Εθνική Παίδων: Ισόπαλη και με την Ισλανδία

Δύο ημέρες μετά από το 0-0 με την Δανία, η Εθνική Παίδων αναδείχθηκε ισόπαλη και με την Ισλανδία (1-1) σε αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική του 8ου προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Ο Αλέξανδρος Γκαργκαλατζίδης κατέγραψε μερικές τελικές στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ο Άρον Μπίρνουσον βρισκόταν σε ετοιμότητα, με συνέπεια το 0-0 να παραμείνει.

Στο δεύτερο 40λεπτο (σ.σ. σε τέτοιο επίπεδο οι ομάδες αγωνίζονται για 80 και όχι για 90 λεπτά), η οικοδέσποινα του 8ου προκριματικού ομίλου προηγήθηκε με τον Κόλμπεϊν Φίνσον στο 46', αλλά ο Θανάσης Κωστανάσιος ισοφάρισε στο 65' και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Η σύνθεση της Εθνικής Παίδων: Σιαμπάνης, Γιανναράκης, Δημητρίου, Λώλος, Τσιμπούκας, Ξενιτίδης (74' Αποστολάκης), Χατζηδίμπας, Νεοφυτίδης, Κωστανάσιος, Καμπέτσης (57' Τζοβάρας), Γκαργκαλατζίδης (70' Ιγκμπινόμπα).

Πλέον, η Εθνική καλείται να νικήσει το Καζακστάν την Κυριακή (27/9, 19:00) αν είναι δυνατόν με μεγάλο σκορ, προκειμένου σε περίπτωση ισοπαλίας στο Ισλανδία-Δανία να προκριθεί στον καλύτερο συντελεστή γκολ.