ΠΑΟΚ - Βιγιαρεάλ 1-0 (vids)

Πρώτος και καλύτερος ο ΠΑΟΚ στον 4ο όμιλο του Europa League μετά τον θρίαμβο επί της Βιγιαρεάλ (1-0) στην φλογισμένη Τούμπα. Βιεϊρίνια, ο σκόρερ του χρυσού γκολ. Χάβος: "Φάρμακο οι νίκες" (videos). Θλάση ο Ίβιτς.

Εικόνα του αγώνα

Με την κεφαλιά του μικρού το δέμαςπλην όμως θαυματουργούΒιεϊρίνια, ο οποίος στην φάση του 70'πήδησε στον... Θεό, ο ΠΑΟΚπροσπέρασετην τρίτη καλύτερη ομάδα τηςPrimera Division και η Τούμπα απέδωσε τιμέςστους κορυφαίουςτου 4ου ομίλουστο Europa League.

Στοα' μέρος η διάθεση του ΠΑΟΚ να πιέσει σταμάτησε στην καλοστημένη άμυνα της Βιγιαρεάλπου ήταν προσηλωμένη στην αναχαίτιση του Σαλπιγγίδη.

Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα ανήκε στο "κίτρινο υποβρύχιο". Στο 5ο λεπτό, μετά από αδράνεια στο κέντρο άμυνας του "δικέφαλου", ο Άλτιντορ μπήκε στην περιοχή, αλλά σταμάτησε στα απλωμένα χέρια του Κρέσιτς.

Η απάντηση του ΠΑΟΚ δεν άργησε καιήρθε μέσα από τη συνεργασία του Σακελλαρίου με τον Ίβιτς (12'). Ο Έλληνας αμυντικός σέντραρε από τ' αριστερά και ο Σέρβος, πηδώντας ψηλότερα απ' όλους, πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Λόπεθ. Στο 20ο λεπτό, το σουτ του Κάνιέξω από την περιοχή βρήκε...στοπ στο σώμα του Τσιρίλο.
Άμεση αθλητική ενημέρωση όπου και αν βρίσκεστε μέσω του επίσημου twitter του contra.gr.
Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε χωρίς απρόοπτα, με εξαίρεση τον τραυματισμό του Ιβιτς,ο οποίος αντικαταστάθηκε αναγκαστικά από τον Ελ Ζαρ.
Ο Χάβος δεν είχε λόγο για άλλες αλλαγές όσο το ματς κυλούσε στο ρυθμό της ομάδας του.
Ρεπορτάζ και αποκλειστικά videos στο OLAPAOK.

Από την πλευρά του ο Ισπανός κόουτς Γαρίδο πέρασε, στοβ' μέρος, τον Ρόσιαντί του Άλτιντορ και αυτό έδωσε πνοή στην επιθετική γραμμή της Βιγιαρεάλ. Ωστόσο η υπεροχή των Ισπανών δενέβγαλεκάποια μεγάλη ευκαιρία, γεγονός που πιστώνεται και στην έξοχη αμυντική συμπεριφορά του ΠΑΟΚ. Τόσο πριν όσο και -πολύ περισσότερο- μετά το γκολ του Βιεϊρίνια.

Κλειδί αγώνα
Η λειτουργία των χαφ του ΠΑΟΚ και η συνεργασία τους με τους κεντρικούς αμυντικούς εξουδετέρωσαν τα ατού της Βιγιαρεάλ.

Ποιος άλλος, ο Βιεϊρίνια.Και μόνο το γκολ που πέτυχε, με τον τρόπο που το πέτυχε, τον κατατάσσει στο πάνθεον των "μικρών ηρώων" της Τούμπας.

Το κέντρο άμυνας της Βιγιαρεάλ. Κραυγαλέα η αδράνειά τους στο γκολ του Βιεϊρίνια. Εδωσαν και άλλες ευκαιρίες στους επιθετικούς του ΠΑΟΚ.

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

5': ο Κρέσιτς πρόλαβε τον Άλτιντορ, ο οποίος έμπαινε απειλητικά στην περιοχή του ΠΑΟΚ.
12': σέντρα Σακελλαρίου από τ' αριστερά, κεφαλιά Ίβιτς από το ύψος της μικρής περιοχής, άουτ.
13': κίτρινη στον Κοντρέρας για φάουλ στον Άλτιντορ.
14': κίτρινη στον Νιλμάρ για φάουλ στον Κρέσιτς.
20': μακρινό σουτ Κάνι, κόντρα στον Τσιρίλο και κόρνερ.
21': σουτ του Φωτάκη με το αριστερό πόδι, μπλοκάρει ο Λόπεθ.
32': διακοπή ολίγων δευτερολέπτων. Μια κροτίδαπετάχτηκε από την εξέδρα και έσκασε στην πλάτη του 2ου βοηθού διαιτητή.
40': αναγκαστική αλλαγή του ΠΑΟΚ. Ο Ελ Ζαρ στη θέση του Ίβιτς.

54': ωραία πάσα του Βιεϊρίνια στον Φωτάκη, σουτ του τελευταίου απόπλάγια θέση καιη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.
59': δυνατό σουτ Βιεϊρίνια, μπλοκάρει ο Λόπεθ με διπλή προσπάθεια.
62': αλλαγή τηςΒιγιαρεάλ. Ο Ρόσι στη θέση του Άλτιντορ.
64': σουτ Ελ Ζαρ, μπλοκάρει ο Λόπεθ.
65': αλλαγή τουΠΑΟΚ. Ο Σαλπιγγίδης έξω, μέσα ο Μουσλίμοβιτς.
69': σουτ Μουσλίμοβιτς καιαπόκρουση του Λόπεθσε κόρνερ.
70', ΓΚΟΛ! Κόρνερ καλοχτυπημένο από τον Πάμπλο Γκαρσία, φοβερό άλμακαι κεφαλιά από τον Βιεϊρίνια. Η μπάλα στη δεξιά γωνίατου Λόπεθ (1-0).

77': ο Κρέσιτς επεμβαίνει σωτήρια σε γύρισμα του Ρόσι.
83': μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Ελ Ζαρ βρέθηκε μόνος απέναντι στον Λόπεθ, αλλά καθυστέρησε να σουτάρει με συνέπεια να τον προλάβουν οι αμυντικοί της Βιγιαρεάλ.
93':αριστερό βολέτου Καπντεβίλα από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πάνωαπό το οριζόντιο δοκάρι του Κρέσιτς.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Μπουσαϊντί, Κοντρέρας, Τσιρίλο,Σακελλαρίου, Γκαρσία, Βιτόλο, Φωτάκης, Βιεϊρίνια, Ίβιτς, Σαλπιγγίδης

Βιγιαρεάλ: Ντ. Λόπεθ, Γκονσάλο, Μουσάτσιο, Μαρτσένα, Α. Λόπεθ, Νίλμαρ, Κάνι, Καπτεβίλα, Άλτιντορ, Βαλέρο, Σοριάνο

Διαιτητής: Έρικ Μπράαμχαρ