7η αγ.: Ανατροπή στο 95' η Μονακό

Η Μονακό βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από την Μονπελιέ στο "Μοσόν", αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει μέσα σε εννέα λεπτά και εν τέλει να πάρει τη νίκη (2-3) με πέναλτι του Φαμπίνιο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

H Μονπελιέ πλησίασε στην κατάρριψη ενός αρνητικού εντός έδρας σερί κόντρα στην Μονακό (σ.σ. η τελευταία νίκη επιτεύχθηκε στις 23 Δεκεμβρίου 1990), αλλά μέσα σε εννέα λεπτά έχασε προβάδισμα δύο γκολ, ενώ στο τέλος ακόμα και το βαθμό!

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλά, εν συνεχεία όμως, μόνον οι γηπεδούχοι δημιουργούσαν ευκαιρίες και έβρισκαν τον τρόπο για να παραβιάσουν την αντίπαλη εστία (δύο φορές από στημένη φάση).

Με τη συμπλήρωση 26 λεπτών αγώνα, ο Ριάντ Μπουντεμπού εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Ντάνιελ Σούμπασιτς απέκρουσε την κοντινή κεφαλιά του Χίλτον, αλλά ο επερχόμενος Ντανιέλ Κονγκρέ άνοιξε το σκορ με προβολή, ενώ στο 45' από φάουλ του Μπουντεμπού, ο Γκίντο Καρίγιο έβαλε αυτογκόλ.

Ο Λεονάρντο Ζαρντίμ αντικατέστησε τον Ιβάν Καβαλέιρο με τον Μπερνάρντο Σίλβα και στο 58', δύο λεπτά μετά από το γκολ του Φάμπιο Κοεντράο επίσης από στημένη φάση, έριξε στη μάχη τον Στέφαν Ελ Σαράουι.

Μία όμορφη επιθετική προσπάθεια από δεξιά στο 65ο λεπτό έδωσε την ευκαιρία στον Τομάς Λεμάρ να φέρει το ματς στα ίσα, έπειτα από ασίστ του Ναμπίλ Ντιράρ, στη συνέχεια χάθηκαν δύο καλές ευκαιρίες για την Μονακό (81', 83') και στο 93' ο Ζονατάν Λιγκαλί ανέτρεψε εντός περιοχής τον Κοεντράο.

Ο Φαμπίνιο ευστόχησε από την άσπρη βούλα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων και χάρισε στην ομάδα του Πριγκιπάτου μία πολύ δύσκολη νίκη απέναντι στην ουραγό της βαθμολογίας.

Μονπελιέ (4-3-3): Λιγκαλί, Ντεπλάν (68' Μπενσεμπαϊνί), Χίλτον, Κονγκρέ, Ρουσιλόν, Νταμπό, Ρεμί, Μαρτέν (82' Ντέζα), Μπεριγκό (75' Καμαρά), Γιαταμπαρέ, Μπουντεμπού.

Μονακό (4-2-3-1): Σούμπασιτς, Α. Τουρέ, Ράτζι, Καρβάλιο, Κοεντράο, Φαμπίνιο, Πάσαλιτς, Ντιράρ, Λεμάρ (89' Α. Τραορέ), Καβαλέιρο (46' Μπερνάρντο Σίλβα), Καρίγιο (58' Ελ Σαράουι).