Βάλτο ρε Αστέρα, βάλτο...

Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν σούπερ απέναντι στην Χιμπέρνιαν. Έπαιξε καλό ποδόσφαιρο, ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά μετά την ισοφάριση (σε 1-1) έχασε ένα κάρο ευκαιρίες για να πάρει την πρόκριση, ενώ έπαιζε με 10. Με ψηλά το κεφάλι αποχαιρέτησε την Ευρώπη η ομάδα του Σάββα Παντελίδη.

Μάγκες οι ποδοσφαιριστές του Αστέρα Τρίπολης που παίζοντας με 10 παίκτες στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν ό,τι καλύτερο μπορούσαν για ν' αρπάξουν την πρόκριση εκείνοι στην επόμενη φάση του Europa League.

Οι Αρκάδες του Σάββα Παντελίδη βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 43' χάρη σε γκολ του ΜακΓκιν (1-0). Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 48' ο Μανιάς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και τα πάντα έμοιαζαν χαμένα στην Τρίπολη.

Κόντρα στη λογική, λοιπόν, οι γηπεδούχοι πάτησαν... γκάζι και πίεσαν την Χιμπέρνιαν. Ισοφάρισαν με τον Τσιλιανίδη στο 56' κι από εκεί και πέρα έχασαν πολλές ευκαιρίες για να κλέψουν την πρόκριση...

Το γκολ δεν ήρθε, με τον Αστέρα να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο, ενώ στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο είχε και δοκάρι. Το τελικό 1-1 σε συνδυασμό με το 3-2 της πρώτης αναμέτρησης έδωσε την πρόκριση στην Χιμπέρνιαν.

ΟΙ 11ΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ:

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Βαλιέντε (91' Σάλας), Κυριακόπουλος, Ιγκλέσιας, Μπελόκ (57' Δουβίκας), Καλτσάς (78' Ρόλε), Μουνάφο, Τσιλιανίδης, Μανιάς

ΧΙΜΠΕΡΝΙΑΝ (Νιλ Λένον): Μπογκντάν, Άμπροουζ, ΜακΓκρέγκορ (78' Γουίτακερ), Χάνλον, Γκρέι, Μάλαν (92' Πόρτεους), Σλίβκα (88' Μπάρτλεϊ), ΜακΓκιν, Στίβενσον, Μπόιλ, Κάμπερι