Τα αποτελέσματα των αντιπάλων των ελληνικών ομάδων

Τα αποτελέσματα των αντιπάλων των ελληνικών ομάδων στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ.

Σάλτσμπουργκ-Αούστρια Κάρντεν 3-0

Τρία γκολ στα τελευταία έξι λεπτά του αγώνα με την Αούστρια Κάρντεν έδωσαν τη νίκη με 3-0 στην Σάλτσμπουργκ. Η αντίπαλος της ΑΕΚ στον πρώτο γύρο του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ βρήκε μεγάλες δυσκολίες κόντρα στους φιλοξενούμενους και άνοιξε το σκορ μόλις στο 84’ με τον Πάτρικ Γέζεκ. Στο 87’ ο Κρίστοφ Λάιτγκεμπ έκανε το 2-0, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε δύο λεπτά αργότερα από τον Βράτισλαβ Λόκβεντς.

Η σύνθεση της Σάλτσμπουργκ: Οχς, Στάινχοφερ, Βάργκας, Σεκάγια (68’ Μπόντναρ), Ντούντιτς, Κόβατς, Καρμπόνι, Βονλάντεν, Γέζεκ, Ιλιτς (46’ Ράκιτς), Λόκβεντς

Μπλάκμπερν-Μπέρμιγχαμ 3-0

Εύκολο απόγευμα πέρασε η Μπλάκμπερν στο «Ιγουντ Παρκ» για τον 3ο γύρο του λιγκ καπ με αντίπαλο την Μπέρμιγχαμ. Μετά από δύο συνεχείς ήττες, τα "ρόδα" κέρδισαν με 3-0 την ομάδα του Στιβ Μπρους και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση. Η αρχή έγινε στο 66’ με σουτ του Ντέιβιντ Μπέντλεϊ στη γωνία, ο Ματ Ντέρμπισαϊρ έκανε το 2-0 από εκτέλεση πέναλτι στο 82’, ενώ το σκορ έκλεισε ο Ρόκε Σάντα Κρουζ με κεφαλιά στις καθυστερήσεις.

Η σύνθεση της Μπλάκμπερν: Φρίντελ, Εμερτον, Σάμπα, Ούιγερ, Ολσον (78’ Γουόρνοκ), Νταν, Μοκοένα, Τουγκάι, Μπέντλεϊ, Ρόμπερτς (54’ Σάντα Κρουζ), Ντέρμπισαϊρ (83’ Ρίγκτερς)

Βαλενσιέν-Σοσό 2-1

Η Βαλενσιέν εμφανίστηκε εξίσου εντυπωσιακή με το πρωτάθλημα στις υποχρεώσεις της στο λιγκ καπ και κέρδισε με 2-1 τη Σοσό. Ο Ρουντί Ματέρ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 22', ωστόσο ο Μικαέλ Ιζαμπέ σκόραρε για ακόμα ένα παιχνίδι της αντιπάλου του Πανιωνίου στον πρώτο γύρο του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ και ισοφάρισε στο 49'. Η ισοφάριση αυτή ήταν προσωρινή, αφού ο Σλοβάκος Φίλιπ Σέμπο βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 61' και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Η σύνθεση της Σοσό: Ρισέ, Νταφ, Ντραμέ (11’ Σενέ), Ζοσέ, Ντζαμά-Ιρουμέ, Αφολαμπί, Ιζαμπέ, Ματίς, Πανκράτ, Μπίρσα (46’ Μορίς-Μπελαΐ), Νταγκανό (75’ Ερντίνγκ)

Μπαρτσελόνα-Σαραγόσα 4-1

Εντυπωσιακή εμφανίστηκε η Μπαρτσελόνα για την 5η αγωνιστική της Primera Division με αντίπαλο την Σαραγόσα. Οι Καταλανοί, με τον Λιονέλ Μέσι να είναι ακόμα μία φορά ασταμάτητος και να σημειώνει δύο γκολ, συνέτριψαν με 4-1 την αντίπαλο του Αρη στον πρώτο γύρο του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ και γνώρισαν την αποθέωση από το κοινό που βρέθηκε στο "Καμπ Νόου".

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 5ο λεπτό ο νεαρός Αργεντινός, ωστόσο ο Αλμπέρτο Θαπατέρ ισοφάρισε στο 10’. Στην επόμενη φάση, ο Μέσι χρίστηκε εκ νέου σκόρερ, δείχνοντας τις διαθέσεις του. Οι "μπλαουγκράνα" είχαν καταιγιστικό ρυθμό και η ομάδα του Βίκτορ Φερνάντεθ σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να τους περιορίσει. Ο Αντρές Ινιέστα και ο Ράφαελ Μάρκεζ σημείωσαν ακόμα δύο γκολ πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ενώ οι Ντέκο και Τιερί Ανρί είχαν ευκαιρίες να αυξήσουν το δείκτη του σκορ, τη στιγμή που η Σαραγόσα αμυνόταν ανήμπορη να κάνει κάτι παραπάνω.

Η σύνθεση της Σαραγόσα: Θέσαρ, Ντιόγκο, Παβόν, Σέρχιο, Χουανφράν, Θαπατέρ, Λουσέν (46’ Γκάμπι), Αϊμάρ, Ματουζάλεμ (56’ Χερέρο), Ολιβέιρα, Μιλίτο (61’ Σέρχιο Γκαρσία)