ΑΕΚ - Σεντ Ετιέν 0-1

Το γκολ του Ρόμπερτ Μπέριτς στο 22ο λεπτό "πάγωσε" το ΟΑΚΑ και χάρισε την πρόκριση στη Σεντ Ετιέν επί της ΑΕΚ, η οποία ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά αντιμετώπισε σοβαρό πρόβλημα στην τελική προσπάθεια. Ντεμπούτο με το... αριστερό για τον Ούγκο Αλμέιδα. Κόστισε η απουσία του Γιόχανσον.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η απουσία λόγω γαστρεντερίτιδας του Γιάκομπ Γιόχανσον ανάγκασε τον Τιμούρ Κετσπάγια να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του. Ο Βασίλης Λαμπρόπουλος επιλέχθηκε να βρεθεί στο πλευρό του Αντρέ Σιμόες στη μεσαία γραμμή, ενώ ο Τάσος Μπακασέτας πήρε τη θέση του Τόμας Πέκχαρτ στην κορυφή της επίθεσης. Στον αντίποδα, ο Κριστόφ Γκατιέ προχώρησε σε δύο αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα με σκοπό να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι.

Οι "κιτρινόμαυροι" μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν αξιόλογες φάσεις μπροστά από τα καρέ του Ρουφιέ, πέρα από ένα σουτ του Μπακασέτα που πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Γάλλου γκολκίπερ. Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Σεντ Ετιέν πήρε το προβάδισμα στο 22ο λεπτό με κοντινή κεφαλιά του Μπέριτς, ο οποίος νίκησε στο μαρκάρισμα τον Δημήτρη Κολοβέτσιο.

Παρά την... ψυχρολουσία, οι παίκτες του "Δικεφάλου" πίεσαν για την ισοφάριση και έχασαν μία σημαντική στιγμή στο 34' με τον Ρόναλντ Βάργκας, αλλά ο Ρουφιέ έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα, η Ένωση βρέθηκε μία "ανάσα" από το 1-1, αλλά η κεφαλιά του Έλντερ Μπαρμπόσα από πλεονεκτική θέση πέρασε ελάχιστα άουτ. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 53' ο Κετσπάγια πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Βαγγέλη Πλατέλλα για να δώσει επιθετική ώθηση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν την μπάλα, αλλά δεν βρήκαν κενούς χώρους προς την αντίπαλη εστία. Στον αντίποδα, η γαλλική ομάδα επιχείρησε να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση, αλλά αποδείχθηκαν "φλύαροι" στην τελική προσπάθεια. Με την είσοδο του Χρήστου Αραβίδη και Ούγκο Αλμέιδα η ΑΕΚ τα έπαιξε "όλα για όλα", αλλά η Σεντ Ετιέν έκλεισε τους χώρους και δεν άφησε περιθώρια αισιοδοξίας. Μοναδική αξιόλογη στιγμή ένα σουτ του Πλατέλλα στο 80' που πέρασε λίγο έξω απ' την εστία του Ρουφιέ.

O Ρομέν Αμουμά απέδειξε πόσο καταλυτικό ρόλο παίζει για την επιθετική λειτουργία της Σεντ Ετιέν, έχοντας σημαντική συμβολή στο γκολ του Μπέριτς, αφού από δικό του γύρισμα ο Σλοβένος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο 29χρονος άσος ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων για την άμυνα της ΑΕΚ, βάζοντας ιδιαίτερα δύσκολα στον Ντίντακ Βιλά.

Ο Τάσος Μπακασέτας δεν μπόρεσε να δικαιώσει τις προσδοκίες. Ο Έλληνας άσος επιλέχθηκε απ' τον Τιμούρ Κετσπάγια ως αντικαταστάτης του Τόμας Πέκχαρτ στο κέντρο της επίθεσης, αλλά δεν προσέφερε τα αναμενόμενα. Ακόμη κι όταν μετακινήθηκε στα "φτερά" της επίθεσης ήταν ακίνδυνος.