Τα αποτελέσματα των αντιπάλων του Άρη (videos)

Πλησιάζει στην κατάκτηση του πρωταθλήματος η Ρόζεμποργκ, έχασε με 3-1 για την Ατλέτικο στη Σεβίλλη, ισόπαλη 2-2 η Λεβερκούζεν με τη Βέρντερ. Διαβάστε τι έκαναν στα πρωταθλήματα τους οι αντίπαλοι του Άρη στο Europa League.

Σεβίλλη – Ατλέτικο Μαδρίτης 3-1 (Νεγρέδο 29', Περότι 35', Κανουτέ 52' / Κόστα 59')

Στο "Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν" η Σεβίλλη επικράτησε της Ατλέτικο Μαδρίτης με 3-1. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και προηγήθηκαν με γκολ του Νεγρέδο στο 28ο λεπτό. Το πρώτο μέρος έκλεισε με τη Σεβίλλη να προηγείται με 2-0 από το γκολ του Περότι.

Ο Κανουτέ στο 52' έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του Γκρεγκόριο Μανθάνο, ο οποίος για πρώτη φορά ως προπονητής της Σεβίλλης αντιμετώπισε την πρώην ομάδα του. Το μόνο που κατάφερε η Ατλέτικο ήταν να μειώσει με τον Ντιέγκο Κόστα στο 57ο λεπτό.

Ατλέτικο Μαδρίτης (4x2x3x1): Ντεχέα, Ουιφαλούσι, Περέα, Ντομίνγκεζ, Φελίπε Λουίς (Αντόνιο Λόπεθ 46'), Ραούλ Γκαρσία (Ασουνσάο 80'), Ντιέγκο Κόστα (Σουάρες 46'), Σιμάο, Τιάγκο, Μέριντα, Φορλάν.

Video με τα γκολ του αγώνα:

Λεβερκούζεν – Βέρντερ Βρέμης 2-2 (Έλμες 16', Ντερτιγιόκ 78' / Αλμέιδα 53', Μαρίν 62')

Η Λεβερκούζεν ξεκίνησε ιδανικά στον αγώνα με τη Βέρντερ. Οι "ασπιρίνες" προηγήθηκαν στο 16ο λεπτό με γκολ του Έλμες. Στο δεύτερο μέρος η Βέρντερ αντέδρασε, και με δύο γκολ μέσα σε 9 λεπτά ανέτρεψε τα δεδομένα. Ο Ντερτιγιόκ στο 78' ισοφάρισε και έδωσε στην ομάδα του Χουπ Χάινκες το βαθμό της ισοπαλίας.

Λεβερκούζεν (4x3x3): Άντλερ, Σβάμπ, Φρίντριχ, Χίπια, Κάντλετς, Ρέιναρ (Ρόλφες 73'), Βίνταλ (Μπέντερ 57'), Μπάλιτς (Ντερτιγιόκ 65'), Σαμ, Μπαρνέτα, Έλμες.

Ρόζεμποργκ – Βαλερένγκα 3-1 (Ίβερσεν 28', Μόλντσκρεντ 70', Ένρικσεν 88' / Ζάγιτς 18')

Νίκη που ισοδυναμεί με τίτλο πήρε η Ρόζεμποργκ κόντρα στη Βαλερένγκα. Η αντίπαλος του Άρη, αν και βρέθηκε να χάνει στο 18ο λεπτό, κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα και με τρία γκολ επικράτησε της δεύτερης του πρωταθλήματος Βαλερένγκα, από την οποία αύξησε τη διαφορά στους 8 βαθμούς, τέσσερις αγωνιστικές πριν από το τέλος.

Ρόζεμποργκ (4x3x3): Όρλουντ, Λούστιγκ, Ντεμίντοφ, Μπίαρσμιρ, Ντόρσιν, Σκέλμπρεντ (Στραντ 73'), Ανάν, Ένρικσεν, Μόλντσκρεντ, Πρίτσα, Ίβερσεν (Ζαμτφάλ).