Αστέρας Τρίπολης - ΑΠΟΕΛ 2-0

Η πρώτη εφετινή ευρωπαϊκή νίκη του Αστέρα είναι γεγονός. Με δύο γκολ σε κομβικές στιγμές του πρώτου ημιχρόνου οι Αρκάδες επικράτησαν με 2-0 του ΑΠΟΕΛ στην Τρίπολη. Διακοπή 20 λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Αστέρας δεν χρειάστηκε ούτε πολλές τελικές ούτε και μεγάλα ποσοστά της μπάλας για να κάνει τη ζημιά στον ΑΠΟΕΛ κατά το πρώτο ημίχρονο. Το δώρο της κυπριακής άμυνας μόλις στο 1ο λεπτό έδωσε τη δυνατότητα στους Αρκάδες να κάνουν το 1-0 με τον Μπερτόλιο και ουσιαστικά να παίξουν χωρίς ακραία πίεση στη συνέχεια.

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε στη συνεχεία την μπάλα στα πόδια του και έφτασε την κατοχή ακόμα και στο 63% χωρίς όμως να δημιουργήσει μεγάλους κινδύνους μπροστά στην εστία του Θεοδωρόπουλου. Αντίθετα, ήταν ο Αστέρας η ομάδα που σκόραρε και πάλι, αυτή τη φορά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου με την κεφαλιά του Γιάννου για το 2-0 που πρόσφερε ασφάλεια.

Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να έχει τη μερίδα του λέοντος στην κατοχή και στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ο Αστέρας, καλά προφυλαγμένος πίσω από το 2-0, δεν είχε πρόβλημα να αφήσει στον αντίπαλό του την πρωτοβουλία.

Τους Αρκάδες δεν τους προβλημάτισε ούτε η περίπου 20λεπτη διακοπή στο 67' που προκλήθηκε λόγω ρίψης φωτοβολίδας από τους Κύπριους φιλάθλους. Η ομάδα του Βεργέτη μπήκε δυνατά μόλις το παιχνίδι άρχισε εκ νέου και θα μπορούσε να πετύχει και τρίτο γκολ. Η δουλειά πάντως έγινε και με το 2-0.

Μοντέρνος επιθετικός ο Γιάννου, δεν είχε πρόβλημα να τελειώσει τη φάση του 45+1 και να απαλλάξει μια για πάντα τους συμπαίκτες του από το άγχος της κατάκτησης της νίκης.

Απογοήτευση

Το χρυσό...βατόμουρο στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ η οποία μόλις στο 1ο λεπτό έκανε μία επική γκάφα χωρίς να καταφέρει να διώξει την μπάλα από την περιοχή της σε μία θεωρητικά εύκολη φάση.

Ο Αστέρας είναι εδώ και δικαιούται σαφώς να ονειρεύται την πρόκριση. Δεν είναι εύκολο βέβαια να βάλει από κάτω την Σπάρτα αλλά το γεγονός ότι δείχνει να βρίσκει πατήματα στο πιο κρίσιμο σημείο χαρίζει αισιοδοξία ενόψει της συνέχειας.

Αστέρας Τρίπολης: Θεοδωρόπουλος, Παντελιάδης, Σανκαρέ, Λούι, Λανθαρότε (63' Φούντας), Ζησόπουλος, Μπερτόλιο (64' Χαμντάνι), Κουρμπέλης, Ιγκλέσιας, Μάσα, Γιάννου (82' Αλόκο).

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Καρλάο, Αντωνιάδης (64' Αλεξάνδρου), Αστίθ, Μάριο Σέρτζιο, Αρτυματάς (81' Χαραλαμπίδης), Βινίσιους, Στίλιτς, Μοράις, Πιατκόφσκι (46' Καβενάγκι), Βάντερ.

Το live της αναμέτρησης

21:44
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε live την εξέλιξη της αναμέτρησης του Αστέρα με το ΑΠΟΕΛ για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.
21:46
H ενδεκάδα του Αστέρα: Θεοδωρόπουλος, Παντελιάδης, Σανκαρέ, Λούι, Ζησόπουλος, Κουρμπέλης, Ιγκλέσιας, Μπερτόγλιο, Λανθαρότε, Μάσα, Γιάννου
21:48
Κι αυτή του ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μάριο Σέρζιο, Αστίθ, Καρλάο, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Νούνο Μοράις, Βινίσιους, Στίλιτς, Πιατκόβσκι, Βάντερ.
21:50
Με σχηματισμό 4-2-3-1 και τρεις αναγκαστικές αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Στάικος Βεργέτης. Οι Θεοδωρόπουλος και Μάσα πήραν αντίστοιχα τις θέσεις των Μπαντή και Παπαδόπουλου, που δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής στην Ευρώπη, ενώ ο Παντελιάδης αυτή του τραυματία Γιαννούλη.
21:50
O Aστέρας έχει σκοράρει και στα 10 προηγούμενα παιχνίδια στην έδρα του στην Ευρώπη (συνολικά 18 γκολ)
21:53
4 - 5 - 1 (επίδοση) μοναδική ήττα από Τότεναμ
21:58
Ικανοποιητική η προσέλευση στο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης"
22:00
Έχουν έρθει κι εκδρομείς από τη Λευκωσία, φίλοι του ΑΠΟΕΛ.
22:01
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.
22:06
Στον πάγκο για τον Αστέρα: Κοσίτσκι, Αλόκο, Δημούτσος, Νίκο Φερνάντες, Τσοκάνης, Χαμντανί, Φούντας.
22:07
Για το ΑΠΟΕΛ: Κίσσας, Ζοάο Γκιλιέρμε, Αναστασίου, Χαραλαμπίδης, Αλεξάνδρου, Αλωνεύτης, Καβενάγκι
22:08
2' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ!! Ο Φακούντο Μπερτόγλιο ανοίγει το σκορ μετά την εξαιρετική σέντρα του Γιάννου.
22:09
Ο Αργεντινός με το δεξί στην κίνηση, νίκησε τον Βάτερμαν κι άνοιξε το σκορ για τους Αρκάδες.
22:11
Πολύ καλό το ξεκίνημα του Αστέρα.
22:12
Μουδιασμένο το ΑΠΟΕΛ μετά το γρήγορο γκολ που δέχθηκε.
22:13
8' O Παντελιάδης κόβει τον Βάντερ πριν μπει στην περιοχή.
22:15
Φωτοβολίδα έπεσε στον αγωνιστικό χώρο από την κερκίδα των φίλων του ΑΠΟΕΛ. Απομακρύνθηκε, άμεσα.
22:17
11' Ανούσια η πίεση του ΑΠΟΕΛ, ο αστέρας της ομάδας Φερνάντο Καβενάγκι είναι στον πάγκο αυτής.
22:20
15' Το ματς κυλά υπέρ του Αστέρα. Δεν πιέζεται, δεν απειλείται.
22:21
15' Κίτρινη κάρτα αντικρίζει ο Λανθαρότε. Άτσαλο φάουλ στον Καρλάο.
22:23
16' Κεφαλιά του Αστίθ, ο Θεοδωρόπουλος απομακρύνει.
22:23
17' Δοκάρι για το ΑΠΟΕΛ! Ο Στίλιτς βγαίνει από τα αριστερά αλλά σημαδεύει το δοκάρι.
22:24
18' Νέα ευκαιρία για τον Αστέρα, πάλι με τον Μπερτόγλιο. Ωραία σουτ αν και θα μπορούσε να "σπάσει" στον Λανθαρότε.
22:26
Το γκολ με το οποίο προηγείται ο Αστέρας:
22:27
Όρθιος ο Τιμούρ Κετσπάγια, φωνάζει συνεχώς.
22:28
23' Νέο κόρνερ για τον Αστέρα από τα δεξιά. Εκτελεστής ο Λανθαρότε.
22:31
Εκνευρισμένος ο Γεωργιανός τεχνικός της κυπριακής ομάδας, βλέπει τους ποδοσφαιριστές του να μη βρίσκουν διόδους.
22:32
Ζητά πέναλτι το ΑΠΟΕΛ, πέναλτι που όμως δεν υπάρχει.
22:33
Από την άλλη κι ο Αστέρας προτιμά τις σωστές, ορθολογικά δημιουργημένες, επιθετικές ενέργειες.
22:34
Ο Φακούντο Μπερτόγλιο πανηγυρίζει το γκολ του:
22:38
32' O Αστέρας εκμεταλλεύεται τη νευρικότητα του ΑΠΟΕΛ κι ορίζει ο ίδιος τη μοίρα και το ρυθμό του ματς.
22:39
33' Φάουλ του Λανθαρότε, έχει ήδη μία κίτρινη ο Καταλανός. Γλιτώνει τη δεύτερη.
22:41
Μπερτόγλιο, Γιάννου και Ιγλέσιας πανηγυρίζουν το γκολ του πρώτου:
22:43
38' Παραμένει νευρικό το ΑΠΟΕΛ, αυτό λειτουργεί υπέρ του Αστέρα.
22:45
Εξαιρετική αλληλοκάλυψη από Παντελιάδη, Σανκαρέ και Λούι.
22:46
40' Φάουλ του Βάντερ στον Μπερτόγλιο.
22:47
Ένα "κουβάρι" οι παίκτες του Αστέρα κατά τους πανηγυρισμούς:
22:49
43' Κάρτα στον Αρτυματά. Για φάουλ πάνω στον Μπερτόγλιο. Δεν υπήρχε άλλος τροπος να τον ανακόψει.
22:50
'Ενα λεπτό απομένει για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Να δούμε εάν θα υπάρχουν και καθυστερήσεις.
22:51
Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων, το διανύουμε.
22:53
45+1' ΓΚΟΛ!!!!! 2-0 ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ. Ο Μπερτόγλιο βγάζει στον Μάσα, αυτός κάνει τη σέντρα για τον Γιάννου. Ο τελευταίος με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Βάτερμαν.
22:54
Ημίχρονο στην Τρίπολη. Με Μπερτόγλιο και Γιάννου ο Αστέρας παίρνει σαφές προβάδισμα για τη νίκη.
23:07
Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο με τον Φερνάντο Καβενάγκι να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο.
23:08
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο στην Τρίπολη.
23:09
To δεύτερο γκολ του Αστέρα από τον Απόστολο Γιάννου:
23:11
O Καβενάγκι πέρασε στη θέση του Πιατκόβσκι.
23:12
49' Φάουλ του Βινίσιους στον Ιγλέσιας.
23:12
50' Φάουλ του Βάντερ στον Μάσα.
23:14
51' Απευθείας εκτέλεση του Μπερτόγλιο, η μπάλα λίγο έξω.
23:19
56' Καλό σουτ του Στίλιτς αν και με πλάτη, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Θεοδωρόπουλου.
23:20
Η μπάλα μόλις έχει φύγει από το κεφάλι του Γιάννου για να αναπαυθεί στα δίχτυα της εστίας του Βάτερμαν:
23:22
59' Ετοιμάζει αλλαγή ο Αστέρας Τρίπολης.
23:22
Ο Φούντας ετοιμάζεται για την είσοδό του.
23:23
Κακή αντεπίθεση για τον Αστέρα, κακή συνενόηση Γιάννου και Μάσα.
23:24
61' Κι ο Χαμντανί θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο.
23:24
61' Κίτρινη βλέπει ο Αντωνιάδης για φάουλ πάνω στον Μπερτόγλιο.
23:25
63' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Φούντας περνά στη θέση του Λανθαρότε.
23:27
64' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Χαμντανί περνά στη θέση του Μπερτόγλιο.
23:27
64' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Αλεξάνδρου στη θέση του Αντωνιάδη.
23:29
Σαφείς πιο αμυντικοί οι προσανατολισμοί του Αστέρα, μετά την έξοδο των Μπερτόγλιο και Λανθαρότε.
23:30
67' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Στίλιτς πιάνει το σουτ με το αριστερό στην κίνηση, αλλά η μπάλα περνά έξω.
23:33
Ο Αντωνιάδης απομακρύνει μία φωτοβολίδα. Δεν είναι καθόλου ήσυχοι οι Κύπριοι:
23:33
O διαιτητής οδηγεί τους ποδοσφαιριστές στη φυσούνα. Το ματς διακόπτεται προσωρινά.
23:35
Οι Κύπριοι δημιούργησαν πρόβλημα χωρίς λόγο, δεν άκουσαν τις συστάσεις του διαιτητή, ο οποίος κι οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
23:36
Απομακρύνθηκαν εγκαίρως αλλά ήταν έγιναν αντιληπτές από τον Αυστριακό διαιτητή.
23:38
Εδώ η στιγμή της διακοπής:
23:41
Στα αποδυτήρια παραμένουν οι ποδοσφαιριστές:
23:42
Μαίνονται οι ζυμώσεις του διαιτητή με την UEFA.
23:44
Βγαίνουν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.
23:45
Τώρα πρέπει να προσέξει ο Αστέρας, έχει διακοπεί ο ρυθμός.
23:46
Υπάρχει φωτιά στο μέρος των οπαδών του ΑΠΟΕΛ.
23:48
70' Συνεχίζεται το ματς. Είναι φανερό ότι αυτή ήταν η τελευταία σύσταση του Αυστριακού ρέφερι.
23:48
71' Σουτ του Φούντα, ο Βάτερμαν μπλοκάρει χωρίς δυσκολία.
23:49
72' Γύρω στα 14 λεπτά διήρκησε η διακοπή.
23:50
73' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Πάμπλο Μάσα περνά τους πάντες αλλά ο Βάτερμαν αποκρούει την προσπάθεια του Αργεντινού.
23:51
Απαράμιλλο το στυλ του Φακούντο Μπερτόγλιο:
23:54
76' Σουτ του Γιάννου, απομακρύνει ο Βάτερμαν. Τραυματίζεται ο επιθετικός του Αστέρα.
23:55
81' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Χαραλαμπίδης στη θέση του Αρτυματά.
23:55
82' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Αλόκο στη θέση του Γιάννου.
23:58
Ο Αστέρας είναι κοντά στην πρώτη του νίκη. Την ίδια ώρα η Σάλκε αναδείχθηκε ισόπαλη με τη Σπάρτα, 1-1 στην Πράγα.
23:58
84' Σουτ του Φούντα, η μπάλα άουτ.
23:59
Εάν παραμείνει το αποτέλεσμα θα είναι η πρώτη ευρωπαϊκή φετινή νίκη του Αστέρα και πέμπτη του συνολικά
00:03
Ο Αστέρας είναι ο απόλυτος κυρίαρχος του ματς. Δεν απειλείται, επ' ουδενί.
00:04
Ο Αστέρας μετά τη διαφαινόμενη σημερινή του νίκη ταξιδεύει στην Πράγα για τον "τελικό". Πρέπει να νικήσει στην Τσεχία για να έχει αυτός το πάνω χέρι στην υπόθεση πρόκριση.
00:05
Ο Λανθαρότε σε μία περίτεχνη ενέργεια:
00:07
Λίγα δευτερόλεπτα μένουν μέχρι τη λήξη του ματς.
00:08
Διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά. Το αποτέλεσμα έχει κριθεί. Ο Αστέρας φθάνει στην πρώτη του νίκη.
00:11
Τέλος στην Τρίπολη. Ο Αστέρας φθάνει στην πρώτη του νίκη, με 2-0 επί του ΑΠΟΕΛ, κι ελπίζει ξανά για πρόκριση στην επόμενη φάση των ομίλων του Europa League.