Απέφυγε την ήττα η ΑΕΚ Λάρνακας, προβάδισμα η Γκαμπάλα

Η ΑΕΚ Λάρνακας δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Σπαρτάκ Μόσχας στην Κύπρο, ωστόσο το 1-1 την κρατά... ζωντανή ενόψει της ρεβάνς. Ισοπαλία της Γκαμπάλα με τη Λιλ στο "Πιερ Μορουά", ήττα για τον Απόλλωνα Λεμεσού.

Η ΑΕΚ Λάρνακας αναδείχθηκε ισόπαλη με την Σπαρτάκ Μόσχας 1-1 στην Κύπρο και θα ταξιδέψει στη Μόσχα για να τα παίξει όλα για όλα για την πρόκριση στα πλέι οφ του Europa League. Η ρωσική ομάδα άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτό με πολύ ωραίο γκολ του Γιάνο Ανανίτζε, ωστόσο οι Κύπριοι κατάφεραν να απαντήσουν στο 65' με τον Αντρέ Άλβες, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Η ομάδα που πέρυσι απέκλεισε τον Παναθηναϊκό, η Γκαμπάλα έμεινε όρθια στο "Πιερ Μορουά" καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Λιλ. Η ομάδα από το Αζερμπαϊτζάν κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ στο 13ο λεπτό με γκολ του Βερνιντούμπ, ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν απάντηση δια... ποδός Ράιαν Μέντες στο 47', με το 1-1 να δίνει προβάδισμα για την πρόκριση στην Γκαμπάλα.

Στο άλλο παιχνίδι με... κυπριακό ενδιαφέρον, ο Απόλλων Λεμεσού ηττήθηκε από την ελβετική Γκρασχόπερς με 2-1, ωστόσο το εκτός έδρας γκολ διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες του για πρόκριση στη ρεβάνς στο ΓΣΠ σε μία εβδομάδα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 10' όταν ο Γκιέ κέρδισε πέναλτι, όμως ο Άλεξ ανέλαβε την εκτέλεση και αστόχησε.

Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι βρήκαν δίχτυα με σουτ του Ταμπάκοβιτς, ο οποίος "έγραψε" το 1-0. Η απάντηση του Απόλλωνα ήρθε στο 76, όταν ο Γκιέ με δυνατή κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Και ενώ όλα έδειχναν πως αυτό θα είναι και το τελικό σκορ, οι Ελβετοί πίεσαν και στις καθυστερήσεις έφτασαν στο 2-1 με γκολ του Λεβανσί.