5η αγ.: Ο Τραπ "κρέμασε" την Παρί

Οι γκάφες του Κέβιν Τραπ στέρησαν δύο βαθμούς από την Παρί Σεν Ζερμέν (2-2 με την Μπορντό στο "Παρκ ντε Πρενς"), στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Από δύο γκάφες σημαδεύτηκε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του "Παρκ ντε Πρενς", αρχής γενομένης από αυτή του Σεντρίκ Καρασό στο 27ο λεπτό που έδωσε την ευκαιρία στον Έντινσον Καβάνι να ανοίξει το σκορ.

Ο Κέβιν Τραπ δεν αντέδρασε σωστά στην κεφαλιά του Ανρί Σαϊβέ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ στο 31', αλλά ο Καβάνι απάντησε γρήγορα με ωραίο φάουλ και ξανάδωσε το προβάδισμα στην Παρί Σεν Ζερμέν.

Οι πρωταθλητές Γαλλίας τα χρειάστηκαν στο 69ο λεπτό με την ευκαιρία του Πάμπλο, αναθάρρησαν στο 77ο, όταν αποβλήθηκε ο Σαιβέ, όμως σοκαρίστηκαν στο 78' με τη νέα γκάφα του Τραπ που επέτρεψε στον Γουαμπί Χαζρί να χαρίσει το βαθμό στην Μπορντό.

Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με επεισόδιο μεταξύ του Καβάνι και του Νικολά Μορίς-Μπελαΐ.

Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Τραπ, Οριέ, Τιάγκο Σίλβα, Μαρκίνιος, Μάξγουελ (67' Κιρζαβά), Βεράτι, Τιάγκο Μότα, Ματουιντί (75' Ραμπιό), Λούκας (72' Λαβέτσι), Καβάνι, Ντι Μαρία.

Μπορντό (4-2-3-1): Καρασό, Ζιλμπέρ, Πάμπλο, Παλουά, Πουνζ, Τραορέ (46' Γκάγιτς), Σαϊβέ, Μπιγιόγκο Πόκο, Χαζρί (86' Κοντέντο), Μορίς-Μπελαΐ, Κριβελί (76' Ζουσιέ).