Champions League Νέων: Άρσεναλ - Ολυμπιακός 3-2

Ο Ολυμπιακός αν και πάλεψε τελικά δεν κατάφερε να πάρει βαθμό κόντρα στην Άρσεναλ, χάνοντας με 3-2. Μανθάτης και Ανδρούτσος τα γκολ για τους "ερυθρόλευκους" που έδειξαν πολύ καλά στοιχεία στο Λονδίνο. Με δύο Έλληνες στην αποστολή οι "κανονιέρηδες".

Με γκολ από τα... αποδυτήρια ξεκίνησε το ματς ο Ολυμπιακός, μιας και μόλις στο 7ο λεπτό ο Μανθάτης έκανε εκπληκτική ατομική ενέργει από τα αριστερά, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και νίκησε τον Κέτο για το 0-1. Από το σημείο αυτό κι έπειτα οι γηπεδούχοι ανέβηκαν και πίεσαν ασφυκτικά την "ερυθρόλευκη" άμυνα. Στο 14' έφτασαν στην ισοφάριση με τον Πλεγουεθουέλο να σκοράρει από κοντά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Ο Ολυμπιακός έδειξε να χάνει τη συγκέντρωσή του μετά το γκολ των "κανονιέρηδων", κάνοντας βεβιασμένα λάθη στο χώρο του κέντρου που ευτυχώς γι' αυτόν δεν κατέληξαν σε κάποιο τέρμα. Το ημίχρονο έλειξε στο 1-1, ωστόσο με την αρχή της επανάληψης η Άρσεναλ κέρδισε πέναλτι. Ο Σιφ ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Οι πανηγυρισμοί όμως δεν κράτησαν πολύ μιας και οι "ερυθρόλευκοι" απάντησαν 2 λεπτά αργότερα. Ο Ανδρούτσος έγινε κάτοχος της μπάλας στην μικρή περιοχή και με ισχυρό σουτ νίκησε τον Κέτο ισοφαρίζοντας σε 2-2 για τον Ολυμπιακό.

Οι Πειραιώτες πήραν αυτοπεποίθηση από αυτό το τέρμα και ανέβηκαν μέτρα στο γήπεδο, όμως "πλήρωσαν" και πάλι μια αδράνεια σε κόρνερ. Έτσι στο 62' ο Πλεγουεθουέλο νίκησε για δεύτερη φορά το Γαβαλά γράφοντας το 3-2. Στα τελευταία λεπτά του ματς ο Ολυμπιακός πίεσε για την ισοφάριση, χωρίς όμως να τα καταφέρει. Οι Λονδρέζοι έκαναν το 2/2 και είναι πλέον μόνοι πρώτοι στον όμιλο του UEFA Youth League με τους νέους του Ολυμπιακού να έχουν 3 βαθμούς σε 2 παιχνίδια.

Άρσεναλ: Κέτο, Γουίλοκ, Χιντς, Μουρ, Ιβόμπι, Μπιέλικ (70' Ο' Κόνορ), Μόλα, Μούργος (78' Ατζιέ-Ταμπί), Μαβιντιντί (70' Μάλεν), Σιφ, Πλεγουεθουέλο

Ολυμπιακός: Γαβαλάς, Σάλιακας, Νικολάου, Ρέτσος (46' Βατουσιάδης), Τόλι, Μεγαρίτης, Μανθάτης, Πλέγας (70' Λάμπρου), Ανδρούτσος, Λάτσι, Χαντζάρας (66' Κιρτζιαλίδης)

15:46
Καλησπέρα σας. Για την 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Youth League της UEFA, ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει στο Λονδίνο την Άρσεναλ.
15:46
Η σέντρα του αγώνα είναι προγραμματισμένη για τις 16:00.
15:47
Η ενδεκάδα της Άρσεναλ: Κέτο, Γουίλοκ, Χιντς, Μουρ, Ιβόμπι, Μπιέλικ, Μόλα, Μούργος, Μαβιντιντί, Σιφ, Πλεγουεθουέλο.
15:48
Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Γαβαλάς, Σάλιακας, Νικολάου, Ρέτσος, Τόλι, Μεγαρίτης, Μανθάτης, Πλέγας, Ανδρούτσος, Λάτσι, Χαντζάρας.
15:50
Φωτογραφία από το ζέσταμα των "ερυθρολεύκων":
15:53
Μέλος του τεχνικού επιτελείου της ομάδας Νέων της Άρσεναλ είναι μια μεγάλη μορφή του συλλόγου του Λονδίνου. Ο λόγος για τον θρυλικό Τιενρί Ανρί, που βγήκε στο γήπεδο που θα διεξαχθεί ο αγώνας στο Λονδίνο (Boreham WOOD) με τις μπάλες στον ώμο, έστησε το... γήπεδο περιμένοντας τους παίκτες για τις τελευταίες συμβουλές και με την επιστροφή του στα αποδυτήρια υπέγραψε πολλά αυτόγραφα.
15:55
Στον πάγκο για την Άρσεναλ είναι οι Μάλεν, Χάνταρτ, Ο' Κόνορ, Χατζηθεοδωρίδης, Ντα Σίλβα, Εγιόμα, Ατζιέ-Ταμπί.
15:55
Ένας Έλληνας στην ενδεκάδα και ένας ακόμη στον πάγκο για τους "κανονιέρηδες".
16:00
Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο Boreham Wood.
16:01
2' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, όταν μετά από κόρνερ και την μπάλα να μην φεύγει από την περιοχή, οι Πειραιώτες λίγο έλειψε να ανοίξουν το σκορ αλλά η μπάλα στην κοντινή προβολή του Νικολάου σταμάτησε στο δοκάρι!
16:07
7' Γκοοοοολ! Εκπληκτική ατομική ενέργεια του Μανθάτη που από αριστερά θα περάσει όποιον βρει μπροστά του και θα νικήσει τον Κέτο, βάζοντας μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό! 0-1!
16:09
Λάμπρου, Μακροστέργιος, Βατουσιάδης, Σταματόπουλος, Κιρτζιαλίδης, Βάρκας και Κουγιός στον πάγκο για τον Ολυμπιακό.
16:11
11' Καλή στιγμή για την Άρσεναλ. Εκτέλεση φάουλ από δεξιά, η μπάλα φτάνει στον Μπίλικ αλλά η προβολή του τελευταίου περνάει πάνω από την εστία του Γαβαλά.
16:11
12' Επικίνδυνο γύρισμα του Μαβιντιντί, απομακρύνει η άμυνα του Ολυμπιακού.
16:12
13' Πιέζουν οι "κανονιέρηδες" στα τελευταία 3 λεπτά.
16:14
14' Γκολ! Κόρνερ από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Πλεγουεθουέλο από κοντά δεν δυσκολεύεται να φέρει το ματς στα ίσα! 1-1 το σκορ μετά από 14 λεπτά αγώνα.
16:15
16' Έχει χάσει την συγκέντρωση του ο Ολυμπιακός και έχει προβλήματα στην ανασταλτική λειτουργία.
16:19
19' Ωραία κούρσα και σουτ του Χαντζάρα από αριστερά, άουτ η μπάλα.
16:24
25' Η Άρσεναλ είναι αυτή που ελέγχει τον ρυθμό στα τελευταία λεπτά.
16:25
26' Κλέψιμο του Μεγαρίτη και σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα στην αγκαλιά του Κέτο.
16:28
28' Ο Γαβαλάς κάνει αβίαστο λάθος τροφοδοτώντας τον Μαβιντιντί, αλλά διορθώνει ο ίδιος την κατάσταση με διπλή επέμβαση στην προσπάθεια του επιθετικού της Άρσεναλ!
16:29
30' Στοιχεία πολύ καλού ποδοσφαιριστή δείχνει ο Κρις Γουίλοκ, αριστερός ακραίος κυνηγός της Άρσεναλ.
16:30
31' Σουτ με το αριστερό ο Μούργος εκτός περιοχής, σωστά τοποθετημένος ο Γαβαλάς μπλοκάρει την μπάλα με διπλή προσπάθεια.
16:34
34' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Σάλιακα από δεξιά, ο Χαντζάρας πετάγεται μπροστά από τον Μουρ στο δεύτερο δοκάρι και κάνει την σκαστή κεφαλιά, ο Κέτο φάνηκε να ελέγχει την μπάλα, δεν μπόρεσε να την μπλοκάρει και αυτή πέρασε κόρνερ.
16:37
38' O Ολυμπιακός έχει γίνει απειλητικός τα τελευταία λεπτά για την άμυνα της Άρσεναλ.
16:41
41' Σουτ του Ιβόμπι (ανιψιός του Τζέι Τζέι Οκότσα) εκτός περιοχής, εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γαβαλά η μπάλα. Ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού φάνηκε να ελέγχει την φάση.
16:46
45+1' Σπουδαία ευκαιρία για την Άρσεναλ. Φάουλ του Σιφ από αριστερά, ο Μπιέιλικ στο δεύτερο δοκάρι, σχεδόν εξ επαφής, αστοχεί με το κεφάλι!
16:47
Ημίχρονο στην αναμέτρηση, 1-1 το σκορ μετά τα τέρματα των Μανθάτη (7') και Πλεγουεθουέλο (14').
17:03
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
17:04
48' Πέναλτι για την Άρσεναλ!
17:05
48' Γκολ! Ο Σιφ με ψύχραιμο χτύπημα από τα 11 βήματα νικάει τον Γαβαλά και σημειώνει το 2-1 για την Άρσεναλ.
17:07
50' Γκοοοοοολ! Ο Ανδρούτσος έγινε κάτοχος της μπάλας στην μικρή περιοχή και με ισχυρό σουτ νίκησε τον Κέτο ισοφαρίζοντας σε 2-2 για τον Ολυμπιακό!
17:07
Εκρηκτικό ξεκίνημα στην επανάληψη, προηγήθηκε η Άρσεναλ, άμεση απάντηση από τον Ολυμπιακό.
17:12
Καλύτεροι οι Πειραιώτες από την στιγμή που έφεραν το παιχνίδι στα ίσα.
17:16
60' Συμπληρώθηκε μια ώρα αγώνα, πάντα στο 2-2 η αναμέτρηση.
17:19
62' Γκολ! Κακή αντίδραση της άμυνας μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Πλεγουεθουέλο ολομόναχος μέσα από την περιοχή με δυνατό σουτ δίνει ξανά το προβάδισμα στους "κανονιέρηδες.
17:20
Μια φαινομενικά κακή εκτέλεση κόρνερ αντιμετωπίστηκε επιπόλαια από τους "ερυθρόλευκους" και έφερε το τρίτο τέρμα της Άρσεναλ στο παιχνίδι.
17:21
Σε ένα σημείο που ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα βρέθηκε πίσω στο σκορ.
17:22
66' Κιρτζιαλίδης αντί Χαντζάρα στο ματς. Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Θυμίζουμε με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Βατουσιάδης είχε πάρει την θέση του Ρέτσου.
17:25
70' Διπλή αλλαγή για την Άρσεναλ. Μπιέλικ και Μαβιντιντί εκτός, Ο' Κόνορ και Μάλεν στην θέση τους. Τελευταία αλλαγή για τον Ολυμπιακό, με τον Λάμπρου στην θέση του Πλέγα.
17:30
75' Ελέγχει το παιχνίδι η Άρσεναλ.
17:32
76' Σουτ του Βατουσιάδη από τα 30 μέτρα, ψηλά πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.
17:32
77' Άουτ η μπάλα από την προσπάθεια του Σιφ εκτός περιοχής.
17:33
78' Εκτός αγώνα ο Μούργος, στη θέση του ο Ατζιέ-Ταμπί.
17:35
79' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Μανθάτης τη σέντρα από δεξιά, ο Λάτσι φτάνει πρώτος στην μπάλα αλλά δεν την βρίσκει όπως θέλει για να απειλήσει την αντίπαλη εστία.
17:40
Πέντε λεπτά κανονικού χρόνου ακόμη συν τις όποιες καθυστερήσεις.
17:45
89' Χωρίς τύχη το μακρινό σουτ του Κιρτζιαλίδη.
17:45
90' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό αλλά το σουτ του Σάλιακα μέσα από την περιοχή φεύγει άουτ.
17:47
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
17:49
93' Κίτρινη κάρτα στον Ο' Κόνορ και φάουλ για τον Ολυμπιακό σε καλή θέση, ένα μέτρο εκτός περιοχής.
17:50
94' Μόλις άουτ η μπάλα από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σάλιακα!
17:50
Τέλος αγώνα.
17:51
Ο Ολυμπιακός στάθηκε πολύ καλά απέναντι στην Άρσεναλ, ωστόσο δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα με σκορ 3-2 από τους κανονιέρηδες, για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Youth League της UEFA.
17:52
Ο Ισπανός στόπερ Πλεγουεθουέλο (ο αδερφός του είναι στις Ακαδημίες της Μπαρτσελόνα) ήταν ο ήρωας των Λονδρέζων, πετυχαίνοντας 2 από τα 3 γκολ της ομάδας του.
17:53
Πολύ καλός παίκτης ο κεντρικός μέσος Σιφ των γηπεδούχων αλλά και ο αριστερός ακραίος Γουίλοκ.
17:54
Για τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Μανθάτης, Ανδρούτσος, Σάλιακας και Μεγαρίτης.
17:54
Επόμενο ματς για τους "ερυθρόλευκους", αυτό με την Ντίναμο Ζάγκρεμπ στο Αθλητικό Κέντρο Ρέντη.