Φενέρμπαχτσε-ΠΑΟΚ 1-1 παρ. (vid)

ΠΑΟΚ ο πορθητής! Με γκολ του Ζλάταν Μουσλίμοβιτς στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης η ομάδα του Παύλου Δερμιρτζάκη πήρε το 1-1 στο "Σουκρού Σαράτσογλου" και αποκλείοντας τη Φενέρμπαχτσε θα δώσει πανάξιατο "παρών" στους ομίλους του Europa League.

Εικόνα του αγώνα

Έχοντας να υπερασπιστεί το 1-0 του πρώτου αγώνα, ο "Δικέφαλος" ήταν εξ αρχής επιφυλακτικός. Δεν ήθελε (και δεν έπρεπε) να αφήσει πεδίο δράσης στους ποιοτικούς και επικίνδυνους μεσοεπιθετικούς της Φενέρ.

Η συνολική λειτουργία της ελληνικής ομάδας ήταν τέτοια που δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να πατήσουν... περιοχή για να απειλήσουν. Τα μακρινά σουτ ήταν η μόνη επιλογή για τους παίκτες του Κοτσαμάν, αλλά αφενός ο Νιανγκ δεν βρήκε εστία αφετέρου ο Στοχ νικήθηκε από τον Κρέσιτς.

Όσο όμως περνούσε η ώρα τόσο ο ΠΑΟΚ έχανε τον έλεγχο. Ο Γκαρσία άρχισε να χάνει δυνάμεις, ενώ οι πλάγιοι αμυντικοί Μπουσαϊντί και Λίνο εκτέθηκαν αρκετές φορές. Βέβαια το γκολ του Εμρέ στο 49' ήρθε ένα μακρινό σουτ σε συνδυασμό με την αργοπορημένη αντίδραση του Κρέσιτς.

Η Φενέρ δεν έμεινε στο 1-0 και επιχείρησε με διάφορους τρόπους ναδιευρύνει το προβάδισμά της και να φτάσει στην πρόκριση. Μόνο που οι παίκτες του Δερμιτζάκη δεν πανικοβλήθηκαν. Επανέκτησαν την ηρεμία που τους χαρακτήρισε σε όλο το πρώτο ημίχρονο και έσπευσαν να εκμεταλλευτούν τα κενά στην άμυνα της τουρκικής ομάδας. Δύο φορές ο Σαλπιγγίδης πέταξε την ευκαιρία. Στην πρώτη μάλιστα προ κενής εστίας πλάσαρε άουτ!

Καρέ - Καρέ

2ο λεπτό: Διαγώνιο σουτ του Νιανγκ, η μπάλα έφυγε άουτ.

13ο λεπτό: Σουτ του Βιεϊρίνια εκτός περιοχής, ο Βολκάν μπλόκαρε σταθερά.

24ο λεπτό: Ο Στοχ έπιασε το σουτ, αλλά ο Κρέσιτς αντέδρασε εντυπωσιακά, αποκρούοντας σε κόρνερ.

30ο λεπτό: Σουτ του Φωτάκη από δύσκολη θέση, η μπάλα έφυγε άουτ.

33ο λεπτό: Σε ευθύβολο σουτ του Σαλπιγγίδη, ο Βολκάν έδιωξε δύσκολα.

Ένταση στην κερκίδα με τους Τούρκους να εκτοξεύουν αντικείμενα και κροτίδες.

50ο λεπτό: Γκολ για τη Φενέρ! Ο Εμρέ δοκίμασε το σουτ από μακριά, ο Κρέσιτς δεν είχε καλή οπτική επαφή και μάζεψε την μπάλα από τα δίχτυα του αντιδρώντας αργοπορημένα.

51ο λεπτό: Σουτ του Τοπούζ, έδιωξε σε κόρνερ ο Κρέσιτς.

62ο λεπτό: Απίστευτη διπλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Φιλομένο σούταρε από πλεονεκτική θέση, ο Γιονούλ έδιωξε πάνω στη γραμμή αλλά ο επερχόμενος Σαλπιγγίδης πλάσαρε άουτ με την εστία κενή.

69ο λεπτό: Ο Άλεξ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά το σουτ του εξοστρακίστηκε κι έφυγε εκτός τελικής γραμμής.

76ο λεπτό: Ωραία μπαλιά του Λίνο για τον Σαλπιγγίδη, ο οποίος πέρασε στον Βολκάν, αλλά προτού πλασάρει τον πρόλαβε ο Μπίλιτσα.

77ο λεπτό: Αφύλακτος ο Μαλεζάς, έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε μακριά.

85ο λεπτό: Ο Γιονούλ βρέθηκε μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του από δεξιά βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Κρέσιτς.

Λήξη στον αγώνα και παράταση

99ο λεπτό: Ο Άλεξ απείλησε τον Κρέσιτς με σουτ εκτός περιοχής. Η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

102ο λεπτό: Γκολ για τον ΠΑΟΚ! Ο Μουσλίμοβιτς κέρδισε στο σπριντ τον Λουγκάνο και με ωραίο αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βολκάν.

119ο λεπτό: Μοναδική ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Σαλπιγγίδη που αστοχεί από τα δύο μέτρα.

Ήταν η μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΟΚ να κλειδώσει από εκείνη την ώρα την πρόκριση.Διότι παρά την επιθετική διάθεση τα "καναρίνια" δεν βρήκαν ξεκάθαρες ευκαιρίες. Ο Δερμιτζάκης έδεσε την άμυνά του με τον Σνάουτσνερ (αντί του "κιτρινισμένου" Μπουσαϊντί), αντιπαρήλθετην πίεση του αντιπάλου καιέστειλετο ματς στην παράταση, όπου, όπως αποδείχθηκε,φύλαγε τα καλύτερα.

Ήταν πάντως φανερό από την κανονική διάρκεια πως ο ΠΑΟΚ θα ξανάβρισκε την ευκαιρία να σκοράρει. Αφού πρώτα γλίτωσε στο σουτ του Άλεξ, ο φρέσκος Μουσλίμοβιτς (είχε μπει στο 85' αντί του Φιλομένο) άφησε μέτρα πίσω τον Λουγκάνο και με φονικό σουτ στην κίνηση εκτέλεσε τον ανήμπορο Βολκάν. Ήταν πλέον δεδομένο πως όπως τότε στο Μαλίν, όπως κάποτε στο Χάιμπουρι, η πρόκριση δεν θα χανόταν. Άλλωστε οι γηπεδούχοι αποδέχθηκαν τη μοίρα τους και δεν πάλεψαν καν για την ανατροπή. Αντίθετα ο Σαλπιγγίδης ήταν εκείνος που άγγιξε το 1-2, αλλά μάλλον δεν ήταν η βραδιά του.

Κλειδί του αγώνα

Όταν ένα γκολ κρίνει μια (τέτοια) πρόκριση, είναι δημοσιογραφική υποχρέωση να σταθείς στην φάση και τον σκόρερ. Ο Ζλάταν Μουσλίμοβιτς δεν άρχισε το ματς, αλλά όταν τον χρειάστηκε ο ΠΑΟΚ ήταν εκεί, να σκοράρει ως άλλος... Ζήσης Βρύζας και να υπογράψει την ιστορική πρόκριση στους ομίλους του Europa League.

Ασφαλώςο Βόσνιος στράικερ. Όμως πολλή δουλειά έκανε ο Βιεϊρίνια, ο Σορλέν, ο (άτυχος) Σαλπιγγίδης, ο Φιλομένο, οι δυο στόπερ Κοντρέρας και Μαλεζάς. Περισσότερο όμως απ' όλους δικαιούται τα εύσημα ο Παύλος Δερμιτζάκης, ο οποίος οδήγησε χωρίς πανικό, με σωστές επιλογές και νοοτροπία τον ΠΑΟΚ σε μια σπουδαία επιτυχία.