Σαραγόσα - Άρης 2-1

Το άφησε για το τέλος γιατί ήταν το πιο γλυκό. Ο Άρης "σφράγισε την πρόκριση στους ομίλους του UEFA και θα δώσει το παρών στην κλήρωση της Νιόν την ερχόμενη Τρίτη.

Το άφησε για το τέλος γιατί ήταν το πιο γλυκό. Ο Άρης "σφράγισε την πρόκριση στους ομίλους του UEFA και θα δώσει το παρών στην κλήρωση της Νιόν την ερχόμενη Τρίτη. Η Σαραγόσα επικράτησε με 2-1 των "κιτρίνων", αλλά έμεινε εκτός συνέχειας, με τον Ντούσαν Μπάγεβιτς να δικαιώνεται με τη "χρυσή αλλαγή" του Χαβίτο. "Κιτρίνισε" το "Λα Ρομαρέδα", συγκινητική προσπάθεια των παικτών του Άρη σε όλο τον αγώνα.
Με δύο αλλαγές σε σχέση με τον Ολυμπιακό παρέταξε την ομάδα του ο Μπάγεβιτς. Ο Κάλβο πήρε τη θέση του Χαβίτο και ο Σιστόν του Σανσόν,με τους υπόλοιπους παίκτες να διατηρούν τις θέσεις τους.

Για τους γηπεδούχους ο Φερνάντεθ προτίμησε το 4-4-2 και τους Ολιβέιρα, Μιλίτο επιθετικό δίδυμο. Οι Ντ' Αλεσάντρο και ο Αϊμάρ συνεπικουρούσαν από τα πλάγια και πιο κεντρικά αγωνίζονταν οι Θαπατέρ, Λουσέν.

Η πρώτη ευκαιρία στον αγώνα άνηκε στον Άρη, αλλά το σουτ του Γκαρσία δεν βρήκε στόχο. Οι Ισπανοί απάντησαν με κεφαλιά του Ολιβέιρα, αλλά το 0-0 παρέμεινε. Ωστόσο, ο ακριβοπληρωμένος Βραζιλιάνος κατάφερε να παραβιάσει την ελληνική εστία στο 20', όταν βρέθηκε απέναντι στον Χαλκιά και με πλασέ έκανε το 1-0. Με το γκολ αυτό οι Αραγόνιοι ισοφάριζαν το σκορ του πρώτου αγώνα.

Οι παίκτες του Μπάγεβιτς προσπάθησαν να "παγώσουν" το ρυθμό κσι να μην επιτρέψουν στους Ισπανούς να φθάσουν στο δεύτερο γκολ ως το ημίχρονο. Στην προσπάθεια τους αυτή πήραν άριστα, ενώ στο τέλος του ημιχρόνου θα μπορούσαν να προηγηθούν, όταν ο Γκαρσία δεν αξιοποίησε λάθος του Σέζαρ και από κοντά θα μπορούσε να κάνει το 1-1.

Στις 05:00 (ξημερώματα Παρασκευής) αναμένεται να φθάσει στη Θεσσαλονίκη η αποστολή του Άρη. Η ώρα μπορεί να είναι προχωρημένη, αλλά σίγουρα το αεροδρόμιο "Μακεδονία" θα ζήσει μεγάλες στιγμές.

Μπορεί να βρίσκονταν χιλιάδες χλμ. μακριά από την ομάδα τους, αλλά η στήριξη των 10.000 οπαδών του Άρη που βρέθηκαν στο "Κλ. Βικελίδης" έβαλε και αυτή ένα...λιθαράκι για την πρόκριση.

Η ελληνική ομάδα διαφύλαξε το 1-0 ως το ημίχρονο και στο δεύτερο μέρος ο Ρονάλντο είχε κεφαλιά στο 48' για το 1-1. Ότι δεν έκανε ο Βραζιλιάνος λίγο έλειψε να γίνει από τον Μιλίτο στο 50', όταν ο Ντούγκαλ δεν έδωσε φάουλ στον Χαλκιά και ο Αργεντινός δεν μπόρεσε να σκοράρει σε κενή εστία.

Βλέποντας τον Κάλβο να μην μπορεί να αποδώσει αυτά που περίμενε ο Ντούσαν Μπάγεβιτς πέρασε στη θέση του Ισπανού τονΧαβίτο στο 58'. Η "έμπνευση" του δεν άργησε να καρποφορήσει. Τέσσερα λεπτά μετά ο Χαβίτο βρέθηκε απέναντι στον Θέσαρ, το σουτ του κόντραρε στον Σέρχιο, αλλά στην επαναφορά ο μέσος του Άρη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και πέτυχε το γκολ που χρειάζονταν η ομάδα του Μπάγεβιτς (1-1).

Από την κίνηση του "Ντούσκο" φαίνεται ότι εμπνεύστηκε και ο Βίκτορ Φερνάντεθ, ο οποίος άλλαξε τον Ολιβέιρα με τον Σέρχιο Γκαρθία. Προερχόμενος από ένα εκπληκτικό γκολ επί της Σεβίλης ο τελευταίος βρήκε δίχτυα στο 72' με κεφαλιά και επανέφερε την ελληνική ομάδα σε φάση συναγερμού. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-1 και χρειάζονταν ένα ακόμα γκολ για να πάρουν την πρόκριση.

Στα λεπτά που απέμεναν οι Θεσσαλονικείς ήταν ψύχραιμοι στις επεμβάσεις τους, με τον Χαλκιά να ξεχωρίζει με 2-3 εξαιρετικές αποκρούσεις. Στα τελευταία λεπτά η μπάλα έβγαινε όπως όπως από την περιοχή, αλλά αυτό ουδόλλως μας απασχολεί. Το τελικό σφύριγμα του Ντούγκαλ στέλνει τον Άρη στους ομίλους και τους οπαδούς του συλλόγου στα...ουράνια.