8η αγ.: Ανατροπή και "διπλό" η Παρί, έχασε η Λιόν

Η Παρί Σεν Ζερμέν βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Ναντ στο "Μποζουάρ", ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο ανέτρεψε τα δεδομένα και επικρατώντας 4-1 διεύρυνε στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά από την Σεντ Ετιέν, η οποία πάντως έχει ένα ματς λιγότερο. Ήττα της Λιόν στο "Σαμπάν Ντελμάς" (3-1 από την Μπορντό).

Το κακό ξεκίνημα στην αναμέτρηση του "Μποζουάρ" έφερε σε δύσκολη θέση την Παρί Σεν Ζερμέν , η οποία πάντως βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε 4-1 την Ναντ .

Ο Γιασίν Μπαμού άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό και είχε δοκάρι με κεφαλιά στο 15ο, σε ένα πρώτο μέρος όπου οι φιλοξενούμενοι κατέγραψαν ελάχιστες αξιόλογες επιθετικές προσπάθειες.

Τελικά, ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς βρήκε δίχτυα για δεύτερο συνεχόμενο ματς (στο 48ο λεπτό) και το μομέντουμ έγινε παριζιάνικο, ενώ στο 65' ο Έντινσον Καβάνι πήρε τη θέση του Λούκας Μόουρα προκειμένου να ενισχυθεί η γραμμή κρούσης.

Ο Άνχελ ντι Μαρία έχασε κλασική ευκαιρία στο 70', αλλά ο Καβάνι ανέτρεψε τα δεδομένα με κεφαλιά, έπειτα από φάουλ του Ντι Μαρία στο 73', εν συνεχεία (80') ο Ντι Μαρία χρίστηκε σκόρερ με υπέροχη λόμπα και στο 90' ο Σερζ Οριέ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με γυριστό.

Ναντ (4-4-2): Ριού, Τσάνα, Βισκαρόντο, Μουαμπέ (68' Τομασό), Ντιμπουά, Μπεντόγια, Λενζάνι, Μ. Τουρέ, Ιλόκι, Ρονζιέ, Μπαμού (77' Οντέ).

Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Τραπ, Τ. Σίλβα, Κιρζαβά, Οριέ, Μαρκίνιος, Ντι Μαρία (83' Λαβέτσι), Παστόρε, Βεράτι, Σταμπουλί (66' Μότα), Λούκας (65' Καβάνι), Ιμπραχίμοβιτς.

Την πρώτη της εκτός έδρας ήττα γνώρισε η Λιόν , η οποία πλήρωσε το κάκιστο πρώτο ημίχρονο και, μοιραία, έχασε 3-1 από την Μπορντό στο "Σαμπάν Ντελμάς".

Ο Ουαμπί Χαζρί άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό με πλασέ εντός περιοχής (οριακή φάση για οφσάιντ), ο Γιάροσλαβ Πλάσιλ διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων στο 40' και ο Πάμπλο έγραψε τον επίλογο του πρώτου μέρους με κεφαλιά στις καθυστερήσεις.

Η Λιόν, η οποία ουσιαστικά στο πρώτο ημίχρονο έχασε μόνο μία κλασική ευκαιρία με τον Λιντσά Ροζ, απλώς μείωσε με κεφαλιά του Κλοντ Μποβί, έπειτα από κόρνερ του Ρασίντ Γκεζάλ στο 78ο λεπτό.

Μπορντό (4-2-3-1): Καρασό, Παλουά, Πάμπλο, Πουνζ, Πλάσιλ (79' Ζουσιέ), Μορίς-Μπελαΐ, Σαντόμ, Χαζρί (64' Τελίν), Γκάγιτς (32' Μπιγιόκο Πόκο), Σαϊβέ, Ρολάν.

Λιόν (4-3-3): Λόπες, Ζαλέ, Μορέλ, Ροζ, Ιμτιτί, Βαλμπιενά (54' Γκεζάλ), Μβουεμπά, Φερί, Τολισό (69' Μαλμπράνκ), Μποβί, Κορνέ (80' Καλουλού).