Β. : πιστεύω ότι είναι το πιο άδικο ζευγάρι των Προημιτελικων. Θα μπορούσε να περάσει Μια πιο καλή ομάδα όπως η Ισπανία ή κάποια Καλή που πιθανόν θα αποκλειστει
23:45
Δεν διαφωνώ, αλλά τουλάχιστον οι Ισπανοί... ας πρόσεχαν!
23:46

89'

Ακόμα μια κίτρινη για τους Πολωνούς, στον Καπούτσκα
23:49
Κακός ρυθμός στα τελευταία λεπτά
23:50

90+2'

Κράτημα του Καρβάλιο για να σταματήσει τον αντίπαλό του και κίτρινη
23:52
Παράταση
23:52
Γιώργος Β. : Ποιος πιστεύεις ότι θα πάρει το euro;
23:53
Δεν νομίζω να μπορεί να κάνει κάποιος ασφαλή πρόβλεψη με αυτά που έχουμε δει μέχρι τώρα. Πάντως από την αρχική πρόβλεψη (Γαλλία), το γυρίζω στον νικητή του Γερμανία - Ιταλία
23:54
παμε λιγο : Αχιλλεας Ζερβος, ο φιλος που ολοι εχουμε απο εναν, οταν τον ρωτησεις ποιος θα το παρει!! Εχει γουστο να.... ή μηπως η... Σιγουρα η...!!! φιλικα παντα! ;)
23:54

23:55

23:58
Σέντρα στο 1ο ημίχρονο της παράτασης
23:59
Πολωνία (4-4-2): Φαμπιάνσκι, Πίστσεκ, Γκλικ, Πάζνταν, Γεντζέϊτσικ, Μπλαστσικόβσκι, Κριχόβιακ, Ματσίνσκι, Γκροσίτσκι (82' Καπούτσκα), Λεβαντόβσκι, Μίλικ

Πορτογαλία (4-1-3-2): Πατρίσιο, Σοάρες, Πέπε, Φόντε, Ελιζέου, Γ. Καρβάλιο, Α. Σίλβα (74' Μουτίνιο), Σάντσες, Μάριο (80' Κουαρέσμα), Νανί, Ρονάλντο
23:59

92'

Νέα απίθανη ευκαιρία του Ρονάλντο, που δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα από τα δύο μέτρα!
00:01

00:03

96'

Έξω ο Καρβάλιο, μέσα ο Ντανίλο
00:03
σταθης : που το δειχνει?
00:04
ΕΡΤ 1
00:06

98'

Μέσα ο Γιοντγουόβιετς, έξω ο Ματσίνσκι για τους Πολωνούς
00:07

00:08

100'

Η μπάλα στρώνεται στο αριστερό πόδι του Μίλικ, σουτάρει λίγο έξω από την περιοχή, άουτ
00:11
Και η προηγούμενη ευκαιρία του Ρονάλντο...
00:20
Και ήρθε η ώρα: το Euro έχει εισβολέα! Ένας άντρας έτρεξε στον αγωνιστικό χώρο και διέκοψε τον αγώνα προτού τον πιάσουν 10 άντρες ασφαλείας
00:23
Το παιχνίδι άρχισε ξανά, η τύχη του φιλάθλου αγνοείται...

00:31

120'

00:49
Ο Φερνάντο Σάντος πανηγυρίζει δύο χρόνια μετά από την ήττα με τον ίδιο τρόπο ως τεχνικός της Εθνικής Ελλάδας στο Μουντιάλ
00:49
Επόμενος αντίπαλος για τους Πορτογάλους, ο νικητής του Ουαλία - Βέλγιο, στα ημιτελικά του Euro 2016
00:51
Η διαδικασία των πέναλτι
00:58
Με αυτό το πέναλτι που έκρινε τα πάντα, σας αφήνουμε για σήμερα. Ραντεβού αύριο στις 21:00, για το Ουαλία - Βέλγιο, τον αντίπαλο της Πορτογαλίας στον 5ο ημιτελικό Euro της ιστορίας της (σε 7 διοργανώσεις). Δείτε εδώ την ανασκόπηση του αγώνα και ψηφίστε στο POLL: Ποιος είναι ο πολυτιμότερος παίκτης της Πορτογαλίας;