ΠΑΟΚ-Φενέρμπαχτσε 1-0 (videos)

Το γκολ του Βιεϊρίνια στο 19ο λεπτό χάρισε στον ΠΑΟΚ τη νίκη επί της Φενέρμπαχτσε (1-0) και το δικαίωμα να ελπίζει βάσιμα για πρόκριση στους ομίλους του Europa League. Ο Δικέφαλος του Βορρά υποχρεώθηκε να παίξει από το 57' με 10 παίκτες μετά από αποβολή του Βιτόλο. Δείτε videos με την ατμόσφαιρα της Τούμπας.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Αυτή τη φορά ο ΠΑΟΚ έπαθε και έμαθε. Πέταξε τον κάλαθο των αχρήστων τα λάθη που έκανε στον αγώνα με τον Αγιαξ και με ώριμη εμφάνιση κατάφερε να εγκλωβίσει στο πρώτο ημίχρονο τη Φενέρμπαχτσε, επιβάλλοντας τον ρυθμό του. Πράγμα σημαντικό σε τέτοια ματς, ειδικά όταν απέναντί σου έχεις έναν αξιόλογο αντίπαλο.

Τα ενθαρρυντικά μηνύματα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στην κατάμεστη Τούμπα, είχαν συνέχεια. Πίεση σε όλες τις γραμμές, μαρκάρισμα ψηλά και επιθετική διάθεση συνέθεσαν τα στοιχεία εκείνα που έδειξαν οι γηπεδούχοι.

Ο Παύλος Δερμιτζάκης φαίνεται πως διάβασε πολύ καλή τον αντίπαλο με αποτέλεσμα να κάνει την ορθή -όπως αποδείχθηκε- επιλογή βάζοντας τον Μουσλίμοβιτς στην κορυφή και τον Σαλπιγγίδη στα δεξιά (ο Σορλέν έμεινε στον πάγκο). Αν σε αυτά προσθέσετε την πολύ καλή εμφάνιση του Λίνο (ο οποίος έδειξε πόσο πολύ έλειψε) και του Πάμπλο Γκαρσία, ήρθε αυτό το δίκαιο 1-0.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

19ο λεπτό: ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! Στην πρώτη αξιόλογη φάση του ματς, ο ΠΑΟΚ ανοίγει το σκορ! Ο Βιεϊρίνια με μονοκόματο σουτ μέσα από την περιοχή, μετά από σέντρα του Μπουσαϊντί, έκανε το 1-0!
22ο λεπτό: Σουτ του Σάντος, διώχνει με τις γροθιές ο Κρέσιτς.
26ο λεπτό: Ο Βιεϊρίνια από καλή θέση δεν πλασάρει καλά. Η μπάλα άουτ.
28ο λεπτό: Σέντρα του Λίνο, ο Σαλπιγγίδης δεν προλαβαίνει εξ επαφής να πλασάρει!
45ο λεπτό: Ο Μουσλίμοβιτς βγαίνει στην πλάτη της άμυνας της Φενέρ, πλασάρει τον Βολκάν, αλλά ο αμυντικός των φιλοξενούμενων διώχνει την μπάλα προτού περάσει τη γραμμή.
49ο λεπτό: Επικίνδυνη σέντρα και κακή έξοδος του Κρέσιτς, ο οποίος έστω και με δυσκολία μπλόκαρε προ του Νιαγκ.
57ο λεπτό: Ο ΠΑΟΚ μένει με δέκα παίκτες, μετά τη δεύτερη κίτρινη που δέχτηκε ο Βιτόλο για χτύπημα στον Νιαγκ.
59ο λεπτό: Ο Αλεξ εκτελεί φάουλ και ο Κρέσιτς μπλοκάρει με δυσκολία.
69ο λεπτό: Καλό σουτ του Σορλέν, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
90o λεπτό: Απίστευτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Παπάζογλου να δέχεται έτοιμο γκολ από τον Βιεϊρίνια, αλλά να πλασάρει εξ επαφής άουτ!
92ο λεπτό: Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τη Φενέρ με τον Κρέσιτς να διώχνει.

Το γκολ που έκρινε τα πρώτα 45 λεπτά πέτυχε ο Βιεϊρίνια στο 19ο λεπτό με θαυμάσιο τρόπο. Ο Μπουσαϊντί (ο οποίος δείχνει πως όσο περνάει ο καιρός προσαρμόζεται στη νέα του ομάδα) έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός με μονοκόματο σουτ έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στο βάθος της τουρκικής εστίας.

Στο δεύτερο μέρος ήταν η σειρά της Φενέρμπαχτσε να μπει δυνατά, να κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να απειλήσει τον ΠΑΟΚ. Λογικό αν αναλογιστεί κανείς ότι οι Τούρκοι κυνηγούσαν το εκτός έδρας γκολ που θα τους έδινε σημαντικές ελπίδες ενόψει της ρεβάνς. Μάλιστα, τα πρώτα λεπτά της επανάληψης ήταν δύσκολα για τον Δικέφαλο, με τη Φενέρ να απειλεί τον Κρέσιτς αλλά και να κερδίζει το αριθμητικό πλεονέκτημα όταν στο 57ο λεπτό ο Βιτόλο αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Οπως ήταν λογικό, ο Δερμιτζάκης αντέδρασε έβγαλε από τον αγώνα τον Μουσλίμοβιτς, περνώντας στη θέση του τον Σορλέν. Ορθή κίνηση, αφού ο Γάλλος θα έδινε σημαντικές βοήθειες στον χώρο της μεσαίας γραμμής, θα κάλυπτε το κενό του Βιτόλο και θα έφερνε μια ισοροπία σε ένα χρονικό σημείο όπου οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι.

Τα λεπτά περνούσαν υπέρ του ΠΑΟΚ, ο οποίος άντεχε στην πίεση και όλα έδειχναν ότι εύκολα ή δύσκολα θα έρθει η νίκη. Στις καθυστερήσεις όλα θα μπορούσαν να αλλάξουν αν ο νεοεισελθών, Θανάσης Παπάζογλου, ευστοχούσε στο εξ επαφής πλασέ, χάνοντας τη μεγαλύτερη ευκαιρία της αναμέτρησης. Ο Δικέφαλος είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς με ένα καθαρό 2-0, αλλά και το 1-0 δίνει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της δύσκολης ρεβάνς στην Τουρκία.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο ΠΑΟΚ έμαθε από τα λάθη του και έκανε αυτά που έπρεπε για να πάρει μια δίκαιη νίκη. Για να το θέσουμε καλύτερα, ο ΠΑΟΚ έκανε αυτά που δεν είχε κάνει κόντρα στον Αγιαξ. Παίκτες και τεχνική ηγεσία ήταν διαβασμένοι και με περίσσιο θάρρος έφεραν το ματς στα δικά τους μέτρα και δεν άφησαν τη Φενέρ να δείξει την κλάση της.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ:

Τα νεκρά διαστήματα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος λίγο έλειψε να κοστίσουν. Ο Δικέφαλος δεν είχε την ίδια φρεσκάδα με αυτή του πρώτου ημιχρόνου, αλλά τέλος καλό όλα καλά.