Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-0

Η Λίβερπουλ επικράτησε με 2-0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο "Άνφιλντ" στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων σε ευρωπαϊκή διοργάνωση κι απέκτησε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Europa League. Κάκιστη εμφάνιση από τους "Κόκκινους Διαβόλους".

Η Λίβερπουλ με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ διασταύρωσαν τα ξίφη τους για πρώτη φορά σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, με τους δύο προπονητές να παρατάσσουν ιδιαίτερα επιθετικά σχήματα. Ο Γίργκεν Κλοπ επέλεξε επιθετική τριάδα, αποτελούμενη από τους Φιρμίνο, Κουτίνιο και Στάριτζ, ενώ στον αντίποδα ο Λουίς φαν Χάαλ έδωσε φανέλα βασικού στους Ντεπάι, Μαρσιάλ και τον πιτσιρικά Ράσφορντ.

Οι "κόκκινοι" μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και επέβαλλαν το ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά. Όμως, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν τους χώρους και προσπάθησαν να "χτυπήσουν" στην κόντρα επίθεση. Παρόλα αυτά, η Λίβερπουλ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 20ό λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντάνιελ Στάριτζ. Ένα πέναλτι, στο οποίο υπέπεσε ο Μέμφις Ντεπάι πάνω στον Ναθάνιελ Κλάιν.

Τρία λεπτά αργότερα, οι παίκτες του Κλοπ έφθασαν μία "ανάσα" από το 2-0, αλλά ο Νταβίντ Ντε Χέα με εξαιρετική απόκρουση αρνήθηκε το γκολ στον Φελίπε Κουτίνιο. Ο Ισπανός γκολκίπερ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των "Κόκκινων Διαβόλων" στο πρώτο μέρος, αφού πραγματοποίησε ακόμη δύο τρομερές επεμβάσεις στα σουτ των Στάριτζ (31') και Άνταμ Λαλάνα (42').

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Φαν Χάαλ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Μάικλ Κάρικ στη θέση του Ράσφορντ. Οι "Κόκκινοι Διάβολοι" ανέβασαν την απόδοσή τους κι είχαν ένα καλό 10λεπτό, χωρίς όμως να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Σιμόν Μινιολέ. Μοναδική φάση που ο Βέλγος γκολκίπερ χρειάστηκε να αντιδράσει, ήταν ένα μακρινό σουτ του Μοργκάν Σναϊντερλέν που κατέληξε στην αγκαλιά του.

Η είσοδος του Τόνι Άλεν "έδεσε" το κέντρο της Λίβερπουλ, η οποία ανέλαβε εκ νέου τα ηνία του αγώνα και έφθασε σε δεύτερο γκολ στο 73' με τον Ρομπέρτο Φιρμίνο. Ο Λαλάνα εκμεταλλεύτηκε το κακό διώξιμο του Κάρικ, γύρισε στον Βραζιλιάνο κι αυτός με όμορφο πλασέ νίκησε στον Ντε Χέα για το 2-0. Στα τελευταία λεπτά, οι "κόκκινοι" διαχειρίστηκαν εξαιρετικά το υπέρ τους προβάδισμα και έφθασαν στη νίκη, που τους δίνει σημαντικό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο "Όλντ Τράφορντ".

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Κλάιν, Λόβρεν, Σακό, Μορένο, Τσαν, Χέντερσον, Λαλάνα, Φιρμίνο (83' Οριζί), Κουτίνιο, Σταριτζ (63' Άλεν).

Μάνστεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Βαρέλα, Σμόλινγκ, Μπλιντ, Ρόχο, Σναϊντερλέν (80' Σβαϊνστάιγκερ), Φελαϊνί, Ντεπάι, Μάτα (80' Ερέρα), Μαρσιάλ, Ράσφορντ (46' Κάρικ).

Απίστευτη απόκρουση από τον Ντε Χέα

Νίκησε στον... βούρκο η Μπιλμπάο, προβάδισμα για Σαχτάρ, Φενέρ, Βιγιαρεάλ

Ντόρτμουντ - Τότεναμ 3-0

Όλα τα γκολ του Europa League

To live της αναμέτρησης

21:14
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της σπουδαίας αναμέτρησης στο "Άνφιλντ" μεταξύ της Λίβερπουλ και της Μάνστεστερ Γιουνάιτεντ στο πλαίσιο της φάσης των "16" του Europa League.
21:16
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Κλάιν, Λόβρεν, Σακό, Μορένο, Τσαν, Χέντερσον, Λαλάνα, Φιρμίνο, Κουτίνιο, Σταριτζ.
Μάνστεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Βαρέλα, Σμόλινγκ, Μπλιντ, Ρόχο, Σναϊντερλέν, Φελαϊνί, Ντεπάι, Μάτα, Μαρσιάλ, Ράσφορντ.
21:16
Αναπληρωματικοί για τους "κόκκινους": Γουόρντ, Τουρέ, Σμιθ, Ότζο, Άλεν, Οριζί, Μπεντέκε.
21:17
Στον πάγκο για τους "Κόκκινους Διαβόλους": Ρομέρο, Νταρμιάν, Ράιλι, Κάρικ, Σβαϊνστάιγκερ, Γουέιρ, Ερέρα.
21:18
Το επίσημο... χαρτί με τις συνθέσεις.
21:20
Εντυπωσιακό το match programme της αποψινής αναμέτρησης.
21:21
Τα αποδυτήρια της Λίβερπουλ:
21:22
Η άφιξη της αποστολής των "κόκκινων" στο Άνφιλντ.
21:25
Αυτή είναι η πρώτη φορά στην ιστορία που οι δύο ομάδες τίθενται αντιμέτωπες σε ευρωπαϊκή διοργάνωση.
21:32
O Nτάλεϊ Μπλιντ στον αγωνιστικό χώρο του Άνφιλντ.
21:34
H προθέρμανση των παικτών της Γιουνάιτεντ:
21:39
Η προθέρμανση των παικτών της Λίβερπουλ:
21:40
Ο Γίργκεν Κλοπ εξέφρασε τη χαρά του που θα αντιμετωπίσει τη Γιουνάιτεντ σε ευρωπαϊκό παιχνίδι, με δηλώσεις του στο κανάλι της Λίβερπουλ.
21:43
Γεμίζει σιγά-σιγά το Άνφιλντ.
21:46
Μπροστά σε μία μεγάλη πρόκληση βρίσκεται ο Λούις φαν Χάαλ και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.
21:47
Ο Ντάνιελ Στάριτζ είναι... δήμιος για τη Γιουνάιτεντ, αφού έχει πετύχει 4 γκολ στις τελευταίες 6 αναμετρήσεις των δύο ομάδων σ' όλες τις διοργανώσεις.
21:49
Συνεχίζεται η προθέρμανση για τις δύο ομάδες, με 15 λεπτά να απομένουν για την έναρξη του μεγάλου αγώνα.
22:00
Οι φίλοι της Λίβερπουλ τραγουδουν το "You'll never walk alone".
22:01
Οι παίκτες των δύο ομάδων εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.
22:02
"Θερμό" τετ α τετ μεταξύ του Λουίς φαν Χάαλ και του Γίργκεν Κλοπ.
22:02
Εξαιρετικό κλίμα ανάμεσα στους δύο προπονητές.
22:03
Οι καθιερωμένες χειραψίες λίγο πριν την έναρξη του αγώνα.
22:05
Όλα έτοιμα για να αρχίσει ο αγώνας.
22:06

1'

Έναρξη του αγώνα.
22:06

1'

Ο Ντεπάι έκανε τη σέντρα από αριστερά, αλλά ο Ράσφορντ βρήκε την μπάλα με το γόνατο, με αποτέλεσμα να περάσει πάνω από την εστία του Μινιολέ.
22:08

2'

Κίτρινη κάρτα στον Χέντερσον για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Σναϊντερλέν.
22:08
Ο αρχηγός της Λίβερπουλ αγωνίζεται για 300ή φορά με τα "κόκκινα".
22:10
Η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά και πιέζει ψηλά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα.
22:13
Εξαιρετική ατμόσφαιρα στο Άνφιλντ.
22:14
Η φάση για την οποία δέχθηκε την κίτρινη κάρτα ο Χέντερσον.
22:21
Χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση μέχρι στιγμής το παιχνίδι. Η Λίβερπουλ έχει την κατοχή, αλλά δεν έχει καταφέρει να απειλήσει την εστία του Νταβίντ Ντε Χέα.
22:22
Οι παλιές δόξες της Γιουνάιτεντ, Ντένις Ίργουιν, Γκάρι Πάλιστερ και Άντι Κόουλ βρίσκονται στις εξέδρες του Άνφιλντ, παρέα με τους φίλους των "Κόκκινων Διαβόλων".
22:24

19'

ΠΕΝΑΛΤΙ για τη Λίβερπουλ! Ο Ντεπάι ανέτρεψε τον Κλάιν κι ο Καρβάλιο έδειξε την "άσπρη βούλα".
22:25

19'

Κίτρινη κάρτα στον Ντεπάι.
22:25

20'

ΓΚΟΛ για τη Λίβερπουλ! Ο Στάριτζ ευστοχεί και δίνει προβάδισμα στην ομάδα του!
22:27
To 1-0 της Λίβερπουλ:
22:29

23'

Απίθανη ευκαιρία για τη Λίβερπουλ! Ο Στάριτζ έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Κουτίνιο πλάσαρε με το εξωτερικό, αλλά ο Ντε Χέα με μία εξαιρετική απόκρουση αρνήθηκε το γκολ!
22:30
Το γκολ της Λίβερπουλ σε... κλικ.
22:33
H εντυπωσιακή απόκρουση του Ντε Χέα.
22:35
Πανταχού παρών ο Εμρέ Τσαν. Εξαιρετικός μέχρι στιγμής ο Γερμανός μέσος.
22:37

31'

Νέα καλή στιγμή για τη Λίβερπουλ! Ο Στάριτζ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σμόλινγκ, έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά ο Ντε Χέα είπε "όχι" με νέα εξαιρετική επέμβαση!
22:37
Ο πανηγυρισμός του Στάριτζ.
22:41

36'

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντεπάι, η μπάλα ψηλά άουτ.
22:43
Τελικές: 5(4) - 2(0)
22:43
Η Λίβερπουλ έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.
22:44
Κατοχή: 68% - 32%
22:46

42'

Νέα εξαιρετική επέμβαση του Ντε Χέα! Ο Φιρμίνο έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Λαλάνα έκανε την προβολή, αλλά ο Ισπανός απομάκρυνε την μπάλα!
22:48

43'

Κίτρινη κάρτα στον Λόβρεν.
22:50

45'

Κίτρινη κάρτα στον Ράσφορντ.
22:51

45'

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η Λίβερπουλ πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0.
22:52
Η τελευταία απόκρουση του Ντε Χέα.
23:06
Όλα έτοιμα για να αρχίσει το δεύτερο 45λεπτο.
23:07

46'

Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Ο Κάρικ στη θέση του Ράσφορντ.
23:07

46'

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
23:10

49'

Κίτρινη κάρτα στον Κουτίνιο.
23:11
Ο Κάρικ αγωνίζεται ως τρίτος στόπερ, έχοντας στο πλευρό του τους Σμόλινγκ και Ρόχο.
23:12

51'

Σουτ του Σναϊντερλέν, ο Μινιολέ μπλόκαρε σταθερά.
23:12
Πρώτη τελική προς την εστία για τη Γιουνάιτεντ.
23:14
Η Γιουνάιτεντ έχει αναλάβει τα ηνία του αγώνα στα τελευταία λεπτά.
23:14
Φώνες από τον Κλοπ στους παίκτες του.
23:16

54'

Σουτ του Κουτίνιο, ο Ντε Χέα εκτινάσσεται και διώχνει την μπάλα κόρνερ!
23:18
Πιέζει η Γιουνάιτεντ για την ισοφάριση.
23:19
Υπόκλιση του Ρίο Φέρντιναντ στον Ντε Χέα.
23:21

60'

Κίτρινη κάρτα στον Φελαϊνί.
23:23

62'

Εξαιρετική κάθετη του Ντεπάι στον Μαρσιάλ, αλλά ο Γάλλος δεν έκανε καλό κοντρόλ κι έχασε την μπάλα.
23:24
"Πατάει" καλύτερα η Μάντσεστερ στο δεύτερο μέρος.
23:24
Ο Κλοπ ετοιμάζει τον Άλεν για να "δέσει" το κέντρο του.
23:25

63'

Αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Ο Στάριτζ εκτός, ο Άλεν εντός.
23:28

67'

Ωραίο διαγώνιο σουτ του Κλάιν, έδιωξε με γροθιές ο Ντε Χέα!
23:29
Κατοχή: 63% - 37%
23:30

69'

Ο Λαλάνα έστρωσε στον Χέντερσον, αλλά το πλασέ του Άγγλου μέσου πέρασε πάνω από την εστία του Ντε Χέα!
23:30
Κακό τελείωμα από τον αρχηγό της Λίβερπουλ.
23:32
Φάουλ σε καλή θέση για τη Λίβερπουλ.
23:33

72'

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κουτίνιο, η μπάλα στο τείχος.
23:34

73'

ΓΚΟΛ για τη Λίβερπουλ! Ο Λαλάνα εκμεταλλεύτηκε το κακό διώξιμο του Κάρικ, γύρισε στον Φιρμίνο κι ο Βραζιλιάνος από πλεονεκτική θέση πλάσαρε τον Ντε Χέα για το 2-0!
23:38
To 2-0 της Λίβερπουλ:
23:41

80'

Διπλή αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Οι Ερέρα, Σβαϊνστάιγκερ στη θέση των Μάτα και Σναϊντερλέν.
23:43
H Λίβερπουλ διαχειρίζεται εξαιρετικά το υπέρ της προβάδισμα.
23:44
Η είσοδος του Τόνι Άλεν άλλαξε τα δεδομένα στον αγώνα.
23:45

83'

Αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Ο Φιρμίνο εκτός, ο Οριζί εντός.
23:46

85'

Κεφαλιά του Φελαϊνί, έξω από το δεξί δοκάρι του Μινιολέ.
23:50
H Γιουνάιτεντ δεν δείχνει ικανή να απειλήσει στα τελευταία λεπτά του αγώνα.
23:52
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.
23:54

92'

Τέλος του αγώνα. Η Λίβερπουλ παίρνει τη νίκη με 2-0 επί της Γιουνάιτεντ και κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Europa League.